زیبایی دکوراسیون خانه در ده قدمی ماست
دکوراسیون داخلی

زیبایی دکوراسیون خانه در ده قدمی ماست

ده مرحله آراستن دکوراسیون داخلی منزل پس از خرید خانه

طبق این مطلب و پست های قبلی که در مجله آنلاین جو نوشته شده مشخص میشود که انجام طراحی دکوراسیون داخلی منزل بسیار لذت بخش و با نتیجه شگفت انگیز اما پروسه حساس و زمانبری خواهد بود . شاید در دید اول برای کسانی که تا به حال برای آن اقدام نکرده اند سخت به نظر برسد اما جای نگرانی نیست چون در همین مجله آنلاین جو چندین مقاله و مطلب موجود است که با مطالعه 5 دقیقه ای کار و خیالتان آسوده خواهد بود .  ولی همینجا هم میخواهیم به اهمیت آن تاکید کنیم . باید یادمان باشد که برای تسهیل انجام دکوراسیون خانه میتوانیم از شخصیت و خلاقیت خود شروع به کار کنیم با این سوال که میخواهیم داخل خانه ما شامل چه حال و هوایی باشد . بعد از آن است که تئوری های خود را یافته و برای نهایی کردن قدم به قدم این هنر برنامه ریزی میکنیم. یادمان باشد که اگر آغاز کننده ی این کار خودمان هستیم ، تا اخرش هم خودمان بمانیم . یا کلا آغاز کننده می بایستی پایان دهنده کار باشد چون میخواهیم با همان دیدگاه روانشناسی که کار آغاز شد وسائل متنای را خریداری کنیم تا کار طراحی دکوراسیون داخلی ما به بهترین نحو ممکن پایان یابد .

اولین قدم در دکوراسیون داخلی خانه

پیاده کردن سبک مورد علاقه شخصیت خود

اینکه باید قبل از هر کاری در مورد نتیجه اش فکر کنیم در مورد طراحی دکوراسیون داخلی نیز همینطور باید با در نظر گرفتن تمامی عناصر و جوانب پیش بریم .زمانی که یحث شیرین دکوراتیو کردن خانه مطرح میشود هر شخصی سبک مورد نظر خاص خود را دارد، پس ما نیز با متکی به روانشناسی شخصیتی خود و محیطی که میخواهیم در آن برنامه ریزی چیدمان را انجام دهیم پیش بریم . میخواهم با مثال کامل کنم . فرض کنیم یک اتاق کوچک با تنها چند مبل سبک کلاسیک و کاغذ دیواری رنگ روشن را در ساختار خود دارد یا برعکس یک اتاق پذیرایی بزرگ با سرویس مبل مدرن و شیک با پارچه ای بهترین جنس و رنگ تشکیل شده و در کل تزئینات بی نظیری را داشته باشد ، هر دوی این گزینه ها را یک نفر میتواند در خانه داشته باشد اما در نهایت اگر بپرسیم از یکی از این مدلها را می پسندد . همین انتخاب یکی از گزینه ها را قبل از اینکه خانه را شلوغ کنیم باید انجام دهیم تا به مرور زمان از چیدمان خانه خسته و زده نشویم .

مطلب کلام این است که باید سبک روانشناسی خود را بشناسیم و بدانیم کدام را دوست داریم و بعد دست به کار شویم . البته گاها میتوان با ریسک و مشاوره گرفتن از استادان ، تلفیقی از دو نوع مدرن و سنتی را به خانه آورد . مرحله جذاب فرا رسیده و یعنی ما باید بعد از شناخت سبک خود شروع به بررسی و طراحی هارمونی ترکیب وسائل خود کنیم . برای این کار میتوانیم از سایت ها و ابزارهای تحت وب کمک بگیریم که ایده های ما را بسنجند و در طراحی دکوراسیون منزل ما رهنمود ما باشند .چون اصل ماجرا رضایت قلبی و روحی ما پس از خستگی دکوراسیون است .

