اقدامات لازم برای تبدیل سند دفترچه ای به تک برگ

اقدامات لازم برای تبدیل سند دفترچه ای به تک برگ

سند دفترچه ای (منگوله دار) یا تک برگ ؟!

 

زمان مورد نیاز برای مطالعه : 5 دقیقه

 

سند تک برگ نسبت به سند دفترچه ای یا همان سند منگوله دار مزایای بسیاری دارد ؛ به همین دلیل اکثر مالکین ترجیح میدهند که برای خرید و فروش ملک سند خود را به تک برگ تبدیل کنند ، برای این کار مراحل قانونی وجود دارد که باید به دقت طی شود .

پس اگر شما دوستان و همراهان عزیز آنلاین جو قصد تبدیل سند خود به تک برگ را دارید این مطلب را از دست ندهید ،

 

با ما همراه باشید ، ، ،

 

تفاوت سند تک برگ با سند دفترچه ای یا منگوله دار

بهتر است قبل از اقدام به تبدیل سند دفترچه ای ملک خود به تک برگ تفاوت این دو سند را بدانیم ، سند دفترچه ای نسبت به تک برگ از امنیت کمتری برخوردار است که به همین خاطر خیلی راحت تر مورد سو استفاده جاعلین و کلاهبرداران قرار می گیرد ، در صورتی که سند تک برگ دارای هولوگرام و نشانه هایی است که بسیار ظریف و با دستگاه های مکانیزه روی سند حک شده بخاطر همین موضوع جعل و دست بردن در این نو اسناد امکان پذیر نیست .

هنگام صدور سند تک برگ تمام مشخصات مالک ، ملک و هم چنین کروکی ملک و … روی سند با استفاده از دستگاه ، چاپ می شود و بسیار دقیق و خواناست ، به محض نغییر مالک سند قبلی باطل و سندی جدید برای مالک بعدی صادر می شود ، در اسناد دفترچه ای یا همان منگوله دار تمامی مالکین یکی پس از دیگری درج میشوند که البته این عمل دستی است و طی مدت طولای از کیفیت آن کاسته شده و به راحتی قابل مشاهده نخواهد بود .

 

دلایل تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ

مسلما در سند های تک برگ مزایایی وجود دارد که اکثریت راغب هستند که اسناد دفترچه ای خود را به تک برگ تبدیل کنند .

از ویژگی های منحصر به فرد اسناد تک برگ می توان به درج کامل مشخصات ملک و مالک اشاره کرد و به دلیل مکانیزه و سیستمی بودن این اسناد می توان به راحتی به این مطالب دسترسی داشت و آن ها را به سادگی به روز رسانی کرد .

ویژگی بعدی این اسناد مصرف کمتر کاغذ نسبت به سند دفترچه ای است که این ویژگی هم بسیار چشم گیر و قابل توجه است .

تفاوت حائز اهمیت سند تک برگ نسبت سند دفترچه ای این است که دیگر لاز نیست برای تعویض و دریافت سند مسیر طولانی را طی کنید ؛ بدین منظور که اسناد تک برگ بعد از احراز هویت مالک و ثبت ملک و مشخصات آن ، از طرف اداره کل ثبت اسناد کشور به آدرس شما ارسال می شود .

 

مراحل تبدیل سند دفترچه ای به تک برگ

برای تبدیل اسناد دفترچه ای به تک برگ مراحلی در پیش رویمان قرار خواهد گرفت که عبارتند از :

* در ابتدای این امر باید به اداره ثبت املاک مراجعه کنیم و درخواست صدور سند تک برگ را ارائه دهیم .

* در مرحله بعدی باید سند مالکیت قبلی ملک را به اداره ثبت اسناد برده تا کارهای مربوط به اصالت و ثبت مشخصات انجام شود .

* بعد از تکمیل نمودن فرم درخواست سند تک برگ و ارائه سند مالکیت قبلی ملک به اداره ثبت اسناد به دلیل اینکه سند تک برگ شما برایتان از طریق اداره پست ارسال می شود باید به بخش پستی مستقر در اداره ثبت اسناد رفته و فرم ارسال و مشخصات را تکمیل کنید و هزینه ارسال سند را نیز بپردازید .

اگر سند قدیمی خود را گم کرده اید یا مخدوش شده است قبل از مراحل فوق حتما باید برای صدور سند المثنی اقدام کنید .

نکته اول : برای انتقال مالکیت یا تک برگ کردن سند باید عوارض و مالیات ملک را کاملا پرداخت کنید و گواهی پایان کار ملک را از شهرداری تحویل گرفته باشید .

نکته دوم : سند هایی که به هر دلیلی مشکل دارند به طور مثال در گرو بانک هستند بعد از بر طرف شدن آن مشکل می توان انتقال داد یا به صورت تک برگ دریافت کرد .

مراحل نقل و انتقال و تبدیل سند دفترچه ای به تک برگ حدودا دو روز کاری به طول خواهد انجامید .

نکاتی در مورد تبدیل سند دفترچه ای به تک برگ

برای تبدیل سند خود به تک برگ حتما قبض تلفن یا برق خود را به همراه داشته باشید به دلیل اینکه آدرس دقیق و کد پستی روی آن درج شده و مطمعنا لازم خواهد شد.

از قبل کروکی محل مورد نظر که همان محل ملکتان است را به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز ارائه دهید .

بهتر است قبل از انجام هر کاری که مربوط به تبدیل سند دفترچه ای به تک برگ است مدارک مورد نیاز را فراهم کنید که روند کاری شما با سرعت بیشتری پیش برود ، این مدارک شامل اصل و فتوکپی از اطلاعات هویتی طرفین معامله ، داشتن پایان کار شهرداری ، استعلام سند ، داشتن گواهی تسویه حساب با سازمان تامین اجتماعی ( در صورتی که ملکتان تجاری یا صنعتی باشد ) ، قبض تلفن ثابت و اصل سند قبلی می باشد .

 

امیدواریم که مطالب فوق یاری رسان شما باشد ، ، ،

 

با ما همراه باشید …

 

 

بستن منو