دولت باید سالانه ۹۰۰ هزار مسکن می‌ساخت
دولت باید سالانه ۹۰۰ هزار مسکن می‌ساخت

دولت باید سالانه ۹۰۰ هزار مسکن می‌ساخت

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، علی لاریجانی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی پس از اظهارات وزرای کشور، راه و شهرسازی ، رئیس کل بانک مرکزی ، رئیس بنیاد مسکن و  تعدادی از نمایندگان درباره «طرح ملی مسکن» گفت‌: یکی از مسائل مهم در تهران مسکن زائد است که طبق آمار مرکز پژوهش‌ها در تهران ۵۰۰ هزار مسکن اضافی داریم که این میزان در کل کشور به دو میلیون مسکن اضافی می‌رسد که بعضا این مسکن‌ها لوکس هستند و افراد بی بضاعت توانایی خرید آن را ندارند. 

وی تصریح کرد: یکی از مسائل آن است که شهرداری‌ها اجازه برای ساخت مسکن‌هایی می‌دهند که افراد بی بضاعت و طبقات متوسط توانایی خرید آن را ندارند؛ ضمن این که مسکن متناسب با افراد هم وجود ندارد و باید به این موضوع توجه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: طبق برنامه ششم باید سالانه ۹۰۰ هزار مسکن ساخته شود که در سال‌های اخیر این اقدام انجام نشد؛ این یکی از عوامل افزایش قیمت مسکن است.

لاریجانی گفت: در قانون برنامه ششم در مورد ساخت مسکن شهری و روستایی سقف گذاشته شده است که باید فلان مقدار مسکن ساخته شود. در روستا‌ها هم باید ساخت مسکن مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه باید در روستا‌ها هم به ساخت مسکن توجه شود، اظهار داشت: تعیین حریم روستا‌ها باعث شده که زمین مناسب برای ساخت مسکن وجود نداشته باشد. آقای اسلامی اعلام کردند که این حریم‌ها مورد بازنگری قرار خواهد گرفت.
لاریجانی با اشاره به گزارش مرکز پژوهش‌ها و وزرای دولت، گفت‌: یکی از نکات مورد تاکید آن‌ها این بود که باید ساخت مسکن در روستا‌ها مورد توجه قرار گیرد. در حال حاضر به دلیل حریم ایجاد شده در بسیاری از روستا‌ها و به دنبال آن ازدیاد جمعیت عاملی شده است که زمین کافی برای ساخت مسکن وجود ندارد. البته آقای تابش، رئیس بنیاد مسکن گفت که بازنگری در این کار انجام می‌شود. وزیر کشور هم باید این تاکید را به استانداران داشته باشند تا این موضوع در شورای برنامه‌ریزی استان برای روستاییان حل شود. مهم آن است که این مشکل به گونه‌ای حل شود که مهاجرت از روستا‌ها صورت نگیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهاراتش اظهارداشت: ما در کشورمان بیش از هزار شهر کوچک و متوسط داریم. ممکن است در داخل این شهر‌ها زمین برای واگذاری وجود داشته باشد که در صورت نبود زمین هم می‌توان محدوده این شهر‌ها را افزایش داد. در این باره مشکلی وجود ندارد. وزارت مسکن هم نظری در این باره دارد که وزارت کشور و شورای برنامه‌ریزی باید کمک‌های لازم را داشته باشند. می‌توان این مشکل را از جلوی پای مردم در شهر‌های کوچک و متوسط برداشت.

لاریجانی اضافه کرد: در شهر‌های بزرگ هم شهرک‌های اقماری نیاز است که در طرح وزارت مسکن هم به این امر توجه شده است. اگر هر چه سریع‌تر این طرح محقق شود می‌تواند مشکل مسکن کاملا ظرف چند سال آینده حل کند. به شرط این که پیشنهاد ساخت یک میلیون مسکن در طول سال در کل کشور اجرایی شود. رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص تسهیلات ساخت مسکن نیز تاکید کرد: مقرر شد در روستا‌ها ۴۰ میلیون، شهر‌های کوچک ۶۰ و شهر‌های بزرگ ۸۰ میلیون وام ساخت مسکن اعطا شود. پیش از این افراد برای دریافت وام مسکن مدت زیادی در نوبت بودند با صحبت‌هایی با بانک مرکزی شد مقرر شد سهم تسهیلات بخش مسکن از کل تسهیلات بانکی به میزان ۲۰ درصد افزایش یابد.

لاریجانی اظهار داشت: در این بخش ملاحظات و ریزه کاری‌هایی وجود دارد. باید نظام مالیاتی بر مسکن‌های خالی وضع شود و مالیات سنگین از مسکن خالی اخذ شود، اما در صورت اجاره دادن مسکن‌ها افراد معاف شوند.

وی افزود: در دنیا زمین به سازندگان و انبوه سازان اختصاص داده می‌شود و سهم دولت به شهرداری‌ها واگذار شده و آن‌ها می‌توانند اجاره دهند.

نماینده مردم قم تصریح کرد: با اجرای این طرح زمین از حالت بورس بازی خارج می‌شود. البته اگر فوراً اسناد این خانه‌ها منتقل شود این خانه‌ها نیز وارد بورس بازی خواهد شد.

وی به وزیر راه و شهرسازی گفت: حتماً برای شهرک‌های اقماری امکانات شهری در نظر گرفته شود که مشکلات مسکن مهر تکرار نشود.

لاریجانی همچنین به کمیسیون عمران مسئولیت داد بر اجرای گام به گام این برنامه‌ها نظارت کند تا مشکل مسکن زوج‌های جوان حل شود.

بستن منو