مالیات بر درآمد اجاره خانه

مالیات بر درآمد اجاره خانه

مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه این مطلب: ۵ دقیقه

اکثر افرادی که قصد اجاره ملک خود را دارند و یا قبلا خانه خود را اجاره داده اند از این موضوع با خبر نیستند که در آینده مالیاتی به آن ها تعلق می گیرد.

مالیات بر درآمد اجاره خانه از جمله مالیات هایی است که مربوط به ملک می باشد ، وقتی ملک خود را برای اجاره خانه به شخصی تحویل می دهید مطمعنا در قبال تحویل ملک مورد اجاره به ایشان مبلغی را دریافت می کنید که این مبلغ برای شما به نوعی درآمد می باشد، در نتیجه برای این درآمد موظف به پرداخت مالیات خواهید بود.

بر این اساس تصمیم گرفتیم که در مورد مالیات بر درآمد اجاره ، نحوه محاسبه این نوع مالیات ، اظهارنامه مالیاتی و نحوه پرداخت مالیات بر درآمد اجاره برای شما عزیزان و سروران همیشه همراه با آنلاین جو توضیحاتی را ارائه دهیم.

چنانچه شما نیز از افرادی هستید که قصد اجاره خانه دارید و یا خانه شما در اختیار مستاجر می باشد توصیه دوستانه ما به شما این است که با صرف کمی از وقت خود این مطلب را مطالعه نمایید و نکاتی که در مورد مالیات بر درآمد اجاره خانه در این مطلب درج شده را از دست ندهید.

در ادامه با ما همراه باشید …

انواع مالیات بر خانه​

مالیات هایی که به خانه تعلق می گیرند به چند دسته تقسیم خواهند شد که عبارتند از :

مالیات بر درآمد اجاره ، مالیات بر فروش خانه ، مالیات بر خرید خانه و مالیات بر ساخت و ساز خانه ؛ که در این مبحث نصمیم داریم در مورد مالیات بر اجاره خانه توضیحاتی را ارائه دهیم.

انواع مالیات بر درآمد اجاره خانه

این نوع مالیات به دو دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

مالیات بر درآمد اجاره خانه
مالیات بر درآمد اجاره خانه

مالیات بر اجاره خانه دست اول​

دست اول بودن اجاره به این معناست که شخصی بعد از خرید خانه ، ملک مورد نظر را تحویل مستاجر دهد و در قبال این تحویل از وی مبلغی را به عنوان اجاره بها دریافت کند.

مالیات بر درآمد اجاره خانه دست اول در واقع به صاحب خانه تعلق می گیرد ، به این معنا که بعد از کسر بیست و پنج درصد از درآمد کلی که از طریق اجاره دادن خانه به صاحب خانه تعلق می گیرد این مالیات محاسبه شده و از ایشان دریافت می گردد .

مالیات بر اجاره خانه دست دوم​

اجاره خانه دست دوم به این معناست که مستاجری خانه مورد اجاره را به شخصی دیگر اجاره دهد .

درهنگام اجاره خانه در تهران یا شهرهای دیگر وقتی مستاجر خانه را به شخصی دیگر اجاره دهد مالیات این اجاره به مستاجر اولیه تعلق می گیرد زیرا ایشان به مدت زمانی که در قرارداد اجاره نامه طی شده است خانه را در اختیار دارند .

این مالیات بر مابه التفاوت اجاره پرداختب به صاحب خانه و اجاره دریافتی از مستاجر جدید محاسبه می شود.

نحوه محاسبه مالیات بر اجاره

بعد از خرید خانه در تهران اگر تصمیم گرفتید خانه مورد نظر را اجاره دهید برای محاسبه مالیات بر درآمد اجاره خانه باید ابتدا درآمد سالیانه خود را که از طریق اجاره خانه به دست می آورید حساب کنید ؛ برای این منظور اجاره ماهیانه خود را در دوازده ضرب کنید و هجده درصد از مبلغ پول پیش هم به آن اضافه کنید ، همان طور که گفتیم باید بیست و پنج درصد از درآمد سالانه ای که به دست آمده کم کنید .

حال که درآمد سالیانه را که از طریق اجاره به دست می آید را محاسبه کردید برای تعیین مالیات بر اجاره خانه باید به نکات زیر توجه کنید.

