متوسط قیمت مسکن در تهران ۱۴ میلیون خواهد شد

متوسط قیمت مسکن در تهران ۱۴ میلیون خواهد شد

متوسط قیمت مسکن در تهران
یک اقتصاددان با بیان اینکه نقدینگی باعث گرانی اجناس است گفت: دولت قبل وقتی به رئیس جمهور فعلی داده شد نقدینگی ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بوده، الان نقدینگی کشور ۱.۸ میلیون میلیارد تومان است یعنی از ابتدای دولت نقدینگی ۳.۵ برابر شده است.

نقدینگی ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بوده، الان نقدینگی کشور ۱.۸ میلیون میلیارد تومان است یعنی از ابتدای دولت نقدینگی ۳.۵ برابر شده است. در دولت قبل در ۸ سال نقدینگی ۳ برابر شد و در این دولت در ۵ سال تاکنون میزان نقدینگی ۳.۵ برابر شده است. پیش بینی می‌شود میزان نقدینگی درپایان این دولت نسبت به ابتدای آن ۶ برابر شود.

عبدالله مشکانی شب گذشته با حضور در برنامه پایش گفت: همین نقدینگی علت بسیاری از مشکلات و گرانی‌های کنونی است، مثلا قیمت مسکن که متوسط هر متر آن در تهران ۴ میلیون تومان بود در حال حاضر متوسط قیمت هر متر در تهران ۱۰ میلیون تومان است، اگر بر اساس همین مدل پیش برویم قیمت هر متر مسکن در پایان این دولت به ۱۴ میلیون تومان می‌رسد.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: خلق پول باعث افزایش هزینه تولید شد و تولید کننده داخلی نمی‌تواند در برابر وارد کننده‌ای که با ارز دولتی وارد می‌کند رقابت کند، اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به وارد کنندگان باعث ایجاد سلاطین در بازار‌های مختلف شده و می‌شود، در آینده قوه قضائیه سلاطین زیادی را باید دستگیر کند. در سال ۸۵ حاشیه سود واردات یک کالا ۱۷۰ تومان بود که این رقم در سال ۹۲ به ۳ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده است.

وی گفت: اکنون سه نرخ نرخ دلار داریم، دلار ۴۲۰۰ تومانی برای کالا‌های اساسی، دلار ۸ هزار تومانی که بعنوان دلار نیمایی شناخته می‌شود و البته نرخ آن بیرون ۹ هزار تومان در حال خرید و فروش استو نرخ سوم دلار در بازار آزاد که ۱۰ هزار تومان است. اجناسی که با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود هیچوقت با این نرخ دلار به دست مردم نمی‌رسد بلکه فقط سودش در جیب وارد کننده است.

مشکانی اظهار داشت: در حال قیمت گوشت بریزیلی در برزیل ۳ هزار و ۷۵۰ یورو است، این گوشت وقتی به ایران می‌رسد قیمت هر کیلون آن باید ۵ دلار باشد، چون دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات آن اختصاص یافته قیمت هر کیلو گوشت برزیلی باید در ایران ۲۰ هزار تومان باشد، اما اکنون قیمت هر کیلو ان ۴۰ هزار تومان است. قیمت مرغ دو دلار است، با دلار ۴۲۰۰ تومانی قیمت هر کیلو مرغ باید ۸۴۰۰ تومان باشد، ولی در حال حاضر هر ککیلو مرغ ۱۴ هزار تومان است.

وی گفت: در تمام بازار‌ها این اتفاق افتاده است. در حال حاضر گندم، جو و ذرت تراریخته از قرقیزستان وارد کشور می‌شود که به مقصد عراق یا سوریه ترانزیت شود، اما متاسفانه سودجویان این گندم درجه سه ایی که از قرقیزستان وارد می‌شود و مصرف دامی دارد را در ایران خالی می‌کنند و به جای ان گندم درجه یک بار می‌زنند و صادر می‌کنند. قیمت هر کیلو گندم ایران در بورس کالا ۹۰۰ تومان است که در بازار عراق کیلویی ۴ هزار تومان است. در بازار گوشت، مرغ و .. نیز به همین صورت است، افراد دلار ۴ هزار تومانی می‌گیرند و بعد همان کالا را با دلار ۱۰ هزار تومانی صادر می‌کنند.

منبع : خبرگزاری دانشجو

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو