آخرین اخبار املاک ایران  _  28 بهمن 97

آخرین اخبار املاک ایران _ 28 بهمن 97

بالا رفتن سقف تسهیلات مشروط به بالا رفتن مدت بازپرداخت

بالا رفتن سقف تسهیلات مشروط به بالا رفتن مدت بازپرداخت

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه با وزیر راه و شهرسازی در باره افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن صحبت شده است، گفت: تسهیلات خرید مسکن باید به گونه‌ای باشد که تا ۷۰ درصد قیمت مسکن را پوشش دهد.

محمدرضا رضایی کوچی ، در پاسخ به این سؤال که کمیسیون عمران مجلس در روزهای اول وزارت محمد اسلامی عنوان کرده بود که وزیر راه و شهرسازی موافق افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن است، اما به تازگی وزیر راه و شهرسازی با افزایش سقف تسهیلات مخالفت کرده و آن را دلیلی بر افزایش مجدد قیمت مسکن عنوان می‌کند، گفت: روز گذشته با وزیر راه و شهرسازی در مورد افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن صحبت کردم و به او در باره اینکه نباید از ترس افزایش قیمت مسکن ، سقف تسهیلات را تغییر نداد، مطالبی را عنوان کردم.

وی افزود: شاید افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن منجر به افزایش قیمت مسکن شود، اما افزایش نیافتن سقف تسهیلات و بالا نرفتن قدرت خرید و تقاضا بیشتر از رشد قیمت مسکن خطرآفرین باشد.

منبع : افکارنیوزابهام قیمتی در بازار مسکن

ابهام قیمتی در بازار مسکن

فایل‌هایی که روز گذشته به منظور معرفی به متقاضیان خرید مسکن به بازار معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در مناطق مختلف عرضه شد نشان دهنده نوعی ابهام قیمتی در بازار است.
تحقیقات میدانی از وضعیت فایل‌های عرضه شده به بازار فروش مسکن در روز گذشته نشان می‌دهد هم‌اکنون تقریبا در همه مناطق تهران به جز برخی محلات جنوبی شهر تنوع نسبتا مطلوبی از بابت فایل‌های عرضه شده به بازار وجود دارد اما ابهام در شرایط قیمتی این واحدها موجب شده است گروهی از خریداران نتوانند تصمیم‌ قاطعی برای خرید مسکن یا موکول کردن خرید آپارتمان به زمان دیگری اخذ کنند.

فایل‌های فروش مسکن عرضه شده به بازار معاملات واحدهای مسکونی مناطق مختلف شهر تهران روز گذشته بیشتر به واحدهایی اختصاص داشت که با رنگ قرمز‌ در سامانه‌های مجازی معرفی فایل‌های فروش آپارتمان مشخص شده‌اند؛ رنگ قرمز در این سامانه‌ها به معنای قیمت‌گذاری با نرخی بالاتر یا گران‌تر از نرخ روز بازار مسکن برای واحدها در مقایسه با سایر فایل‌های مشابه است.

منبع : افکارنیوز

سال آینده بدون افزایش اجاره بهاسال آینده بدون افزایش اجاره بها

یکی از دلهره های جامعه ایرانی به خصوص قشر اجاره نشین ، میزان افزایش کرایه و رهن منزل در سال آینده نسبت به نوسانات بازار است .

کمال اطهاری، پژوهشگر اقتصاد شهری، مسکن و اسکان غیر رسمی؛ درباره بحران مسکن در زمینه کرایه ها مطرح کرد: در طرح جامع مسکن، ما بارها مسائلی را بیان کرده‌ایم؛ اما دولت ها عمل نکرده اند و تکرار آن بی معنا است.

وی ادامه داد:  اگر ما بتوانیم عرضه خود را در حوزه مسکن افزایش دهیم؛ قیمت ها نیز به ثبات خواهد رسید و کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین دولت باید برنامه ریزی خوبی را در این زمینه داشته باشد، و اگر در مجلس نیز نیاز به قانون و یا اصلاح قانونی نیاز باشد ما تمام سازوکارها را آماده کرده و به دولت برای کاهش قیمت ها کمک خواهیم کرد.

وحدتی در پایان اظهار داشت : هم اکنون در شهرها به طور غیر ملموس قیمت کرایه ها فهرست بندی شده است، ما مناطقی داریم که در آن قیمت ها بالا و یا پایین است، اما این کار به صورت کارشناسی انجام نمی‌شود، به عقیده من تنها مسئله ای که به کاهش قیمت مسکن تاثیر خواهد گذاشت، عرضه زیاد آن است، یعنی زمانی که ما مسکن خالی زیادی را به مردم عرضه کنیم، آن زمان به صورت خودکار قیمت ها نیز از نظر قیمت مسکن و از نظر کرایه کاهش پیدا خواهد کرد.

منبع : خبرگزاری برنا

بستن منو