اتاق خواب کودک من
دکوراسیون داخلی

اتاق خواب کودک من

امروز میخواهیم کودک خود را با اتاق خوابی که خودمان طراحی و چیده ایم سورپرایز کنیم . اما چطور میتوانیم زیبا و دلنشین ترین اتاق خواب دنیا را برایش آماده کنیم . با ما همراه باشید با چند ترفند خیلی ساده اما معجزه آسا در آنلاین جو .

قدم اول : موقعیت اتاق در خانه

همه ی ما میدانیم که بچه ها نباید به وسایل گرمایشی دسترسی مستقیم داشته باشند پس بهتر است اتاق خواب کودکمان در نمای جنوبی خانه باشد چون نور و روشنایی کافی رو ازخورشید دریافت کرده  و گرمتر خواهد شد . پس بی سروصداترین ، فتاب گیرترین و دلبازترین اتاق را به او اختصاص میدهیم

قدم دوم : دما و نور اتاق

دمای اتاق :

دمای اتاق خواب کودک باید بین 19 تا 22 درجه سانتی گراد باشد . پس با توجه به امکانات گرمایشی منزل خود دمای مناسب اتاق کودکمان را حفظ کنیم .

نور اتاق :

در رابطه با نور مستقیم همینطور مد نظرمان باشد که نور نباید مستقیما به داخل اتاق بتابد ، بهتر است از یک پرده ی نازک که نور را از خود عبود دهد استفاده کنیم . اگر از زیر پرده یک آستری هم نصب کنیم برای مواقعی که میخواهیم محیط اتاق کمی تاریک باشد میتواند کاربردی باشد . شباهنگام برای اینکه نور اتاق مناسب باشد میتوانیم از لامپهای کاربردی که نور را به سقف می تابانند یا از چراغ های خواب مناسب استفاده کنیم . جنبش و بازی کودکان در اتاق هر ساعتی از شبانه روز باعث گرسنه یا تشنه شدنشان میشود پس نور کافی اتاق اینجا بسیار مهم است .

قدم سوم : اندازه و رنگ اتاق

اندازه اتاق :

فرزند ما اگر پسر است دنبال فضایی برای تخلیه انرژی میگردد پس اتاقش باید بزرگتر از دختر خانم ها باشد . با اینکه کم سن است اما باز هم توانایی‌ها و نیازهایی دارد که باید به آنها توجه کرد و مناسب‌ترین فضا و مکان را فراهم آورد .

رنگ اتاق :

در ضمن کودکان خیالپرداز ، عاشق نقاشی، طراحی و حجم سازی هستند . پس بهتر است با توجه به سبک و موضوعی که عاشق آن است اتاقش را رنگبندی و طراحی کنیم . چون به اعتماد بنفس کودکمان کمک میکند . رنگ ها نباید چشم فرزندمان را اذیت و خسته کند ،پس برای دیوار ، سقف ، در و پنجره ، ایده ی من رنگ های قرمز و آبی با تناژهای متفاوت برای اتاق آقا پسر ها و برای دختر خانم ها رنگهایی مثل صورتی کمرنگ ، نارنجی یا بنفش است که نه تنها برای چسباندن پوستر و برچسب ها که همیشه از آنها الهام میگیرند مناسب است بلکه گرمی این رنگ ها باعث دلنشینی و خوشایند بودن جو اتاق میشود .

دیوار و سقف اتاق :

جنس دیوار را می توانیم از کاغذ دیواری یا رنگ های روغنی قابل شست و شو استفاده کنیم . اگر نگران هزینه ها هستیم میتوانیم از ارتفاع یک متر به بالای دیوار را رنگ یا کاغذ دیواری کار کنیم .

در رابطه با سقف اتاق نیز با توجه به علایق و فانتزی های مورد علاقه ی فرزندمان میتوانیم طراحی انجام دهیم که به عنوان مثال میتوانیم سقف بالای تخت را با ستاره ، ماه ، ابر و آسمان زیباتر کنیم .

