ویژگی های محیط اداری خوب
_دکوراسیون؛داخلی

ویژگی های محیط اداری خوب

یک سرمایه گذار بعد از خرید ملک ،رهن یا اجازه ساختمان برای تاسیس شرکت خود،قطعا به فکر پرستیژ عالی محیط اداره و همینطور موفقیت در موضوع بیزینسش میباشد که نتیجه ی هماهنگی و پرانرژی بودن عوامل درون سازمانی مثل مدیران و کارمندانی است که به آنها متکی شده. با چند دقیقه مطالعه ی این مطلب در آنلاین جو میتوانیم محیط اداری شرکت خود را شیک و پر انرژی کنیم . با آنلاین جو همراه باشید . . .

قدم اول : انتخاب ساختمان شرکت با توجه به موضوع فعالیت

خیلی مهم است که کارمندان ما سر وقت به محل کارشان برسند مخصوصا کسانی که وسیله ی نقلیه شخصی ندارند ، از این رو نزدیک بودن ساختمان شرکت به ایستگاه های حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس یا مترو هائز اهمیت است .

برای همکارانی که وسائل نقلیه شخصی دارند بهتر است شرکت ما در یک کوچه ی بن بست یا تنگ نباشد تا در روند ورود و خروج یا پارک کردن با مشکل مواجه نشوند .

قدم دوم : فضای درونی محیط کار

الف : نمای داخلی

امروزه بسته به نوع فعالیت شرکت که اگر کاملا اداری باشد ازنوع دیوار های طرح باز یا به اصطلاح open office استفاده میشود که هم در انتقال نور بهتر بوده و هم جو متحرک اعضاء برای مجموعه را انرژی زا جلوه میدهد . اما در محیط هایی که بخش فنی و اداری مجزا دارد بهتر است از سبک های قدیمی یعنی پوشش کامل دیوار استفاده شود تا هم بخش فنی بتواند روی دیوار قفسه و . . . را جای دهد و هم بخش اداری بتواند محیط را منظم بچیند

ب : رنگ آمیزی داخل

رنگ خنثی محیط را اداری تر جلوه میدهد اما از آنجایی که مغز ما انسانها به رنگ ها واکنش نشان داده  و باعث جنبش انژری کارمندان میشود میتوانیم در بخش های مختلف اداره از رنگ های متفاوت استفاده یا در موقعیت مناسب از ارتفاع دیوار لوگوی شرکت یا سایر طرح ها را برای هنری و تخصصی تر شدن جو حاکم درج کنیم . البته در مورد رنگ ها  اگر کمی مات باشند بهتر است چون رنگ جیغ زود زننده میشود .

نکته ی مهم در رنگ آمیزی محیط کار سازگاری آن با نورپردازی محیط است ، پس نکته ی بعدی ما نورپردازی داخلی مجموعه است .

ج : نورپردازی

داشتن نور طبیعی در محیط کاری بسیار مهم است اما اگر فرضا محل اداره ی ما در طبقه اول ساختمان باشد تا حدودی از تابش خورشید محروم هستیم که در این صورت میتوانیم با نورپردازی های کنترل شده و مناسب , جو مجموعه ها از حالت کسل و خسته کننده نجات دهیم . در رابطه با اداراتی که با نور مستقیم خورشید روشن میشوند نیز بهتر است گاها از پرده های نازک که نوررا عبود دهد استفاده شود . در کل نور طبیعی رنگ داخل ساختمان را بهتر جلوه میدهد چون به تمامی شعاع های قابل دسترسی به یک مقدار نور می تاباند .

قدم سوم : لوازم نشیمن

الف : مبلمان اداری

مبلمان خوب علاوه بر حفظ  پرستیژ محل کار میتواند در آسودگی و راحتی کارمندان نیز تاثیر مطلوبی بگذارد که از لحاظ تعداد و نوع چینش به فاکتورهای مساحت ، تعداد کارمندان و موضوع فعالیت شرکت بستگی دارد . رنگ مبل  میتواند یکپارچه ، یا در هر دفتر رنگ خاص و متفاوتی داشته باشد که زیبایی تفاوت رنگ مبل با رنگ دیوار را نیز فراموش کنیم .