چیدن دکوراسیون داخلی
دکوراسیون داخلی

 

انواع سبک های دکوراسیون داخلی را بشناسیم

در همین آغاز کار باید با انواع طراحی دکوراسیون داخلی آشنایی کامل داشته باشیم . پس با ما همراه باشید در انواع سبک آن

الف ) سنتی (دوستانه و روستایی)

این مدل از سبک برای همه ما مساعد است به خصوص ساکنین شهرهای بزرگ که میخواهند از جو شلوغ شهر و مصنوعیات خارج شده و به طبیعت و سنت گرایی روی بیاورند . بسیار آسان و با کمک گرفتن از عناصر طبیعی مثل چوب و چرم و سنگ میتوانیم به هدف خود خود برسیم . خوشبختانه در مجله آنلاین جو و سایر مقالات اینترنتی میتوانیم کلی الگوی سنتی از وسائل دکوری و غیره را مشاهده کنیم .

ب) سبک مدرن و امروزی

برای تشخیص اینکه آیا به سبک شهری علاقه داریم یا خیر به راحتی با نگاه به وسائل شخصی یا خانه خود میتوانیم دریابیم که آیا از اشکال هندسی متفاوت با رنگهای مختلف استفاده میکنیم یا خیر ؟ اگر بله . پس ما عاشق سبک مدرن هستیم و خود را کشف کردیم .پس از خرید خانه میتوانیم با استفاده از عناصر شیشه ،فلز یا پلاستیکی دکوراتیو کردن منزل را آغاز کنیم .

پ) سبک آسوده و صمیمی

در اولین دیدمان اگر عاشق استفاده از رنگ های مختلف یا عناصر امروزی با خطهای هموار و مماس همراه با خلوت بودن چیدن وسائل باشیم میتوان گفت روحیه ما از نوع صمیمی و آرام است. که در این نوع از دکوراسیون میتوان طرح های زیبای زیادی روی عناصر طبیعی درخشان و گرم را مشاهده کرد . رنگهایی که نشاط آور بوده و آرامش بخش هستند. پس در انتخاب طرح لوازم خانه باید آنی را انتخاب کنیم که آرامش دهنده تر باشد .

قدم دوم

همراه با ذاعقه خودمان پیش برویم

حال از مرحله خرید خانه گذر و سبک طراحی خود را کشف کردیم ،بیایم یک لیست از تمامی ایده های چیدمان خود ایجاد کنیم . اما اگر در مورد اینکه دکوراسیون منزل باید به چه صورت باشد شکاک هستیم و یا از مرحله آغاز مطمئن نیستیم باید مجددا شروع به مشاهده و تست انواع سبک ها را اغا میکنیم .

تمامی ایده و عناصر زیبایی که مد نظر داریم را طراحی و یادداشت کنیم و به مرور زمان در وسائل و سایر اجزای خانه انها را بیابید . آنگاه خواهید یافت که از نزدیک دیدن ایده ها در یافتن ویژگی ها و مشترکات مورد علاقه به ما کمک خواهد کرد. در رابطه با یادداشت برداری یا طراحی ها میتوانیم آنها را روی یک برد موکتی با میخ ته گرد وصل و آویزن کنیم تا به راحتی بتوانیم بی دردسر جابجا کنیم یا اگر خواستیم جزئیات بیشتری روی آنها طراحی کرده و جای قبلی اش اویزان کنیم .

اما عناصری مثل رنگها و اشکال ، پارچه و لوازمی مانند مبلمان و عکس های هنری و طبیعی و در کل هر چیزی که ر چیدمان زیباتر منزل به ما کمک میکند را میتوانیم از بستر اینترنت و سایتهای گرافیکی الگو برداری کنیم و آنها را پرینت بگیریم یا یادداشت کنیم .در این مرحله نباید نگران مبلغ هزینه این وسائل بودن اشتباه است چون به راحتی با دیدن یک عکس میتوانیم یک مورد دیگری را که بسیار از لحاظ رنگ و شکل شبیه مورد داخل عکس است پیدا کنیم . یا حتی ممکن است در ایران آن جنس یافت نشود ، میتوانیم شبیه آن را انتخاب کنیم . بهترین کار همین است .یعنی قرار است ما فقط ایده بگیریم .

