روش‌های نورپردازی مدرن ساختمان
دکوراسیون داخلی

روش‌های نورپردازی مدرن ساختمان

روش‌های نورپردازی ساختمان بعد از خرید خانه

امروز میخواهیم چندمین مورد از مقاله خود در مورد نور و روشنایی منزل بعد از اجاره خانه یا خرید خانه چند نکته بسیار مهم و کلیدی را با همه به اشتراک بگذاریم . چون این نور است که تا زمانی که از استاندارد بودن میزان شدت و درخش ان مطمئن نشدیم نمی توانیم خانه را شیک و دنج ببینیم. متاسفانه خیلی از افراد بعد از خرید خانه در مورد نورپردازی خانه خود بی اهمیت هستند و گمان بر این دارند که تنهایک لامپ یا لوستر به تنهایی برای روشنایی خانه مکفی است اما اگر نظر طراحاندکوراسیون داخلی را بخواهیم بدانیم حتما خواهند گفت که روشنایی و نورپردازی استاندارد یک خانه است میتواند کاملا درون خانه تفاوت های زیبا و دلنشینی ایجاد کند . وقتی در مورد جزئیات این قضیه حرف میزنند دوست داریم آن را تجربه کنیم و حتما خواهیم پرسید که چطور به این طراحی دکوراسیون داخلی زیبا دست یابیم یا راه حل افزایش زیبایی خانه با نور چیست ؟ این بخش از مجله آنلاین جو با همین موضوع نوشته شده تا بتوانیم با علم شناختن انواع نور و منبع و سبک های نورپردازی خانه به ما کمک کند تا فضای داخلی را بعد از خرید خانه روشنتر و دلنشین تر کنیم .

طراحی روشنایی در دکوراسیون داخلی خانه یعنی چی؟

طراحی روشنایی یکی از زیر شاخه های علم خلاقانه طراحی دکوراسیون داخلی است که در آن علوم برق،مهندسی ساختمان و معماری و غیره همراه با روانشناسی رنگ ها تلفیق شده اند تا یک محیط و نور تابانده شده به آن را از نظر شدت ، زاویه و منبع آن نور را مورد تحلیل قرار دهد تا به بهترین ایده و روش نورپردازی در آن مکان ختم شود.البته طراحی نور بعد از اجاره خانه فقط به خانه یا محل زندگی مربوط نیست بلکه محیط های زیادی مانند دفتر کار یا محیط های فنی که هیچ جای نفوذ نور طبیعی خورشید ممکن نیست هم نیاز به برنامه ریزی نور داخلی دارند. در کل به علت بسیار مهم بودن این علم می بایستی از ابزار و روش های مختلف برای بهترین نتیجه را گرفتن استفاده کرد به همین دلیل طراحان نور  با استفاده از حداکثر امکانات مانند کامپیوترها و علوم ریاضی خاص  به دنبال بهترین دستیار هوشمند و آنلاین هستند.

نورپردازی خانه
نورپردازی خانه

موضوع ما در این مقاله یک علم و تخصص محسوب میشود . پس برای انجام آن یا به متخصص بسپاریم یا مشاوره بگیرم تا نتیجه مورد نظر کسب شود. یادمان باشد طراحی داخلی با طراحی روشنایی دو دنیای متفاوت است و تخصص کاملا مجزا از هم نیاز دارند هر چند طراحان داخلی تا حدودی میتوانند طراحی نورپردازی را انجام دهند اما انجام عناصر و مراحل جزئی توسط متخصص طراح روشنایی به اتمام می رسد . علم طراحی روشنایی با گذر زمان و پیشرفت بشیریت همگام بوده و تغییر میکند به همین علت یک متخصص در این زمینه می بایستی همیشه مطالعه و بررسی طرح های بروز و مشکلات و ایده های پیش رو را داشته باشد.  البته خود ما میتوانیم با مطالعه مطالب این چینین که در مجله آنلاین جو موجود است اقدام به تغییر دکوراسیون نورپردازی منزل کنیم . کافیست در ادامه همین مطلب ما را همراهی کنید .

آراستن اتاق با چندین منبع نور

شیوه های متفاوتی برای نورانی تر کردن اتاق ها هست که بهره بردن از لامپهای قدیمی که از سقف آویزان می شدندن جزء معمول ترین آنها می باشد . در کل کاربرد علم طراحی رو شنایی به این اشاره دارد که نباید به همین یک لامپ سبک کلاسیک اکتفاء کرد  . مثلا اینکه لزومی ندارد حتما منبع نور از سقف آویزان شده باشد و زیادند لامپ و چراغ هایی که روی دیوارهای  داخلی چهار طرف خانه، میز یا همینطور تخت خواب و آینه قرار میگیرند . یعنی هنگامی میتوان گفت نور رسانی به تمامی بخش های خانه کامل انجام شده که این مثالها حداقل استفاده را کرده باشیم و وجود سایه و تاریکی مشکلی در رابطه با فعالیتمان در خانه اینجاد نکند .