ب : صندلی

صندلی ها نیز با توجه به نوع فعالیت ما متفاوت خواهند بود ، به عنوان مثال اگر ما همکاری داشته باشیم که کارش با کامپیوتر است بی شک گاهی اوقات به پشت صندلی تکیه میدهد پس باید صندلی قابلیت ارتجاع به سمت عقب را داشته باشد . معمولا بهترین زاویه  برای نشستن پشت کامپیوتر حدود 110 درجه است چون کمترین فشار را به کمر وارد کرده و برای کار با رایانه مفید است. بعضی صندلی ها پشت سری هم دارند که کمک میکند زاویه ی 110 درجه بیشتر هم شود اما  با نبودن پشت سری، ما مجبور میشویم برای دید مناسب مانیتور گردن را خم کنیم که خود میتواند باعث درد گردن شود . در کل نباید خیلی نرم باشد . ارتفاع با توجه به قد خود تنظیم کنیم که پا به سمت شکم خم نشود یا از زمین فاصله نداشته باشد یا با توجه به شرایط قد خودمان و ارتفاع میز میتوانیم از زیر پایی استفاده کنیم. من خودم از صندلی‌های اداری قابل تنظیم 5 پایه استفاده میکنم . شما هم امتحان کنید .

ج : میز کنفرانس

ادارات مختلف به واسطه ی نوع فعالیتی که دارند از مبلمان و صندلی یا انواع میزهای متفاوتی استفاده میکنند که امروزه یکی معیارهای پستیژ بودن محیط را به رخ میکشد . یکی از این قبیل موارد داشتن میز کنفرانس مناسب می باشد که بخشی از فضای اداری به آن تعلق داشته و وجود آن در ارگان گویای ویژگی های زیادی از آن مجموعه است . میزهای کنفرانس که دو نوع معمولی و مدرن دارند برای برگزاری جلسات مهم ،کنفرانس ها ،دیدار با مشتریان برگزاری کلاس‌های آموزشی مورد استفاده قرار میگیرد .

میز کنفرانس مدرن از لحاظ  کیفیت‌ و ظاهر خیلی شکیل‌تر از میزهای کنفرانس معمولی هستند. مدلی متفاوت‌ تر از نوع معمولی دارند و حتی در مدل‌های سه بعدی نیز از جنس ام دی اف، شیشه، چرم، آلومینیوم و یا ترکیب اینها ساخته میشوند .

میزکنفرانس دو نوع با پذیرایی و بودن قابلیت پذیرایی دارد که برای برگزاری همایش‌ها و جلسات،انجام مذاکرات و قرارداد با سایر شرکتها،برگزاری کلاس‌های آموزشی و . . . استفاده میشود.

د : کمد و قفسه ها

محیط کاری ما پر از کاغذ و پرونده های مهم و سایر لوازم کاری ماست که دوست داریم در کوتاه ترین زمان به آنها دسترسی داشته باشیم .

اگر دقت کنیم همیشه دیوارها و گوشه های دفترکار خالی و بی استفاده می ماند . دیوارها بهترین جا برای قفسه های دیواری ، برد اعلانات، تصاویر و نوشته های انگیزشی و . . . هستند . درون قفسه ها میتوانیم کتابها،لوح های افتخار، لوازم دکوری  و تزئیناتی کوچک مثل گلدان را نیز جای دهیم .

گوشه های دفتر کار ما برای چیدن کمد و کشو ها ،دستگاه های چاپ بزرگ مناسب هستند و همینطور درختچه ها را میتوانیم در گوشه های نزدیک پنجره جای دهیم که هم از نور آفتاب استفاده کند و هم زیبایی دفتر کار ما با الگوی طبیعت دلنشین و پر انرژی تر شود . به همکاران بگوییم که میتوانند برای تکراری نشدن محیط دفتر کار خود  وسائل را جابجا کرده و با توجه به سلیقه ی شخصی خود منظم بچینند تا هم اتاق کارشان بزرگتر شود و هم از احساس ناخوشایند یک دفترکار خسته کننده راحت شوند .

یک ترفند خوب دیگر اینکه میتوانیم رنگ کمد ، قفسه ها ،میزکامپیوتر،میز کنفرانس و کشوها را کاملا متفاوت با رنگ دیوار انتخاب کنیم .

امیدوارم ایده های فوق برای محیط فعالیتتان زیبایی آفرین باشد

 

 

 

 

بستن منو