تفاوت عرصه و اعیان

تفاوت عرصه و اعیان

مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه این مطلب: ۵ دقیقه

بی شک در معاملات ملکی همچون خرید خانه و اجاره خانه اطلاحاتی مانند عرصه و اعیان را شنیده اید ، یکی از مباحث بسیار مهم در خرید خانه و اجاره خانه همین دو گزینه عرصه و اعیان می باشد که اکثر افرادی که در مشاغلی مانند ساخت و ساز ساختمان و خرید و فروش ملک هستند با این دو کلمه آشنا هستند.

این موضوع نه تنها برای مشاغل فوق مهم است بلکه برای اشخاصی که قصد خرید خانه و اجاره خانه دارند نیز حائز اهمیت خواهد بود.

سوالات بسیار در این باره وجود دارد مانند : عرصه چیست ؟ اعیان چیست ؟ تفاوت عرصه و اعیان در چه مواردی است ؟ سهام عرصه و اعیان در هنگام ساخت و ساز ساختمان ، خرید خانه و اجاره خانه به چه صورت است ؟ و سوالاتی از این قبیل .

بر اساس سوالات متداولی که در مورد این دو گزینه در بخش راهنمای حقوقی معاملات ملکی از ما پرسیده اید تصمیم گرفتیم که در این باب توضیحاتی را خدمت شما عزیزان و سروران همیشه همراه با آنلاین جو ارائه دهیم .

چنانچه شما نیز از افرادی هستید  که قصد خرید خانه و اجاره خانه دارید و یا کار شما جزء مشاغل مربوط به املاک و مستغلات است و مایل به کسب اطلاعاتی درباره عرصه و اعیان هستید با صرف چند دقیقه از وقت خود این مطلب را مطالعه نمایید ، توصیه می کنیم که نکات مندرج در این مطلب را از دست ندهید.

در ادامه با ما همراه باشید …

به دلیل اینکه مباحث عرصه و اعیان بیشتر در اسناد ملکی به چشم می خورند در ابتدا با تعاریف سند ، سند رسمی و سند عادی شروع می کنیم.

سند چیست ؟

به نوشته ای که مالکیت یه ملک را بنام شخص یا اشخاصی به ثبت می رساند سند می گویند که در مورد خرید خانه و اجاره خانه سند های بسیاری موجود است ، شما می توانید با مراجعه به مبحث “نکاتی مربوط به انواع اسناد ملکی” در این باب اطلاعات بسیاری به دست آورید.

سند رسمی چیست ؟

به تمام اسنادی که با مراجعه به دفاتر ثبت اسناد رسمی کشور ، دفترخانه اسناد رسمی یا از طریق مأمورین اداره ثبت اسناد تنظیم شود و با مهر و امضاء ایشان تایید شود سند رسمی گفته می شود.

در ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی در مورد اسناد رسمی چنین آمده:

“اسنادی که در اداره‌ ثبت اسناد و املاک و یا دفاتر اسناد رسمی کشور و به دست مأمورهای رسمی این اداره ها و مامورین حکوتی که در حدود صلاحیت آن ها باشد و طبق مقررات قانونی تنظیم شوند ؛ اسناد رسمی خواهند بود”

سند عادی یا غیر رسمی چیست ؟

سند عادی درست متضاد با سند رسمی می باشد ، سند های عادی نوشته هایی هستند که بین دو طرف و با حضور دو شاهد ثبت می شود مانند قولنامه و قرارداد اجاره خانه ، البته این اسناد زمانی که با مهر و امضاء مامورین ثبت تایید شود رسمی خواهند بود.

نکته : بدیهی است که سند های رسمی در قبال سند های عادی از لحاظ قانونی دارای اعتبار بیشتری خواهند بود.

عرصه و اعیان

در هنگام خرید خانه و اجاره خانه یا ساخت و ساز ساختمان زمین ، قطعه یا مکانی که ساختمان بر آن بنا می شود را عرصه گویند و به ساختمانی که ساخته شده اعیان گفته می شود .

مسلما کاربرد عرصه و اعیان را مجوزی مشخص می کند که برای آن گرفته می شود به این معنا که در خرید خانه و اجاره خانه مجوزی که برای ملک گرفته شده می تواند مسکونی باشد و یا اداری یا تجاری . شاید در ابتدا که برای خرید خانه و اجاره خانه اقدام می کنید بحث عرصه و اعیان خیلی مهم به نظر نرسد ، این موضوع وقتی با اهمیت می شود که تمام مالکین یک اعیان در عرصه با هم به توافق برسند و تصمیم بگیرند که اعیان یا همان ساختمان یا بنا را تخریب کنند و دوباره بسازند

در این زمان مالکین اعیان بسته به میزان متراژی که به نامشان می باشد از عرصه سهم می گیرند و بر اساس این سهم ، مقدار بنای ساخته شده جدید به آن ها تعلق می گیرد .در کتاب قانون نیز قانون گذار تعریف عرصه و اعیان را این چنین بیان می کند : به زمین و مکانی که ساختمان روی آن بنا شده است عرصه و بنا یا ساختمانی که روی عرصه ساخته می‌شود را اعیان می نامند .