ضمنا مزایای دیگر این لامپ ها این است که به غیر از منبع نوری بودنشان جزء لوازم دکوراتیو و نمایشی شیک و درخشان نیز محسوب می شوند و جلای خاصی به داخل خانه میدهد . البته قبل از استفاده یا نصب چراغ ها به دو مورد اینکه آیاد کاربردش چیست و کجا مناسب تر است تا نصب شود خوب دقت داشته باشیم.یعنی بدانیم هدفمان از نصبش چیست . به عنوان مثال اندازه خانه و اتاقها یا تغییر روانشناختی که میخواهیم در خانه ایجاد شود و زیبایی که در مورد این لامپها تصور میکنیم و غیره باید مد نظرمان باشد. میتوان خطا و آزمایش کرد اما برای اینکه هزینه زیاد نشود بهتر است با مطالعه این مطلب در مجله آنلاین جو و سایر بخش های آنلاین جو تصمیم بهتری بگیریم .

نورپردازی خانه
نورپردازی خانه

خاص کردن خانه با تغییر روشنایی

همانطور که در مطالب بالاتر گفتیم که استفاده از منابع نوری آویزان در خانه نباید تنها منبع نور ما باشند . اما این حرف دلیل بر این نیست که مثلا لوستر ها زیبایی ندارند . گاها می بینیم که همین منبع نوری بزرگ نکته و نقطه توجه و جلای خانه می باشد .مثلا لوستری را در وسط پذیرایی تصور کنید که به زیبایی خانه ما می افزاید . خود همان به تنهایی میتواند بیان کننده سلیقه و ذاعقه خوش ما به مهمانان و دوستان باشد . برای بهتر نشان دادن آن میتوانیم یک شب دوستان را زیر همان لوستر به شام دعوتشان کنیم . استفاده از لوستر  چون جزئی از علم طراحی نور و روشنایی است باید از ابعاد مختلفی مورد ارزیابی قرار بگیرد . فاکتورهایی مانند طراحی و نگ بندی و شکل هندسی و ابعاد آن از این دست موارد هستند.

به این هم توجه کنیم که استانداردهای طراحی دکوراسیون داخلی به ویژه در زمینه روشنایی ماندگار نبوده و به مرور زمان تغییر میکند . پس ما میتوانیم از هنر و خلاقیت خود برای زیبایی هرچه بیشتر خانه استفاده کنیم .یعنی لوستر و لامپهای کلاسیک هنوز میتوانند هنرنمایی کنند . میتوانیم از انواع طرح های این منابع روشنایی معمولی را انتخاب کرده و کارمان را کامل کنیم . احتیاط اینجا این است که مبادا ابعاد لوستر مورد انتخاب ما نسبت به اتاق بزرگتر باشد . یعنی عدم همخوانی .

نورپردازی خانه
نورپردازی خانه

 

نور اتاق بیانگر احساسات آن است

ما باید در طراحی نورپردازی خانه به موارد زیادی اشاره کردیم که یک مثال اینکه در خرید لامپ ها و سایر منابع نوری فقط اشکال هندسی آن نیست که اهمیت دارد . غیر از آن مقدار شدت نوررسانی آن به تمام ابعاد خانه و اتاق ما بسیار مهم است .بعضی از این منبع های نور شدت تابش کمتری دارند و مناسب برای اتاق های کوچک یا بخشی از خانه هستند که کار خاصی در ان انجام نمیشود . اما برعکس لامپهایی که تابش بالایی دارند برای بخش های بزرگ و پر تردد تر یا جایی که ارهای تخصصی خود را در آنجا انجام میدهیم ساخته شده اند. بعضی لامپها به غیر از نور گرما نیز ایجاد میکنند که این فاکتور را هم باید توجه داشته باشیم . به عنوان مثال برخی لامپها سفیدند و برخی رنگی یا همینطور شباهت تابش سفید رنگ از لامپ ما را یاد خورشید می اندازد . پس این منبع نوری برای روشنایی بخشی از منل خوب است که از تابش خورشید محرومند و به روشنایی بیشتری محتاجند . لامپ هایی که نور زرد تابش میکنند را نیز میتواند برای همه بخش های خانه استفاده کرد .

تمامی این موارد به کنار اشکال هندسی این منابع نوری همینطور بسیار حائز اهمیت است ،فرمها و زوایای تابش آنها در روشنایی بخش های مختلف خانه متفاوت عمل میکند. در رابطه با لوستر و سایر منابع نوری که خمیدگی به داخلی دارند ، باید به گونه ای در خانه وصل شوند که از زاویه دید مختلف مستقیما چشم مخاطب و مهمان را آزار ندهد. از فاکتورهای دیگر میتوان به ارتفاع و مکان نصب لامپها اشاره کرد. در مورد فاکتور آخر که بسیار مهم است اگر به شک افتاده بودید هرگز به صورت شانسی اقدام نکرده و با طراح نورپردازی داخلی مشورت و رهنمود بخواهید . چون نصب و مججدا کندن این منابع نوری از دیوارها و سقف میتواند صدمه و خراش روی آنها ایجاد کند .

