فسخ قرارداد اجاره خانه قبل از موعد تحویل

فسخ قرارداد اجاره خانه قبل از موعد تحویل

مدت زمان موردنیاز برای مطالعه این مطلب: ۵ دقیقه

مطمعناً تا به حال برای شما یا دوستان و اقوامتان پیش آمده که در هنگام اجاره خانه در تهران یا شهرهای دیگر بعد از نوشتن قرارداد متوجه مشکل یا عیب و نقصی در قرارداد شده اید و یا به هر دلیل دیگری خواستار فسخ قرارداد اجاره خانه قبل از موعد تحویل باشید.

در این مواقع چه راه هایی برای فسخ قرارداد اجاره خانه وجود دارد؟ آیا این عمل موجب ضرر و زیان طرفین قرارداد اجاره خانه خواهد بود؟ برای فسخ قرارداد اجاره خانه قبل از تحویل به مستأجر چه ادله ای قابل قبول می باشد؟ و …

در این مبحث سوالات متداولی وجود دارد که بر اساس سوالاتی که شما عزیزان در مورد فسخ قرارداد اجاره خانه قبل از تحویل ملک در قسمت راهنمای حقوقی معاملات ملکی از ما پرسیده اید، بر آن شدیم تا نکاتی که مربوط به فسخ قرارداد اجاره خانه می باشد را خدمت شما دوستان و سروران عزیز همیشه همراه با آنلاین جو یادآور شویم.

چنانچه شما نیز مشکل یا سوالی در مورد قرارداد اجاره خانه در تهران یا شهرهای دیگر و یا فسخ این قرارداد دارید با صرف چند دقیقه از وقت خود سعی کنید حتما این مطلب را مطالعه کنید و این نکات را از دست ندهید.

در ادامه با ما همراه باشید …

قرارداد چیست ؟

به نوشته ای که بین دو یا چند نفر لحاظ می شود که در آن، طرفین نسبت به یکدیگر تعهداتی را در قبال انجام کارهایی متقبل می شوند قرارداد می گویند. یک قرارداد می تواند بین دو نفر در حالت عادی نوشته شود و هم می تواند در دفاتر ثبت اسناد رسمی این عمی صورت گیرد، در دو حالت وجود دو شاهد الزامی است. قراردادهایی که در دفترخانه های ثبت اسناد  

رسمی منعقد می گردند از لحاظ قانونی دارای اعتبار بیشتری نسبت به قرارداد هایی هستند که به صورت عادی نوشته می شوند. حال به قراردادی که در هنگام اجاره خانه منعقد می گردد، (چه در حضور مأمورین دفاتر ثبت اسناد رسمی و چه به صورت عادی و با داشتن دو شاهد نوشته شود) قرارداد اجاره خانه کفته خواهد شد.

فسخ قرارداد اجاره به چه معناست؟

بعد از اینکه برای اجاره خانه قراردادی مابین مستأجر و صاحب خانه (مؤجر) منعقد می گردد گاها پیش می آید که یکی از طرفین این قرارداد و یا دوطرف از اداده دادن به این امر صرف نظر می کنند؛ به منتفی شدن این معامله که در حال انجام است فسخ قرارداد اجاره خانه خواهند گفت.

در هنگام فسخ یک قرارداد لازم نیست که دو طرف از فسخ شدن قرارداد راضی باشند، البته در صورتی که ادله موجود در قرارداد قانونی باشد و منجر به فسخ آن شود؛ در صورتی هم که بدون هیچ دلیلی یکی از طرفین بخواهد ار ادامه انجام امور قرارداد سر باز زند، می تواند با پرداخت ضرر و زیان قرارداد را فسخ کند.