عرصه و اعیان در خرید و اجاره خانه

مالکیت عرصه و اعیان

اکثر اوقات صاحب اعیان مالکیت عرصه را نیز دارد ، اما می شود که صاحب اعیان مالک بخشی از عرصه باشد ، مانند مجتمع های تجاری یا مسکونی که طبق نکات مبحث قبلی هر کدام از مالکین اعیان در عرصه سهمی دارند که بر اساس متراژ اعیان آن ها تعیین می گردد .

تفاوت هایی که ما بین عرصه و اعیان وجود دارد بعد از این توضیحات کاملا مشخص و قابل ذکر است ، پس باید هنگام خرید خانه یا اجاره خانه دقت کنید که بر اساس اعیانی که دارید مالک عرصه خواهید شد .

تفکیک عرصه

در هنگام خرید خانه و اجاره خانه برای تفکیک عرصه بعد از درخواست مالک به شهرداری مربوطه جهت تفکیک پلاک ، بعد از عملیات و مراحل اداری تفکیک پلاک از طرف شهرداری و ارسال برگه ای مبنی بر اختصاص پلاک مربوطه ، مدارک را جهت تفکیک به اداره ثبت برده که این اداره با در دست داشتن مدارک موجود ماموری برای بازدید به محل مورد نظر می فرستد و بعد از بازدید تمامی مدارک موجود و مستندات گواهی مبنی بر عدم تجاوز عرصه به مجاور و پیاده رو و … تنظیم کرده و بعد از کار های اداری مربوطه سند تفکیکی عرصه برای مالک اصلی ارسال می گردد .

در رابطه با پلاک ثبتی و پلاک تفکیکی با مطالعه مبحث “پلاک ثبتی و تفکیکی ساختمان” می توانید اطلاعات بسیاری به دست آورید .

تفکیک اعیان

بعد از اینکه ساختمانی توسط سازنده ساخته می شود باید برای آن گواهی پایان کار ساختمان از طریق سازمان شهرداری مربوط به منطقه ، پیگیری و تهیه شود ، بعد از این کار و ارائه این مدرک به اداره ثبت اسناد رسمی کل کشور مأموری برای بازدید و تفکیک و نقشه برداری فرستاده می شود و بعد از بازدید از زمین ، ساختمان و تفکیک مفروزی ها یا مشاعات یک برگه مبنی بر تفکیک اعیان تنظیم می شود که برای صاحب ملک فرستاده خواهد شد .

با مطالعه مبحث “خرید و اجاره خانه با سند مفروز” و مبحث “قوانین و مقررات مشاعات ساختمان” می توانید اطلاعات مکفی در مورد اسناد مفروز و مشاعات به دست آورید .

سهم الارث از عرصه

در مبحث خرید خانه و اجاره خانه این موضوع زمانی اتفاق می افتد که شخص مالک فوت کند ، ورثه متوفی برای دریافت ارثیه خود و گرفتن سهمشان در یک زمین بزرگ باید آن را تفکیک کنند

با مراجعه به شهرداری منطقه مربوطه و ارائه درخواست ، این تفکیک انجام شده و میزان ارثیه یا همان قدرالسهم ایشان از زمین مشخص می گردد  .

عرصه در ساخت و ساز

برای خرید خانه و اجاره خانه و ساخت و ساز ساختمان همان طور که مشخص است در هنگامی که بر روی عرصه یا زمینی بزرگ دو یا چند نفر بخواهند ساختمان یا اعیانی را با مشارکت یکدیگر بنا کنند این مبحث بیان می شود که سهم هر کدام چقدر می باشد ؟

باید در پاسخ به این سوال گفت که قدرالسهم هر یک از شرکا با بررسی و مشخص شدن متراژ دقیقی که از اعیان که به نامشان می باشد تعیین شده و به ایشان تعلق می گیرد .

از اینکه این مطلب را مطالعه نمودید صمیمانه سپاسگزاریم و امیدوار هستیم که نکات مندرج در این مطلب برای شما دوستان و سروران همیشه همراه با آنلاین جو مفید واقع شده باشد .

با ما همراه باشید …

بیشتر بدانید؛ آگاهانه عمل کنید:

بستن منو