قدم چهارم : محل وسائل بچه ها

در مورد پسر بچه ها همانطور که همه میدانیم پر انرژی و شلوغ تر از دخترخانم ها هستند پس با توجه به اینکه گفتیم اتاقشان هم می بایستی بزرگتر باشد ، در پیدا کردن وسائلشان به مشکل میخوردند که داشتن کمد و کشو با طراحی عناصری از اشکال ،رنگ های زنده و شاد و هم چنین بافت های متنوع به آنها کمک میکند . لباسها ، اسباب بازی ها، لوازم دکوری و همینطور لوح ها و مدال هایی که فرزندمان در مسابقات و مدرسه کسب میکنند همگی نیازمند این کمد و کشو ها هستند . البته طبقاتی که به عنوان محل دکوری و مدالها استفاده میشود نباید شلوغ باشد چون جذابیتش را از دست خواهد داد . بیشتر موارد فوق در مورد دخترخانم ها هم صدق میکند .

قدم پنجم : تخت خواب کودکان

این مهم است که بدانیم تخت خواب کودکمان قرار نیست فقط خوشکل باشد بلکه از لحاظه اندازه به قد و وزن و جسه ی فرزندمان هم باید دقت کنیم . لبه ها و رنگ تخت با توجه اینکه فرزندمان نوزاد است یا نوجوان متغیر است . برای رنگ تخت نوزاد میتوانیم از رنگ استخوانی یا کرم استفاده کنیم چون نمای اتاق را روشن نمایش داده و هم لکه یا کثیفی تخت را به ما نشان میدهد تا در اسرع وقت تمیز کنیم  . لبه ی تخت را نیز با بزرگتر شدن سن فرزندمان میتوانیم کمتر کنیم . در رابطه با ارتفاع تخت اگر فرزند ما شیرخوار نبود از ارتفاع 20 الی 40 سانت میتوانیم استفاده کنیم . حواسمان به ارتفاع تخت از زمین باشد که نباید آنقد باشد که پای کودمان به زمین نرسد .

نکته : در رابطه به نوزادانی که به مراقبت مادر بیشتر احتیاج دارند ، معمولا برای اینکه مادر مجبور به طی کردن مسافت طولانی نشود ، اقلب از تخت های چرخ دار یا گهواره ها استفاده میشود که کنار تخت مادر قرار میگیرد .

قدم ششم : کف پوش اتاق

جنس کفپوش :

مهمترین ویژگی کفپو ش اتاق کودک این است که نرم و راحت باشد و بسیار آسان و سریع نظافت شود.

همانطور که همه میدانیم بیشترین آسیبی که به فرزندانمان وارد میشود ناشی از زمین خوردن است . برای اینکه کف اتاق سخت و سفت نباشد از جنس چوب نرم کار میشود. پس نه تنها طراحی کف اتاق بلکه نوع جنس کفپوش اتاق باید متناسب با هیجان و بازی بچه ها باشد که زانو و دست های آن ها دچار خراش و یا ساییدگی نشود . کف پوش رویین هم باید از جنس موکت نرم پرزدار یا تاتامی با ضخامت کمتر از 10 میلیمتر و شیارهای مشخص برای لیز نخوردن فرزندمان و البته قابل شست و شو باشد .

اگر از موکت پرزدار استفاده میکنیم نهایت احتیاط را داشته باشیم که بین اسباب بازی بچه ها وسائل تیز یا فلزی و خطرناک نباشد چون لای موکت دیده نمیشود .

رنگ کفپوش :

برای از بین رفتن یکپارچگی یا تکراری بودن رنگ موکت نیز ، میتوانیم از فرش های گرد کوچک روی موکت استفاده کنیم . رنگ موکت بهتر است همرنگ اسباب بازی های ریز کودکان نباشد .

 

امیدوارم از خواندن این مطلب شیرین لذت برده باشید .

 

 

 

 

بستن منو