برنامه احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکن مهر

برنامه احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکن مهر

 برنامه احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکن مهر

محمد اسلامی در دومین نشست امسال رئیس جمهور با مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی از تنظیم برنامه‌ها در سه بخش مسکن، حمل و نقل و معماری و شهرسازی در جلسه امروز با رئیس جمهور خبر داد و گفت: در ابتدای دولت یازدهم حدود ۷۰۰ هزار واحد مسکن مهر تحویل شده بود که با اقدامات صورت گرفته طی ۶ سال گذشته در مجموع یک میلیون و ۷۲۰ هزار واحد مسکن مهر تحویل متقاضیان شده است.

وی در ادامه افزود: ما از دوره سیاست‌های انقباضی به سمت سیاست منبسط و روان تغییر رویکرد می‌دهیم، کسب اطمینان از شکل گیری جریان تولید مسکن مدنظر است تا وزارت راه و شهرسازی بتواند با هموارسازی برای فعالیت توسعه گران و مردم بتواند با تخصیص زمین و پشتیبانی بانک‌های عامل به ویژه بانک‌های مسکن، جریان سازی تولید که امکان استفاده از منابع توسعه گران و مردم را به خدمت بگیریم، در نظر گرفته ایم.

وزیر راه و شهرسازی از در دستور کار قرار گرفتن برنامه احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکن مهر باقی مانده با عبور از فرایند طراحی خبر داد و گفت: این تعداد به موازات تکمیل و برنامه ریزی برای خاتمه ۵۰۰ هزار مسکن مهر باقیمانده هم پیش بینی شده است و به عبارت دیگر در ابتدای سال ۱۴۰۰ باید ۹۰۰ هزار واحد مسکن مهر آماده بهره برداری شود.

اسلامی با یادآوری حدود ۹۸ هزار واحد مسکن مهر فاقد متقاضی گفت: این تعداد یا تمام شده یا نیمه تمام است که در دوهفته گذشته ۶۰ هزار واحد را به کمیته امداد واگذار کردیم تا با وجود معاونت مسکن که در چارت سازمانی خود دارند آن را تکمیل و به عنوان مسکن محرومان عرضه کنند.

وی در عین حال درباره باقیمانده واحد‌های مسکن مهر گفت: در این باره فراخوان صادر شده و با سازمان‌های حمایتی دیگر، چون بهزیستی هماهنگی‌هایی انجام شده تا در اختیار نیازمندان قرار گیرد با این حال اگر این سازمان نیز به تعداد کمتری نیاز داشت، بقیه را فراخوان مجدد می‌دهیم که با توجه به تقاضای نیرو‌های مسلح تعیین تکلیف آن تکمیل می‌شود، که بر این اساس واحد مسکن مهر بدون متقاضی نخواهیم داشت.

وزیر راه و شهرسازی درباره ۴۰۰ هزار واحدی که طی دو سال پیش رو باید ساخته شود گفت: از این تعداد ۱۰۰ هزار واحد به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذار شده است.

اسلامی با تاکید بر این که به لحاظ فیزیکی اتمام طرح مسکن مهر بیش از یکسال زمان نیاز ندارد گفت: مشکل آنجایی است که مسائل حقوقی و قراردادی ایجاد می‌شود و در شرکت‌ها و تعاونی‌ها مشکلات زیادی وجود دارد و فقط باید اعمال مدیریت کنیم تا این مشکلات نیز جمع شود.

وی همینطور تامین آب، برق و شبکه زیربنایی فاضلاب همینطور خیابان سازی، محوطه سازی، شبکه جمع آوری آب‌های سطحی را از دیگر نیاز‌های واحد‌های باقیمانده مسکن مهر اعلام کرد و گفت: بخشی از واحد‌های تحویل شده به متقاضیان با کمبود‌هایی در تامین مدرسه مواجه هستند که همه این موارد با هماهنگی‌های صورت گرفته و استفاده از ظرفیت استانداران در حال برطرف شدن است.

منبع : اقتصادنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو