چگونه حق کمیسیون املاک را محاسبه کنیم؟

چگونه حق کمیسیون املاک را محاسبه کنیم؟

چگونه حق کمیسیون املاک را محاسبه کنیم؟

در طول زندگی ممکن است برای هر کدام از ما بارها و بارها اتفاق بیفتد که منزل مسکونی خود را عوض کنیم و از خانه ای به خانه ی دیگر نقل مکان کنیم .این جابه جایی هر دلیل و منطقی که داشته باشد از جمله خرید ملک جدیدتر یا استیجاری بودن ملک قبلی و غیره… ما را نیازمند افرادی
می کند که به دلیل کمبود زمان و دشواری کار ،این وظیفه را به عهده گیرند.همه ما می دانیم امروزه بنگاه های معاملات املاک در تمام دنیا این امور رابه صورت کاملا حرفه ای انجام می دهند.
سوال مهمی که در این میان برای بسیاری از مشتریان این بنگاه ها وجود دارد نحوه محاسبه حق کارمزد یا کمیسیون دریافتی این مشاوران یا بنگاه های معاملاتی است .
اطلاع از این امر نه تنها برای ما ضروری است بلکه گاهی کار مشاورین را نیز آسان تر می کند و از برخی چانه زنی ها برای گرفتن تخفیف در پرداخت کمیسیون نجات پیدا می کنند.

محاسبه حق کمیسیون املاک در گذشته

دریافت حق کمیسیون از گذشته متداول بوده است ولی نحوه محاسبه آن در طول این سال ها دچار تغییراتی شده است .
این کمیسیون تا قبل از تاریخ 1379/07/04 به صورت سلیقه ای و توافقی از سوی مشاوران و مشتری پرداخت می شد ولی پس از این تاریخ با تصویب وزارت صنعت ، معدن و تجارت به صورت یک قانون کلی در آمد که کلیه بنگاه ها ملزم به رعایت آن شدند .این قانون تا یک سال پس از آن دچار تغییرات اندکی شد و پس از آن تا سال 95 بدون تغییر باقی ماند.

حق کمیسیون خرید و فروش ملک در سال 97

از سال 95 به بعد تمامی معاملات خرید و فروش ملک که در بنگاه های معاملات املاک صورت می پذیرند از قوانین زیر پیروی می کنند:
در ازای معاملات انجام شده تا سقف 500 میلیون تومان طرفین موظف هستند مبلغ 0.5 درصد از ارزش کل معامله به طور جداگانه به بنگاه پرداخت کنند ، در صورت بالاتر بودن مبلغ معامله از این مقدار 0.25 درصد به عنوان مازاد این مبلغ از طرفین دریافت می شود .
بگذارید این مبحث رو با ذکر یک مثال آسان تر کنیم:
ملکی با ارزش 950 میلیون تومان خرید و فروش شده اگر 500 میلیون تومان اولیه را از این مبلغ جدا کنیم طرفین باید هر کدام مبلغ 2.500.000 تومان یعنی 0.5 درصد مبلغ کل را پرداخت کنند در ادامه مازاد این مبلغ یعنی 450 میلیون تومان باقی مانده شامل قانون 0.25 درصد می شود که دراین صورت طرفین باید مبلغ 1.125.000 تومان دیگر به مبلغ فوق اضافه کنند .این در حالیست که پرداخت مبلغ 9 درصد مالیات نیز بر عهده خریدار و فروشنده است .

حق کمیسیون رهن و اجاره ملک در سال 97

در صورتی که بخواهیم حق کمیسیون املاک را در رهن و اجاره ملک حساب کنیم باید آگاه باشیم که ما موظفیم 25 درصد اجاره بهای ماهیانه را به مشاور پرداخت نماییم .
حال اگر بابت ملکی هم مبلغ ودیعه و هم اجاره می پردازیم یا دریافت می کنیم کافیست مبلغ ودیعه را با فرمول رایج در بازار یعنی هر 1 میلیون تومان 30 هزار تومان تبدیل به اجاره کنیم و سپس با مبلغ اجاره ماهانه جمع کرده 0.25 درصد آن را محاسبه و پرداخت نماییم، به مثال زیر توجه فرمایید:

رهن و اجاره ملکی 30 میلیون تومان ودیعه و 2 میلیون تومان اجاره ماهیانه است ما در ابتدا مبلغ 30 میلیون تومان ودیعه را به اجاره تبدیل کرده یعنی 900 هزار تومان این رقم را به علاوه 2 میلیون تومان اجاره کرده و در انتها 0.25 مبلغ کل را حساب می کنیم که رقم نهایی مبلغ 725.000 تومان را به ما نشان می دهد.فراموش نکنیم که این مبلغ در آخر شامل 9 درصد مالیات نیز می شود.

این اعداد و ارقام بر روی کاغذ هستند در سطح شهر شاید ما با مبالغ بالا و پایین تری نیز روبه رو باشیم.مطلب قابل توجه این است که این آمار و قوانین مربوط به شهر تهران است ، اتحادیه مشاورین املاک هر شهر موظف به اطلاع رسانی در زمینه اعلام نرخ نامه ها و نظارت بر اجرای آنهاست.

پاسخی بگذارید

بستن منو