نورپردازی خانه

نوآوری و ابتکار با نورپردازی منزل بعد از خرید خانه

متاسفانه در جامعه زمانی که یک هنر به اوج خود میرسد ، اگر بخواهیم از بعد استاندارد آن کمی فراتر برویم دید دیگران نسبت به آن زیاد مطلوب نیست . ولی تحمل کردن استایل و مدهای تکراری برای ما خسته کننده خواهد  . تحولاتی که یک مد و متفاوت بودن عجیب و دلنشینی به محیط خانه ما می افزاید که حتی با هزینه های مالی زیاد و وسائل مدرن هم به وجود نمی آمد . پس قدم برداریم و شروع کنیم با تکیه به هنر و طراحی های جدید لوستر و نورهای مخفی و کاذب به فکر ایده های جدید باشیم. کافیست به مقالات و مجلات یا سایتهای طراحی دکوراسیون داخلی نگاهی بیاندازیم یا حتی فروشگاه های آنلاین اکسسوری و وسائل روشنایی میتوانند بهترین الگو ما باشند . تا از طراح روشنایی خانه خود بخواهیم ایده هایی که میخواهیم را جامه عمل بپوشاند . مثلا  فرض کنیم چند تا از لامپهای کلاسیک را با فاصله کم و طول هم اندازه آویزان کرده و درست روی میزغذاخوری خود قرار دهیم این خود یکی از بهترین شیوه های جذاب برای نورپزدازی خانه می باشد .نوآوری خاص خود را میتوانیم با کمک لامپهای با اشکال هندسی متفاوت جذاب و زیبا تر کنیم .

نورپردازی و روشنایی منزل

ساخت نشیمن راحت با نور رسانی مناسب

یکی دیگر از بخشهای مهم دیگر خانه که به نور رسانی آن میبایستی زیاد اهمیت دهیم اتاق نشیمن یا پذیرایی و غذاخوری است .میز غذاخوری براق و درخشان مورد علاقه همه است . چون غذا را خوشمزه و زیباتر نشان میدهد و همینطور اعضای خانواده دور همی را بهتر و صمیمی تر خواهند دید . پس حالا که این نور رسانی روی میز ما هم تاثیر مثبت یا منفی می گذارد میتوانیم از منبع روشنایی زیبا با نور کافی برای این قسمت به کار ببریم یا چند تا از لامپها را در ارتفاع یکسان از سقف بیاویزیم.  در این راستا باید از لامپ و منابع نوری دیگری استفاده کنیم که جو دور میزمان را صمیمانه و دلنوازتر نشان دهد و عامل شادی تمامی خانواده باشد. بهترین رنگ نور سفید است چون باعث میشود رنگ واقعی و براق غذا به چشم بیاید و همینطور زاویه خوبی به ویو محیط منزل بعد از اجاره خانه می دهد .

نورپردازی خانه
نورپردازی خانه

ترفند لایه های نور در پذیرایی

در پایان این مقاله میخواهیم اتاق پذیرایی خود را به شکل یک کیک به تصویر بکشیم که هر لایه آن متشکل از یک نور متفوات است.مهم ترین فاکتور در این مدیریت بندی بخش کردن نور این است که میخواهیم کاری کنیم لایه اصلی کیک ما متشکل از 75 درصد کل نور اتاق ماست که باید دقیقا از وسط سقف اتاق آویز میشود .برای این کار از لوسترها میتوانیم استفاده کنیم . البته در پذیرایی هایی که بزرگ هستند میتوانیم از لوستری که شاخه یا انشعاب دارد استفاده کنیم . همینطور میتوانیم از تعدادی لامپ آویز در کنار هم بهره ببریم . امروزه استفاده از لوستر در ارتفاع فاصله کم از زمین بسیار دیده میشود . با افزایش سیم بالای لوستر این کار را میکنند که بسیار زیباتر میکند محیط داخل را .  البته از این کار برای درست کردن نور متمرکز تر استفاه میشود .
بخش دوم نور برای انجام کارهای روزمره است. فعالیت های روزانه ای که برای انجامشان نیاز به نور بیشتری داریم . مانند چراغ های روی میز . آباژور نیز از این مثال است که میتوانیم آن را ایستاده بگذارم. در بخش های مختلفی مثل اتاق استراحت و ناهارخوری و غیره .  بخش نوری اخر مورد نیاز ما که لایه سوم کیک ما است که معمولا به صورت کاذب و مخفی معمولا پشت لوازم دکور و تابلوهای روی دیوار قرار میگیرند که کوچک هستند.بی شک یکی از زیباترین بخش های نوری که بعد از خرید خانه آن را جذاب تر خواهد کرد همین لایه سوم از کیک ما خواهد بود .

 

 

خرید خانه در آنلاین جو

خرید خانه با وام

اجاره خانه در تهران

بستن منو