چیدن دکوراسیون داخلی
دکوراسیون داخلی

سومین قدم

تماشای دکوراسیون های اعمال شده

یکی از راهنماهای خوب دیگر در زمینه دکوراسیون داخلی استفاده از منابعی است که طرح های اعمال شده را برای گرفتن الگو به ما نمایش میدهد . مانند خانه های دوستان یا استفاده از اینترنت و تماشای آنلاین عکسها و فیلم ها در این زمینه .خلاصه منبع این طراحی ها در همه جا یافت میشود و بسیار زیادند که به راحتی میتوانیم الگو بگیریم .  طرح هایی که برایمان جذاب بود را در کامپیوتر برش زده و پرینت بگیریم یا از صحفه آن عکس بگیریم تا در انتها روی برد موکتی خانه آن را میخ کنیم . برای یافتن این طرح ها میتوانیم از منابع پایین الگو بگیریم :

الف) کتب و مقالات

مبدا کتاب ها در خانه انهاست . پس به نزدیکترین کتابخانه یا روزنامه فروشی ها برویم و مطلب مورد نظر خود را جست و ج کنیم . در مورد دکوراسیون داخلی یا سبک های زندگی منبع آفلاین و کتب نوشته ها بسیار زیادند. به عنوان مثال اگر در مرحله قرار دادن لوازم داخل آشپزخانه هستیم میتوانیم از یک مجله در مورد آشپزخانه که پر از عکسهای زیبا و راهنمایی های فوتوگرافی در مورد لوازم آشپزی و آشپرخانه است کمک بگیریم. یا در حین طرح ریزی اتاق پذیرایی میتوانیم از مجله ی سبک های زندگی حتی برای یافتن الگوهای شکل و رنگ لوازم مورد نیاز خود و نحوه چیدمان آنها استفاده کنیم . البته بهتر از منبع کتاب و مجلات ،استفاده از اینترنت است که در پایین اشاره میکنیم .

ب) اینترنت

همانطور که گفتیم اینترنت و منابع آنلاین بهترین گزینه و راهنما برای ما در زمینه طراحی دکوراسیون می باشند . یه خصوص سایتهایی که تخصصا در همین زمینه دارند ترفند ها و مقاله و عکس را با کیفیت مطلوب ارائه میدهند مانند  وبسایت شبکه HGT V .در ضمن سایتهایی هستند که در زمینه به اشتراک گذاری تصاویر با دیگران خدمات ارائه میکنند . به راحتی میتوانیم در سایتهایی از این قبیل مثل پینترست جست و جو کرده و تصاویر را با بهترین کیفیت و رایان در کوتاه ترین زمان داشته باشیم .

پ)نمایشگا‌ه ها و فروشگاه‌ها

شیوه سوم ما درباره الگو گیری دکوراسیون داخلی مراجعه به نمایشگاه ها و فروشگاه های مربوط به فعالیت ما می باشد . البته زمان و مکان این نمایش ها و مارکت ها را میتوانیم با کمک همین گزینه قبلی یعنی اینترنت به دست بیاوریم . آدرس چند تا فروشگاه لوازم خانگی برقی یا دکوری یا مبلمان فروشی را جست و جو و یادداشت کنیم. بعد از آن به همراه تصاویر لوازمی که مد نظرمون بود و از سایتها دانلود کرده بودیم یکی یکی به فروشگاه ها مراجعه کنیم .  البته یادمان بماند که از لوازم خود مغازه ها هم میتوانیم الگو بگیریم پس گوشی دوربین دار یا دوربین عکاسی هم همراه داشته باشیم . به خصوص در حین مراجعه به فروشگاه های مطرح و بزرگ شهر و محله خود .

دکوراسیون خانه
دکوراسیون داخلی خانه

قدم چهارم

الگو برداری از نزدیکان

یعنی اینکه در خانه دوستان یا آشنایان دقت داشته باشیم که دکوراسیون خانه را چگونه چیده اند تا از آنها الهام بگیریم . به راحتی میتوانیم با احساسی که در خونه دوست خود داریم متوجه این بشیم که آیا دکوراسیونش جذاب است برایمان یا خیر .آیا از شلوغیدکوراسیون خانه هایشان خوشمان آمده ؟ یا برعکس آیا دکوراسیون ایشان خیلی خلوت و ساده است ؟ جواب این سوالات است که ما را در انتخاب فضای داخلی مناسب خانه، راهنمایی خواهد کرد تا سبک مورد نظرمان را برای یک مدت طولانی سکونت در آن خانه پیدا کنیم .

