تعیین مقدار اجاره خانه توسط مؤجر

تعیین مقدار اجاره خانه توسط مؤجر

مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه این مطلب: ۳ دقیقه

همانطور که می دانید خرید خانه یکی از انواع سرمایه گذاری به حساب می آید ، به این دلیل که صاحب ملک با خرید خانه سرمایه خود را به ملک تبدیل می کند و بعد از تصمیم برای اجاره خانه نه تنها میزان و ارزش پولی که در خرید خانه سرمایه گذاری کرده افزایش می یابد بلکه با اجاره خانه نیز مبلغی را که از مستأجر دریافت می کند هم برای وی نوعی سود دهی به حساب می آید.

میزان و درصد سود این گونه سرمایه گذاری برای خرید خانه و اجاره خانه در تهران ، در مناطق و محلات مختلف تهران متفاوت می باشد.

حال اینکه صاحب ملک یا همان مؤجر در هنگام اجاره خانه تا چقدر حق بالا بردن یا افزایش اجاره بهاء را دارد موضوعی قابل بحث است.

من باب همین موضوع تصمیم گرفتیم تا نکاتی را در این مطلب برای شما دوستان و عزیزان همیشه همراه با آنلاین جو یادآور شویم.

چنانچه شما نیز قصد خرید خانه و اجاره دادن آن را دارید یا اینکه قصد اجاره نشینی در تهران یا شهرهای دیگر را دارید بهتر است این مطلب را مطالعه کنید و به شما توصیه می کنیم نکات مندرج در این مطلب را از دست ندهید.

در ادامه با ما همراه باشید …

اجاره بهاء چیست؟

در هنگام اجاره خانه ، مستأجر مبلغی را به صورت ماهیانه به صاحب ملک یا مؤجر پرداخت می کند که به این مبلغ اجاره بهاء گفته می شود ، نحوه و زمان پرداخت مابین مستأجر و صاحب خانه در قرارداد اجاره نامه توافق می شود.

به معنای دیگر اجاره بهاء مبلغی است که مستأجر در قبال سکونت در ملک مورد اجاره و استفاده از امکانات آن به صورت توافقی به صاحب ملک پرداخت می کند.

میزان اجاره بهاء از لحاظ قانون

در واقع باید بدانید که در رابطه با مقدار اجاره و افزایش اجاره بهاء هنگام تمدید سالیانه ، تنها توافق است که کارساز می باشد و قانون در این موضوع دخل و تصرفی نخواهد داشت ، البته باید بدانید که در مورد گرانی بیش از اندازه و افزایش بیش از حد عرف محله و منطقه  ملک مورد اجاره قانون مدنی کشور با تخطی گران مقابله خواهد کرد.

در هنگام اجاره خانه در تهران یا شهرهای دیگر بهترین روش برای مقابله با افزایش یا گرانی بی رویه این است که از این گونه خانه ها دوری جوییم. اجاره نکردن خانه های گران قیمتی که هیچ عرفی را رعایت نمی کنند بهترین راه برای جلوگیری از افزایش قیمت و پایین آوردن قیمت است.

تعدیل به چه معناست؟

تعدیل در لغت به معنای عادلانه بودن و رعایت حد تعادل می باشد ، در نتیجه تعدیل هم برای مستأجر معنا و مفهوم خواهد داشت و هم برای مؤجر در زمان قرارداد کار برد دارد ، برای مستأجر تعدیل به معنای کم کردن اجاره بهاء است و برای مؤجر به معنای افزایش اجاره بهاء  در زمان تمدید قرارداد خواهد بود.

دعاوی تعدیل به چه معناست؟

زمانی که قرارداد اجاره نامه به اتمام رسیده باشد و مستأجر بیش از سه سال در ملک مورد اجاره ساکن بوده باشد و در زمان اجاره خانه و یا بهتر است بگوییم تجدید اجاره ملک در سال جدید با مصاحب خانه یا مؤجر به توافق نرسد ، صاحب خانه و مستأجر با مراجعه به مراجع قضایی می توانند درخواست تعدیل اجاره بهاء را به دفاتر قاضی مربوطه ارائه دهند و برای رسیدگی به این کار منتظر بمانند.

در این هنگام دادگاه درخواست تعدیل اجاره بهاء را دریافت کرده و با کارشناسی ملک و منطقه ای که ملک در آن واقع شده و بعد از مراحلی اداری که باید طی شود و همین طور پیگیری از طریق سامانه املاک و مستغلات کشور اجاره بهاء را برای ایشان مشخص می کنند ؛ حال این که حکم داده شده توسط دادگاه مربوطه به دلخواه مؤجر اجاره بهاء افزایش می یابد و یا به دلخواه مستأجر کاهش خواهد یافت.

از اینکه این مطلب را مطالعه نمودید از شما صمیمانه تشکر می کنیم و امیدوار هستیم تا این نکات برای شما دوستان و عزیزان همیشه همراه با آنلاین جو مفید واقع شده باشد .

با ما همراه باشید …

بیشتر بدانید؛ آگاهانه عمل کنید:

بستن منو