تحویل ملک به مستأجر بعد از اجاره خانه

تحویل ملک به مستأجر بعد از اجاره خانه

مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه این مطلب: ۳ دقیقه

در این برهه زمانی اکثر افراد به دلایل مختلفی از جمله عدم توانایی مالی از خرید خانه و خرید آپارتمان به سمت اجاره خانه یا اجاره آپارتمان روی آورده اند.

افرادی هم که قصد خرید خانه در تهران یا خرید آپارتمان در تهران را داشتند به دلیل نوسانات بازار مسکناز این کار دست کشیده اند و به سمت اجاره خانه در تهران و اجاره آپارتمان در تهران روی آورده اند.

من باب این موضوع بهتر است با مسائلی که در مورد اجاره خانه و اجاره آپارتمان وجود دارد آشناییت بیشتری داشته باشید، بر این اساس ما تصمیم گرفتیم تا در این مطلب در مورد تحویل ملک به مستأجر بعد از اجاره خانه نکاتی را خدمت شما دوستان و عزیزان همیشه همراه با آنلاین جو توضیح دهیم.

چنانچه شما نیز قصد دارید ملک خود را اجاره دهید و یا اینکه به دنبال اجاره خانه یا اجاره آپارتمان در تهران هستید توصیه می کنیم که این مقاله را مطالعه نمایید و نکات مربوطه را از دست ندهید.

در ادامه با ما همراه باشید …

تحویل ملک به مستأجر از نظر قانون

در قانون مدنی مؤجر موظف است تا ملک مورد اجاره را بعد از نوشتن قرارداد اجاره نامه و و تعیین زمان شروع اجاره خانه (روز ، ماه ، سال شمسی) به مستأجر تحویل دهد، به صورتی که هیچ گونه مانعی برای مستأجر وجود نداشته باشد.

در غیر این صورت، مستأجر با مراجعه به مراجع قضایی مربوطه و ارائه قرارداد اجاره نامه و کد رهگیری می تواند از مؤجر شکایت به عمل آورده و ایشان را ملزم به تسلیم ملک مورد اجاره کند.

در مباحث “خرید و اجاره خانه در تهران همراه با کد رهگیری” و “خرید و اجاره خانه در تهران و نحوه دریافت کد رهگیری” در مورد کد رهگیری و اهمیت در یافت این کد توضیحات کاملی ارائه شده که در صورت لزوم می توانید مطالعه نمایید.

در صورتی که تحویل ملک مربوطه درست در هنگام امضا کردن قرارداد اجاره نامه انجام نگیرد، حتما باید پشت قرارداد و یا در یک برگه در این باره توضیح داده شود و زمان تحویل مشخص شود و همچنین هنگام تحویل ملک باید رسیدی بین طرفین قرارداد مبنی بر تحویل ملک مورد اجاره به مستأجر امضا شود.

 

در هنگام تحویل ملک مورد اجاره به مستأجر نکاتی وجود دارد که عبارتند از :

+ در مواقعی که بعد از نوشتن قرارداد اجاره خانه یا اجاره آپارتمان موانعی همچون سیل، زلزله و آتش سوزی از تحویل ملک مورد اجاره به مستأجر جلوگیری کنند قرارداد اجاره خانه به صورت رسمی باطل شناخته می شود، این گونه ابطال قرارداد در قراردادهای اجاره خانه در تهران و اجاره آپارتمان در تهران با شهر های دیگر هیچ گونه تفاوتی ندارد.

+ در هنگام نوشتن قرارداد اجاره نامه باید تعداد مستأجرین مشخص شود و حتما باید استفاده از این ملک نیز قید شود، به این معنا که وقتی ملک مورد اجاره مسکونی باشد مستأجر حق استفاده تجاری را نخواهد داشت.

نکته قابل توجه : در هنگام نوشتن قرارداد برای اجاره خانه یا اجاره آپارتمان، حتما در قسمت توضیحات نوع کاربری و استفاده مستأجر از  ملک مذکور باید قید شود همراه با حق فسخ مؤجر در صورت خطای

 مستأجر، به این دلیل که اگر از ملک استفاده دیگری صورت بگیر مؤجر بتواند قرارداد را فسخ کند.

در رابطه با فسخ و ابطال قرارداد در مبحث “دانستنی های مربوط به فسخ یا ابطال قرارداد” توضیحات کاملی ارائه شده است که می توانید در صورت لزوم مطالعه نمایید.

+ توجه داشته باشید که در زمان قرارداد اجاره نامه و هنگام تحویل ملک به مستأجر حتما صورت جلسه ای تنظیم شود و در آن مشخصات قرارداد ذکر شود و با امضاء طرفین تأیید گردد.

+ داخل صورت جلسه تمام عیب و ایراد ها و مواردی که در ملک استیجاری وجود دارد باید قید شود تا در زمان موعد اجاره به مشکل برخورد نکنید.

از اینکه این مقاله را مطالعه نمودید صمیمانه از شما تشکر می کنیم و امیدوار هستیم که این مطلب و نکات مندرج برای شما دوستان و عزیزان همیشه همراه با آنلاین جو مفید واقع شده باشد.

با ما همراه باشید …

بیشتر بدانید؛ آگاهانه عمل کنید:

بستن منو