آخرین اخبار املاک ایران   _  27 بهمن 97

آخرین اخبار املاک ایران _ 27 بهمن 97

سیستم بانکی یکی از عوامل رکود تورمی در بازار مسکن

سیستم بانکی یکی از عوامل رکود تورمی در بازار مسکن

دبیر کانون انبوه‌سازان، یکی از عوامل رکود تورمی در بازار مسکن را سیستم بانکی می‌داند که به رونق ساخت و ساز کمک چندانی نمی‌کند.

فرشید پورحاجت هم‌چنین معتقد است پیش‌فروش به عنوان مهم‌ترین ابزار تأمین مالی سازندگان غل و زنجیر شده است. او بیان می‌کند: تسهیلاتی که در حوزه تولید مسکن پرداخت می‌شود کمترین ریسک را از نظر اقتصادی دارد؛ چرا که ضمانت‌ها به صورت کاملاً مشخص از سوی بانک‌ها دریافت می‌شود. اما متأسفانه با وجود تزریق منابع بسیار خوبی که از محل بازگشت ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات مسکن مهر صورت گرفته، این منابع به حوزه مسکن اختصاص نیافته و حتی به استناد قانون ساماندهی که می‌بایست ۱,۰۰۰ میلیارد تومان به حوزه مسکن داده شود محقق نشده است.

منبع : اقتصادنیوز

سفته بازان در بازار مسکن

سفته بازان در بازار مسکن

بازار معاملات مسکن تهران طی ۲۰ روز اول بهمن، شاهد بازگشت نسبی تقاضای خرید به عرصه جست‌وجوهای ملکی و حضور فروشنده‌ها (تقریبا از همه گروه‌های سمت عرضه) در بنگاه‌ها بود.
آمار اولیه از وضعیت خرید و فروش آپارتمان در این مدت، افزایش حدود ۱۵ درصدی حجم معاملات نسبت به ۲۰ روز اول دی‌ماه را نشان می‌دهد. چرخش صورت‌گرفته در روند معاملات در بازار املاک پایتخت طی هفته‌های اخیر، نوعی شوک مثبت ناشی از نزدیک بودن شب عید محسوب می‌شود که البته از نگاه کارشناسان بازار، ممکن است موقتی باشد. معمولا بخشی از تقاضای مصرفی در ماه‌های پایانی سال، نسبت به نقل و انتقال ملکی اقدام می‌کند. با این حال آنچه افزایش خفیف عرضه فایل در برخی مناطق و محله‌های تهران را رقم زده، ورود متفاوت سفته‌بازان به این بازار طی ماه جاری است. این گروه نیمه اول امسال، خریدار عمده واحدهای مسکونی بودند و با موج‌سواری قیمتی، به شکل مکرر اقدام به معامله آپارتمان کردند؛ اما هم‌اکنون، به دو دلیل، فروشنده شده‌اند. واسطه‌های ملکی با تشریح وضعیت فعلی بازار، «سخت‌تر شدن شرایط فروش در سال آینده» و «تکمیل ظرفیت افزایش قیمت مسکن» در تهران را دو دلیل افزایش میل به فروش عنوان می‌کنند. انعطاف در «قیمت پیشنهادی» نیز دیده می‌شود.

منبع :افکارنیوز

مشکلات بانک مسکن در خصوص افزایش تسهیلات مشارکت در ساخت

مشکلات بانک مسکن در خصوص افزایش تسهیلات مشارکت در ساخت

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: امروز بانک ها به ویژه بانک مسکن برای افزایش سرمایه  پیمانکاران جهت ساخت و ساز و همچنین افزایش تسهیلات مسکن با مشکلات اعتباری و بودجه ای رو به رو هستند.
سیدابوالفضل موسوی بیوکی نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اظهارات وزیر راه و شهرسازی درباره تأثیر افزایش تسهیلات مسکن در تشدید تورم، گفت: شاید افزایش وام مسکن در اقتصاد کشور موجب افزایش تورم شود، اما در شرایط کنونی بهترین و سریع ترین راه کار برای خانه دار شدن خانواده ها افزایش میزان وام مسکن است.

منبع : افکارنیوز

 

قیمت مسکن در قطر 10 درصد کاهش یافت

قیمت مسکن در قطر 10 درصد کاهش یافت

قیمت مسکن در قطر حدود ۱۰ درصد از ژوئن ۲۰۱۷، یعنی از زمان آغاز تحریم های عربستان و امارات علیه این کشور کاهش یافته است.

برج دوحه قطر یک استوانه نوک تیز است که در شب نارنجی می درخشد. این برج وقتی در 2012 در بحبوحه ی رونق مسکن به پایان رسید، یک موفقیت بزرگ بود ولی امروز تقریبا نیمی از 46 طبقه آن خالی است .

این برج اداری حالا در مقابل آن چیزی قرار گرفته که دلالان مسکن، بانکداران و تحلیلگران می‌گویند «بازار اشباع شده مسکن پس از جام‌جهانی 2022». این به معنای یک رکود مسکن در منطقه خلیج فارس پس از کاهش قیمت نفت است.

قیمت مسکن حدود 10 درصد از ژوئن 2017، زمان آغاز تحریم ها کاهش یافته است. قیمت ساختمان های اداری هم به همین میزان افت کرده اند. اجاره خانه ها 20 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته اند .

منبع : افکارنیوز

 

بستن منو