  • اگربعد از خرید خانه و اجاره دادن آن درآمد سالانه شما از اجاره خانه در تهران یا شهرهای دیگر تا مبلغ سه مسلیون تومان باشد پانزده درصد آن برای مالیات بر اجاره خانه دریافت می شود.
  • اگر درآمد سالانه شما از اجاره خانه در تهران یا شهرهای دیگر بین سه تا ده میلیون تومان باشد بیست درصد آن برای مالیات بر اجاره خانه دریافت می شود.
  • اگر در آمد سالانه شما از اجاره خانه در تهران یا شهرهای دیگر بین ده تا بیست و پنج میلیون تومان باشد بیست و پنج درصد آن برای مالیات بر اجاره دریافت می گردد .
  • اگر این درآمد مابین بیست و پنج تا یکصد میلیون تومان باشد سی درصد آن برای مالیات بر اجاره دریافت خواهد شد .
  • اگر درآمد سالیانه شما از اجاره بیش از یکصد میلیون تومان باشد مالیاتی که باید پرداخت کنید سی و پنج درصد خواهد بود .

به عنوان مثال اگربعد از خرید خانه بخواهیم مالیات بر اجاره خانه ای  که با مبلغ ده میلیون تومان پول پیش و پانصد هزار تومان اجاره بها در نظر گرفته شده را محاسبه کنیم باید اجاره بها که مبلغ پانصد هزار تومان است را در عدد دوازده ضرب کنیم که مبلغی معادل با شش میلیون تومان خواهد شد.

6000000=12*500000

در مرحله بعدی باید هجده درصد از پول پیش یا رهن را به اجاره اضافه کنیم که هجده درصد ده میلیون می شود یک میلیون و هشتصد هزار تومان که جمعا با اجاره سالانه برابر با هفت میلیون و هشتصد هزار تومان می باشد.

1800000=0.18*10000000

7800000=1800000+6000000

همان طور که قبل تر ذکر کردیم بیست و پج درصد از در آمد سالانه بابت مخارج ملک کم خواهد شد که بعد از کم کردن این مبلغ درآمد سالانه برابر با پنج میلیون و هشتصد و پنجاه هزار تومان خواهد شد. 5850000=0.25*7800000

حال طبق نکات بالا این مبلغ مابین سه تا ده میلیون تومان می باشد ، به همین دلیل بیست درصد این مبلغ به عنوان مالیات بر درآمد اجاره خانه تعیین می گردد ، که می شود یک میلیون و صد و هفتاد هزار تومان . 1170000=0.20*5850000

مطمعنا بعضی افراد هستند که همین مقدار از مالیاتی که می خواهند پرداخت کنند برایشان دشوار است ، به این دلیل است که معافیت هایی در این زمینه وجود دارد که میتوان از طریق پر کردن اظهارنامه های مالیاتی شامل این معافیت ها شد

مالیات بر ذرآمد اجاره خانه

اظهارنامه مالیاتی چیست؟

اظهارنامه مالیاتی به کارنامه ای که از طرف اشخاص حقوقی و حقیقی مبنی بر درآمد سالیانه خود به مراکز مالیاتی کشور ارائه می دهند گفته می شود.

اداره کل مالیات بر درامد کشور با بازخوانی این اظهارنامه مالیات مربوط به هر شخص را بعد از صحت مندرجات تعیین می کند .

البته ارسال این اظهارنامه برای تمام افرادی که درآمد دارند الزامی است.

تنظیم اظهارنامه مالیاتی

قبل از سال هزار و سیصد و نود و یک این اظهارنامه به صورت کتبی نوشته و به سازمان مالیاتی کل کشور ارائه می شد ، امی بعد از این سال اظهارنامه مالیاتی به صورت الکترونیکی انجام می پذیرد ، به این منظور باید وارد سامانه سازمانه امور مالیاتی شده و با دریافت کد هگیری تمام مراحل را طی کنید تا درآمد و مخارج سالیانه شما برای اداره مالیات ارسال گردد تا ایشان بتوانند مالیات مربوط به شما را تعیین کنند.

مالیات بر ذرآمد اجاره خانه

کدام افراد از پرداخت مالیات بر درآمد اجاره معاف می باشند؟

  • افرادی که بعد از خرید خانه تنها درآمدشان از اجاره خانه ای میباشد که به جز آن خانه دیگری ندارند.
  • افرادی که بعد از خرید خانه در تهران یا شهر های دیگر اقوام درجه یک خود مانند پدر ، مادر ، برادر و خواهر را در ملکی اسکان داده اند و از آنها اجاره ای دریافت نمی کنند.
  • صاحب خانه هایی که متراژ خانه ایشان در شهر تهران کمتر از صد و پنجاه متر و در شهر های دیگر کمتر از دویست متر باشد .

 

سه گروه ذکر شده از مالیات بر درآمد اجاره معاف می باشند.

از اینکه این مطلب را مطالعه نمودید صمیمانه سپاسگزاریم و امیدوار هستیم که نکاتی که برای شما عزیزان و سروران همیشه همراه با آنلاین جو ارائه دادیم مفید واقع شده باشد.

با ما همراه باشید …

بیشتر بدانید؛ آگاهانه عمل کنید:

بستن منو