آیا تا حالا درون خانه ای احساس کردید که از بقیه منازل دوستان راحت تر و پر از آرامش و شادابی است ؟ تمامی خانه ها را میتوانید در قالب متن طبقه بندی خصوصیاتی انجام دهید تا به ایده آل های خود دسترسی پیدا کنید .

اما اینجاست که اگر خانه یکی از دوستان شباهت زیادی به فانتزی شما داشت یعنی دوست خوب راهنمای خوب شماست . پس از ایشان رهنمود بخواهید در تمامی مراحل ریز و درشت چیدمان دکوراسیون . در بدترین حالت که بخواهد همکاری نکرده باشد خواهد گفت که فلان وسائل را از کدام سایت و فروشگاه تهیه کرده است . همین هم کمک کمی نخواهد بود .

پنجمیم قدم در طراحی دکوراسیون داخلی

روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون خانه

هنگام که میخواهیم برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه خود برنامه ریزی زمانی انجام دهیم حتما به رنگ و عناصر و کلا ترکیب طرح های تفاوت توجه ویژه داشته باشیم چون در روحیه تمامی ساکنین خانه تاثیر مثبت یا منفی خواهد گذاشت . با توجه به سن و جنسیت و خلقیت های متفاوت باید حواسمان به انتخابمان باشد . مخصوصا رنگ وسائل مورد نظر برای خرید موثرترین مورد از لیست جمله قبلی می باشد .

به عنوان مثال:

قرمز

قرمز نماد گرما و هیجان و جنبش است و می‌تواند در حالت بد خود باعث سر درد نیز گردد . این رنگ مناسب برای رنگ آمیزی دیوار و همینطور انتخاب مبلمان قرمز است اما با توجه به تجربه و نظر طراهان هرگز نباید کلیه عناصر داخلی خانه از رنگ قرمز تشکیل شوند. بخواهیم عمیق تر بررسی کنیم تحقیق و آزمایشها در مورد رنگ قرمز نشان میدهد که در تاثیرش روی آموختن و همینطور احساسات و درک ها تاثیر منفی بگذارد . پس به راحتی میشود فهمید که این رنگ اصلا برای اتاق مطالعه یا دفتر کار مناسب نیست . البته منظور ما این است که اگر بخواهیم کل اتاق را قرمز بزنیم .

سبز

سبز آرامش بخش . این رنگ که مناسب برای پذیرایی و آشپزخانه و اتاق خواب است نماد شکفتن شادابی و سرزندگی و آسایش می باشد . البته سبز نیز همانند رنگ قبلی ما یعنی قرمز اگر اغراق شود میتواند جو اتاق یا خانه را از حالت آرامش بخش بودن خارج کند که برای دچار نشدن به ان میتوانیم از مکمل رنگ های دیگر مانند سرخ یا پرتقالی بهره ببریم .

آبی

آبی به عنوان یک رنگ آرامش بخش و خردمندانه شناخته می‌شود اما در عین حال می‌تواند سرد و پس زننده باشد، مگر این‌که آبی ای انتخاب کنید که به جای بیس سرد، یک بیس گرم دارد .

زرد

این رنگ سرد به خصوص نوع مایل و کمرنگ آن که کمی مایل به سبز است به عنوان رنگی شناخته میشود که زنده نگه دارنده خانه می باشد .

قدم ششم در دکوراسیون خانه

خانه را چند بخش کنیم

علت این تقسیم بندی ها به دلیل عدم یکسان بودن استفاده از این بخشها می باشد . قسمت هایی مانند اتاق استراحت ، پذیرایی و آشپزخانه که هر کدامشان رفت و آمدهای خاص خود را دارد.نکته مهم بعدی ما این است که گزینشهای ما در طراحی داخلی خانه بهترین حالت و ویژگی های مثبت خانه را به ما ساکنین آن خانه بدهد.