هزینه ضرر و زیان در قرارداد به چه معناست و پرداخت این مبلغ بر عهده کیست؟

قراردادهای اجاره خانه شامل دو بند مجزا می باشند که مربوط به فسخ و مبلغ ضرر و زیان خواهد بود، نکات مندرج در این دو بند زمانی اجرایی می شود که یکی از طرفین بدون هیچ دلیلی بخواهد این قرارداد را فسخ کند و از ادامه دادن به این معامله دست بکشد؛ در این صورت اگر طرف مقابل اعتراضی داشته باشد می تواند با مراجعه به مراجع قانونی با همراه داشتن قرارداد و کد رهگیری درخواست ضرر و زیان مبنی بر فسخ قرارداد را دهد، با اعتراض این شخص طرفی که خواهان فسخ

قراراداد می باشد ملزم به پرداخت ضر و زیان به طرف دیگر قرارداد خواهد شد.

به زبانی ساده تر در هنگام قرارداد اجاره خانه در تهران یا شهرهای دیگر شخصی که بدون هیچ دلیلی بخواهد این قرارداد را فسخ کند باید به طرف مقابل هزینه ای را که بابت ضرر و زیان فسخ در قرارداد با توافق یکدیگر درج شده است را پرداخت کند.

شرایط فسخ قرارداد اجاره

در هنگام قرارداد اجاره خانه در تهران یا شهر های دیگر مواردی وجود دارد که از لحاظ ثانونی منجر به فسخ قرارداد خواهد شد و در این موارد پرداخت ضرر و زیان لازم نخواهد بود؛ این موارد عبارتند از :

+ مغبون شدن یکی از طرفین قرارداد اجاره خانه

+ نشان دادن ملک مورد اجاره بهتر و تکمیل تر از آنچه که در واقعیت می باشد

+ مشخص کردن مهلتی برای فسخ قرارداد از سوی هر کدام از طرفین

+ داشتن عیب و ایراد در ملک مورد اجاره

+ عدم پرداخت مبلغ متعهد شده توسط مستأجر به مدت ۳ روز

+ عدم تحویل ملک مورد اجاره به مستأجر در زمان مقرر

+ دروغ گفتن مستأجر در حین قرارداد اجاره خانه

درباره موارد فوق به اختصار توضیحاتی را خدمت شما عزیزان خواهیم داد.

مغبون شدن یکی از طرفین قرارداد اجاره

مغبون در لغت به معنای زیان دیده یا فریب خورده می باشد، همان طور که از معنای این کلمه پیداست مغبون شدن یکی از طرفین قرارداد اجاره خانه به این معناست که در هنگام عقد قرارداد یکی از دو طرف قرارداد به هر شکلی فریب خورده باشد؛ به عنوان مثال خانه مورد اجاره اصلا وجود خارجی نداشته باشد و به مستأجر اجاره داده شود و بعد از عقد قرارداد مستأجر مطلع شود !

نشان دادن ملک مورد اجاره بهتر و تکمیل تر از آنچه که در واقعیت می باشد

فرض کنید شما قصد اجاره خانه در تهران یا شهری دیگر را دارید، در زمان ملاقات با صاحب ملک ایشان از خانه مورد اجاره طوری تعریف و تمجید می کند که در ذهن شما خانه مورد نظر تبدیل به قصر می شود و شما می خواهید بدون معطلی قرارداد را 

بین خود و مؤجر بنویسید، اما در واقعیت خانه مورد نظر به شکلی که صاحب ملک از آن تعریف کرده نیست؛ اگر شما بعد از اینکه قرارداد را نوشته باشید از این موضوع مطلع شوید به راحتی می توانید از ایشان شکایت کنید و قرارداد را فسخ کنید.

مشخص کردن مهلتی برای فسخ قرارداد از سوی هر کدام از طرفین

این مورد گاها در قرارداد ها پیش خواهد آمد؛ به این معنا که گاهی اوقات طرفین معامله در قرارداد اجاره خانه در تهران یا شهرهای دیگر مدت زمانی را با توافق یکدیگر مشخص می کنند تا در این مدت هر کدام از طرفین اگر تصمیم بر فسخ قرارداد را داشتند بلا مانع باشد؛ به زبانی ساده تر در این مدت مشخص شده بدون هیچ دلیل قانونی دو طرف می توانند با صلاح دید خود قرارداد اجاره خانه را فسخ کنند.

