انواع کاربری ساختمان و زمین

انواع کاربری ساختمان و زمین

معنا و مفهوم کاربری ساختمان

مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه این مطلب: ۳ دقیقه

در هنگام معاملات ملکی مانند خرید خانه  یا اجاره خانه باید به نوع کاربری که از جمله مواردی است که در پروانه ساخت ساختمان درج شده دقت شود.

در این مطلب تصمیم داریم معنای کاربری ساختمان و زمین و انواع آن را به سمع و نظر شما مخاطبین و سروران همیشه همراه با آنلاین جو برسانیم.

چنانچه شما نیز از افرادی هستید که قصد خرید خانه یا اجاره خانه دارید به شما پیشنهاد می کنیم تا با صرف چند دقیقه از وقت خود این مطلب را مطالعه نمایید و نکاتی که در این بخش درج شده را از دست ندهید.

در ادامه با ما همراه باشید …

در هنگام خرید خانه یا اجاره خانه با بررسی پروانه ساخت ساختمان متوجه خواهید شد که در ملک مورد معامله چه کاری می توان انجام داد ، از لحاظ قانونی جوازی که ساختمان یا زمینی برای کار خاصی در نظر گرفته شده باشد مانند مسکونی یا اداری و تجاری و …

به این موضوع کاربری ساختمان و زمین  می گویند.

 

کاربری ساختمان و زمین  انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

  • کاربری مسکونی : همان طور که از اسم این نوع کاربری پیداست یعنی ملکی که فقط قابل سکونت است و در هنگام خرید خانه یا اجاره خانه در این ملک تنها می توان زندگی کرد و هیچ کار اداری یا تجاری نمی توان انجام داد .
  • کاربری تجاری : از این نوع ساختمان ها یا زمین ها که دارای کاربری تجاری می باشند برای انجام کار و درآمدزایی استفاده می شود مانند : مغازه ، دفاتر کار ، سوپرمارکت و …
  • کاربری کشاورزی : این نوع کاربری برای زمین های کشاورزی و باغ های میوه در نظر گرفته می شود.
  • کاربری صنعتی : این نوع از کاربری مختص زمین هایی با متراژ بالاست که در آن کارخانه ، سوله ، کارگاه و … وجود دارد .
  • کاربری خدماتی : مکان هایی که در آن ها به مردم خدمات رسانی می شود مانند پارکها و حمام های عمومی و … دارای این نوع کاربری می باشند.
  • کاربری ورزشی : مکان هایی که برای ورزش مردم در نظر گرفته می شود مانند استادیوم و سالن های تمرینات و بدنسازی ها از این کاربری استفاده می کنند.
  • کاربری معدن : همان گونه که از اسم این کاربری مشخص است این گونه کاربری ها برای معادن و زمین هایی که می توان به عنوان معدن از آن ها استفاده کرد در نظر گرفته خواهد شد.

مشاغلی که در ساختمانی با کاربری مسونی بلامانع می باشند

مشاغل زیادی هستند که برای محل کسب و کار نیاز به کاربری تجاری ندارند و می توان این گونه مشاغل را در منزل مسکونی هم انجام داد ، پس در هنگام خرید خانه یا اجاره خانه  به این مساله دقت کنید.

این مشاغل عبارتند از :

دفاتر وکالت ، وکلا می توانند دفتر وکالت خود را در ساختمان مسکونی دایر کند.

پزشکان هم می توانند خانه خود را به عنوان مطب استفاده کنند و نیازی به کاربری تجاری و غیره نخواهند داشت .

دفاتر ثبت اسناد رسمی نیز می توانند در ساختمان های مسکونی فعالیت داشته باشند .

دفاتر ازدواج و طلاق نیز به کاربری خاصی نیازمند نخواهند بود.

داروخانه ها نز در صورتی که مزاحمتی بررای دیگران ایجاد نکنند می توانند در ساختمان های مسکونی فعالیت کنند .

در نتیجه اگر یکی از این مشاغل را می خواهید برای کسب و کار خود انتخاب کنید لازم نیست در هنگام خرید خانه  یا اجاره خانه ملک مربوطه حتما دارای کاربری تجاری باشد !

از اینکه این مطلب را مطالعه نمودید صمیمانه سپاسگزاریم و امیدوار هستیم که نکات یاد شده برای شما مخاطبین و سروران همیشه همراه آنلاین جو مفید واقع شده باشد.

با ما همراه باشید …

بیشتر بدانید؛ آگاهانه عمل کنید:

بستن منو