یعنی این اتاق ها مکمل روانشناسی اخلاقیات شخص بهره گیرنده از آن باشد .به عنوان مثال در فضای پذیرایی که میخواهیم مهمان دعوت کرده و دورهمی وعده غذایی را با دوستان خود داشته باشیم طرح و برنامه ما نباید رفتاری همانند اتاق کودک داشته باشد . و همینطور در اتاق مطالعه یا خواب که مختص یک نفر است میتوانیم با توجه به نظر خود که تنها استفاده کننده از آن هستیم میتوانیم بدون نگرانی از انتقاد یا آزار دیگران ، طراحی دکوراسیون داخلی آن را تغییر دهیم .

دکوراسیون داخلی خانه
دکوراسیون داخلی خانه

قدم هفتم در طراحی خانه

دانستن اندازه محیط مورد نظر

برای اینکه در انتخاب شکل و اندازه لوازم خانگی دقت دقیق و درستی داشته باشیم ، مهم است کع اندازه آن بخش از خانه را نیز مد نظر بگیریم . چون انتخاب هایی مثل وسائلی که هرگز جابجا نمی شوند خیلی حساس است و امکان دارد ما را مجبور به انجام هزینه  زیاد مجدد کند .با کمک اعضای خانواده یا دوست خود که خودکار به دست است میتوانیم عرض ها ، طول و ارتفاع خانه را متر کرده و با دست پر به استقبال وسائل جدید منزل پس از خرید خانه برویم.

قدم هشتم

در نظر گرفتن وجه مورد هزینه

اولین قدم حتی قبل از اینکه برای دکوراسیون داخلی برنامه ریزی کنیم محاسبه توانایی مقدار هزینه مالی می باشد . یعنی باید در نظر داشته باشیم توانایی و مقدار وجهی که میخواهیم خرج کنیم. چون ما به عنوان شخصی که به تازگی خرید خانه را انجام داده و وجه سنگینی پرداخت کرده ایم میخواهیم برنامه ریزی مالی کنیم .تنها زمانی میتوانیم بدون توجه به آن بگذریم که وجه زیادی داشته باشیم . در غیر این صورت در انتخاب هر عنصر از بخش های مختلف خانه به آرامی و با در نظر گرفتن تقسیم وجه موجود پیش رفت . همین امر میتواند به ما کمک کند که روی کدام وسائل وجه بیشتری یا کمتری لازم است تا تعامل وجه قیمتی وسائل را انجام دهیم . به عنوان مثال اینکه نتوانیم یک کفپوش خوب بخریم راه حلش خرید یک فرش خوب است که تمام بخش کف اتاق را پر کند.

بودجه‌ بندی ما باید لیست شده و با یادداشت های دقیق انجام شود تا تمام هزینه های هر بخش به طور کامل واضح و مشخص باشد. مثلا میدانیم که تفاوت هزینه اتاق خواب و حمام و پذیرایی و غیره یکی نیست .

مواردی که  در لیست بودجه‌ما قرار می گیر‌ند شامل :

الف) دیوار داخلی خانه: شاید نیاز به نقاشی ، کاغذ دیواری یا حتی تعمیر مجدد و تزئین بهتر داشته باشد.

ب)پنجره‌ : تعویض یا تعمیر پنجره نیز ممکن است ضروری باشد . یا همینطور شاید بخواهیم پرده های روشن و زیباتری نصب کنیم . و تزئینات دیگر . . .

پ) کف خانه: کفپوش مناسب در بخش های مختلف خانه باید یکی باشد یا متفاوت ؟ جواب خیر است پس میتوانیم اگر میخواهیم کودکمان در اتاقش به راحتی بازی کند و اینور و آنور بپرد کفپوش مناسبتری لازم است .

ت)نصب شدنی ها: لوستر و لامپ ها و چراغ شاید نیاز به تعویض و تعمیر داشته باشند . یا پریز و کنترل نورها همینطور .شیرهای آب و ظرفشویی و کلی مورد ریز و درشت دیگر . . .