داشتن عیب و ایراد در ملک مورد اجاره

همان طور که از عنوان این بخش مشخص است داشتن عیب و ایراد در ملک مورد اجاره به این معناست که بعد از نوشتن قرارداد اجاره خانه در تهران یا شهرهای دیگر وقتی مستأجر مطلع شود که ملک مورد اجاره عیب و ایرادی دارد که به راحتی قابل اصلاح نیست می تواند درخواست فسخ قرارداد اجاره خانه را دهد.

عدم پرداخت مبلغ متعهد شده توسط مستأجر به مدت ۳ روز

در هنگام اجاره خانه در تهران یا شهرهای دیگر زمانی که قراردادی مبنی بر اجاره ملک مابین مؤجر و مستأجر نوشته می شود، دو طرف تعهداتی را نسبت به یک دیگر متقبل می شوند، در اکثر قراردادها مبالغ پرداختی به طرف مقابل در مدت زمانی مشخص صورت می گیرد، به عنوان مثال در ابتدای قرارداد مقداری از 

مبلغ کل پرداخت می شود و در هنگام رد و بدل کلید واحد مربوطه مابقی مبلغ پرداخت می شود، در هر کدام از مراحل اگر پرداخت این مبالغ بیش از ۳ روز به طول انجامد طرف مقابل می تواند با توجه به توضیحات قرارداد، درخواست فسخ را دهد.

عدم تحویل ملک مورد اجاره به مستأجر در زمان مقرر

در هنگام اجاره خانه در تهران و نوشتن قرارداد اجاره خانه مابین صاحب خانه و مستأجر زمانی برای تحویل ملک مورد اجاره مشخص می شود؛ اگر خانه مورد اجاره در زمان مقرر به مستأجر تحویل داده نشود مستأجر می تواند در خواست کند تا قرارداد فسخ شود.

دروغ گفتن مستأجر در حین قرارداد اجاره خانه

تصور کنید در زمان اجاره خانه شما صاحب ملک مورد اجاره هستید و شخصی که می خواهید ملک خود را به ایشان اجاره دهید در هنگام عقد قرارداد اطلاعاتی از خود به شما می دهد که بعد از نوشتن قرارداد متوجه می شوید که اطاعات او کذب بوده، در این مواقع صاحب خانه می تواند قرارداد را فسخ کند. به عنوان مثال مستأجر به مؤجر می گوید که متأهل است و یک  

فرزند دارد، اگر شرط اجاره دادن ملک را بر آن نهاده باشد که مستأجر متأهل باشد و بیش از یک فرزند هم نذاشته باشد در صورتی می تواند قرارداد را فسخ کند که مستأجر یا مجرد باشد و به دروغ گفته باشد متأهل هستم و یا اینکه متأهل باشد و بیش از یک فرزند داشته باشد و به دروغ گفته باشد دارای یک فرزندم !

در آخر باید گفت که در هنگام اجاره خانه در تهران یا شهرهای دیگر اگر در حین عقد قرارداد و یا بعد از آن ادله قانونی داشته باشیم می توانیم قرارداد را فسخ کنیم ولی عدم وجود ادله موجب پرداخت خسارت یا ضرر و زیان مقرر به طرف مقابل خواهد شد.

از اینکه این مطلب را مطالعه نمودید بسیار سپاسگزاریم و امیدوار هستیم تا نکات فوق برای شما دوستان و سروران عزیزهمیشه همراه با آنلاین جو مفید واقع شده باشد.

با ما همراه باشید …

بیشتر بدانید؛ آگاهانه عمل کنید:

بستن منو