خرید و اجاره خانه و نحوه دریافت کد رهگیری

خرید و اجاره خانه و نحوه دریافت کد رهگیری

اهمیت دریافت کد رهگیری در معاملات مسکن

 

زمان مورد نیاز برای مطالعه این مطلب : 7 دقیقه

 

بی شک تا بحال برای خرید ، رهن و اجاره خانه به بنگاه های املاک رفته اید و با تنظیم و ثبت قولنامه آشنا می باشید ، اگر به خاطر داشته باشید در قدیم در بنگاه های معاملاتی املاک برای خرید ، فروش رهن و اجاره خانه ما بین فرد خریدار و فروشنده یا مؤجر و مستأجر یک برگه ای با نام قولنامه یا مبایعه نامه نوشته می شد که با تایید بنگاه و امضاء طرفین قرارداد به سر انجام می رسید .

اینگونه معاملات از لحاظ قانونی خیلی ارجعیت نداشت ، بالاخص برای خرید و فروش که تا زمان ثبت سند رسمی و انتقال سند نمی توانستیم بگوییم همه چیز قطعی می باشد .

اکثر افراد در این گونه معاملات مربوط به خرید و فروش و اجاره خانه مورد سوء استفاده قرار می گرفتن ، به این ترتیب که برای مثال خانه مورد نظر به چندین نفر فروخته می شد یا به چندین نفر اجاره داده می شد ، اما از سال هزار و سیصد هشتاد و هفت (1387) قوانینی در قانون مدنی تصویب شد که طی این قانون سامانه ای درست شد که بنگاه های املاک محترم موظف شدند که برای ثبت معاملات املاک از جمله خرید ، فروش ، رهن و اجاره خانه در تهران حتما شماره سربرگ را در این سامانه یک پارچه ثبت کنند و برای دریافت کد رهیری اقدامات لازم را انجام دهند ، با دریافت این کد دیگر هیچ مشکلی در معاملات پیش نخواهد آمد و از یک سری از سوء استفاده های افراد جلوگیری شد .

در کل دریافت کد رهگیری بسیار بسیار اهمیت دارد و تایید یک معامله با دریافت کد رهگیری ثابت می شود .

در این مطلب ما بر آن شدیم تا نکاتی را در مورد دریافت کد رهگیری برای شما دوستان و عزیزان همیشه همراه با آنلاین جو به اشتراک بگذاریم تا اگر شما هم در این باره سوال یا مشکلی دارید بتوانید با خواندن این مطلب مشکل خود را حل کنید و برای سوال هایتان پاسخی دقیق بیابید .

پس اگرشما هم در این مسأله مشکل یا سؤالی دارید با صرف کمی از وقت گران بهای خود این نکات را با دقت هرچه تمام تر مطالعه نمایید و این مطلب را از دست ندهید .

 

در ادامه با ما همراه باشید …

اجاره خانه و نحوه دریافت کد رهگیری
اجاره خانه و نحوه دریافت کد رهگیری

مزایای اخذ کد رهگیری برای معاملات مسکن

مطمعنا افرادی که تجربه کافی در معاملاتی هم چون خرید ، فروش ، رهن و اجاره خانه را ندارند ، از این مسأله ترس دارند که مبادا دچار مشکل شوند و یا اینکه به اصطلاح سرشان کلاه برود .

در مرحله نخست مزیتی که دریافت کد رهگیری دارد پیشگیری از این نوع مسائل است ، به این معنا که با دریافت کد رهگیری به هیچ عنوان در قرارداد و معامله ای که انجام می گیرد هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد .

از موارد و مزایای دیگری که می توان در مورد دریافت کد رهگیری نام برد این است که در هنگام ثبت قرارداد در سامانه املاک و دریافت کد مذکور اگر ملک مورد معامله دارای بدهی یا عوارض باشد یا اینکه در محدوده طرح های شهرداری مانند راه سازی و … باشد ، به راحتی قابل مشاهده است و می توانیم قبل از هر گونه پیش آمد از این موارد جلوگیری کنیم .

دیگر مزیت اخذ کد رهگیری برای معاملاتی مانند خرید ، فروش ، رهن و اجاره خانه این است که اگر بعد از ثبت قرارداد در سامانه یک پارچه املاک و دریافت کد رهگیری یکی از طرفین قصد بر هم زدن معامله را داشته باشد و یا بخواهد در روند معامله خللی ایجاد کند و یا در مورد پرداخت و دریافت هزینه ای که قبل تر طی شده مشکلی به وجود آورد خیلی راحت با در دست داشتن اصل قرارداد و کد رهگیری دریافت شده می توان به مراجع قضایی مربوطه رفت و از وی شکایت کرد .

نکته : تنها شکایت در مورد معاملات ملکی مورد بررسی و پیگرد قرار می گیرند که دارای کد رهگیری باشند ، به این دلیل که از سال هزار و سیصد و هشتاد و هفت (1387) تا کنون فقط با دریافت کد رهگیری است که معاملات ملکی ثبت قانونی شده و از لحاظ قانون مورد تایید می باشد .

اجاره خانه و نحوه دریافت کد رهگیری
اجاره خانه و نحوه دریافت کد رهگیری

مراحل دریافت کد رهگیری

دریافت کد رهگیری فقط از طریق بنگاه های معاملات ملکی امکان پذیر است ، به این شکل که وقتی شما برای معامله و و تنظیم قرارداد خرید ، فروش ، رهن یا اجاره خانه به بنگاه تشریف می برید بع از گرفتن یک سری اطلاعات از دو طرف مانند اسم ، آدرس محل سکونت ، آدرس دقیق ملک مورد معامله ، پلاک ثبتی ، پیش پرداخت ، مبلغ کل قابل پرداخت برای معامله و … ، مشاور محترم املاک این اطلاعات را در سامانه جامع املاک کشور ثبت می کند ، پس از تایید این اطلاعات توسط سامانه برای دو طرف معامله پیامی مبنی بر تایید اطلاعات مذکور و ارسال کد رهگیری فرستاده می شود و مشاور محتر قرارداد را آماده کرده و شما نیز به بنگاه می روید و قرارداد نوشته شده را تایید و امضاء می کنید ، در مورد قرارداد اجاره خانه در مطالب قبلی در مبحث هر آنچه باید در مورد اجاره نامه بدانیم توضیحات کاملی منتشر شده که می توانید مطالعه نمایید .

همان طور که قبلا هم گفتیم قردادی که تنظیم می شود در سه نسخه می باشد که یک نسخه نزد طرف فروشنده یا مؤجر قرار می گیرد و یک نسخه نزد خریدار یا مستأجر و یک نسخه هم در دست بنگاه معاملات املاک قرار خواهد گرفت ، در بالای تمام این نسخ هولوگرامی وجود دارد و دارای کدی قابل اسکن می باشد که این قرارداد را قانونی می کند و قابل پیگیری کخ نشان دهنده اصالت قرارداد و قانونی بودن این قرارداد است .

در مورد هزینه های احتمالی و دیگر نکاتی که برای دریافت کد رهگیری وجود دارد می توانید مبحث اجاره خانه در تهران و نکات مربوط به دریافت کد رهگیری را مطالعه نمایید .

 

از اینکه وقت خود را برای مطالعه این مطلب گذاشتین نهایت تشکر را داریم و امیدواریم که توانسته باشیم برای مشکلات شما دوستان گرامی و عزیزان همیشه همراه با آنلاین جو راه حلی مناسب و برای سؤال هایتان پاسخی دقیق در اختیارتان قرار داده باشیم .

 

با ما همراه باشید …

 

 

بستن منو