ث ) وسائل دکوراتیو: لوازم تزئینی هم خیلی مهم است پس هزینه کردن برایش ارزش دارد . لوازمی مانند قاب های هنری و عکس تا پتوهای نرم و رنگارنگ و مجسمه های هنری و آثار زیبای دیگر آویزان شده در دیوار .

نهمین قدم دکوراسیون داخلی منزل

بهترین مکان برای مبل در خانه

اول از همه باید با توجه به سبک داخل خانه ، سبک مدرن یا کلاسیک مبلمان خود را برگزینیم . یا در مورد هر اتاق خاص که چه نوع مبلی مناسب است . لوازم خانگی مانند تخت خواب و قفسه ها و مبلمان ها همگی باید با دقت در مناسب ترین مکان و موقعیت خانه جای داده شوند . باید در نظر داشته باشیم که کدام یک از وسائل بزرگ خانه در کدام یک از اتاق ها بیشترین کاربرد را داشته و به فضای داخل اتاق آسیب روحی نمی زند . نکته دیگر اینکه در حین نوشتن جزئیات در مورد خرید مبلمان لیست لوازم دیگری که در کنار آن میتواند ضروری باشد را نیز یادداشت داشته باشیم . برای یافتن ایده ها و لوازم مورد نظر میتوانیم از سایت ها و خدمات آنلاین استفاده کنیم . یافتن نکات کلیدی در مورد زیبایی انواع مبلمان و سرویس و تم های خاص آن میتواند چند مورد کوچک از کاربرد اینترنت در این زمینه باشد

در مرحله آخر نیز موارد ضروری شوینده ها و رنگ آمیزی را را آماده داشته باشیم . در جابجایی لوازم بزرگ و سنگین و همینطور حساس از دوست و همخوانه خود کمک بگیریم .

قدم آخر در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

ایده ها را پیاده کنید .

ابتدا خانه را دستمال کشی کنیم .بعد از آن  هنگامی که کارمان شروع شد اول باید بخش های خالی خانه را خالی کرده و لوازم سر راه رفت و امد و جایجایی را برداریم . تا دید کاملی به جزئی ترین بخش خانه داشته باشیم و طرح را پیاده کنیم .

اول از همه با وارد یا خارج کردن وسائل بزرگ خانه شروع میکنیم .تمامی وسانل را از بزرگترین هاتا تابلو نقاشی آویزان در دیوار از اتاق بیرون می بریم . که ما قبل پایان کار خود بدانیم کدام یک از لوازم را لازم داریم یا میخواهیم بفرشیم .

خانه را حسابی تمیز کنیم . کفپوش و دیوار و پنجره ها و هر بخش دیگری که قابلیت جابجایی ندارند مثل لوازم نوررسانی برقی  را کامل تمیز کنیم .

لوازم و اثاث خانه را منظم بچینیم . برای این کار میتوانیم از بهترین بخش اتاق یا بزرگترین لوازم خانگی خود آغاز کنیم و به ترتیب کوچکترها را بیاوریم .

اینکه کدام یک از محل های گذاشتن مبل و میز یا قالی نیاز به تقسیم بندی کردن داد باید دقت کنیم .

نورپردازی خانه بسیار مهم است و مهمتر از ان اینکه بدانیم کدام بخش از خانه به چه مقدار از نور و با چه منبع نوری می بایستی تقویت شود بسیار مهم است .

برای داشتن نور طبیعی و خورشید توجه زیادی به استفاده از پرده روشن و همینور کرکره مناسب داشته باشیم .

بعد از اینکه آخرین ویرایش ها را انجام دادیم با نگاه کلی به خانه دریابیم که کدام یک از وسائل خانه را زنده و شیک تر نمایان میکند و به آنها میدان دهیم .

برای تکامل نهایی طرح دکوراسیون خود از تابلوهای نقاشی و تصاویر طبیعت و غیره استفاده کنیم .

استفاده از پارتشین ها جدا کننده خیلی میتواند در نظم خانه به ما کمک کند .

 

خرید خانه در آنلاین جو

خرید خانه با وام

اجاره خانه در تهران

بستن منو