مراحل تغییر کاربری مسکونی به تجاری قبل از خرید خانه
مراحل تغییر کاربری مسکونی به تجاری

مراحل تغییر کاربری مسکونی به تجاری قبل از خرید خانه

مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه این مطلب : 4 دقیقه

همان طور که می دانید در هنگام معاملات ملکی مانند خرید خانه یا اجاره خانه دقت به نوع کاربری ساختمان جزء مسائل حائز اهمیت است (این موضوع همراه با متراژ ، مشاعات ساختمان و تعداد طبقات داخل شناسنامه ملک یا پروانه ساخت ساختمان درج شده) ، به این دلیل که ملک مورد معامله را بسته به کاری که می خواهید در آن انجام دهید انتخاب می کنید و مطمعنا در ساختمان های مسکونی نمی توان کار های اداری و یا کسب و کار تجاری انجام داد.

البته در این مورد استثناهایی نیز وجود دارد ؛ شغل هایی مانند داروخانه ها ، آموزشگاه های موسیقی و یا کلاس های درسی فوق العاده و یا مهد کودک ها ؛ دفاتر وکالت و چندی از مشاغل دیگر نیازی به این که کاربری ساختمان آنها اداری یا تجاری باشد ندارند و می توانند در واحد های یک ساختمان مسکونی نیز این مشاغل را انجام دهند ، اما مشروط به این که 

مراحل تغییر کاربری مسکونی به تجاری
مراحل تغییر کاربری مسکونی به تجاری

هیچگونه مزاحمتی مانند سر و صدا ، نا امنی و یا سد معبر برای ساکنین دیگر و حتی همسایه های کناری خود نداشته باشند. کاربری ساختمان انواع مختلفی دارد که در پست های قبلی به آن ها اشاره کرده ایم ، و در مورد معنا و مفهوم کاربری ساختمان توضیحات کاملی ارائه شده است که می توانید در صورت لزوم با مراجعه به بخش راهنمای حقوقی معاملات ملکی و انتخاب مطلب انواع کاربری ساختمان و زمین در این مورد اطلاعات مکفی به دست آورید.

با توجه به سوال های متداول شما مخاطبین و سروران گرامی همیشه همراه با آنلاین جو در مورد چگونگی تغییر کاربری ساختمان های مسکونی به تجاری تصمیم گرفتیم در این مطلب راجع به مراحل تغییر کاربری توضیحاتی را ارائه دهیم .

چنانچه شما نیز از افرادی هستید که در این مورد سوالی دارید و یا قصد خرید خانه را دارید به شما پیشنهاد می کنیم تا با صرف کمی از وقت خود این مطلب را مطالعه نمایید و نکات مندرج در این بخش را از دست ندهید.

مراحل تغییر کاربری ملک مسکونی به تجاری 

مراحلی که برای تغییر کاربری ملک مسکونی به تجاری باید به ترتیب صورت بگیرد شامل چهار گزینه می شود که عبارتند از:

  • ثبت درخواست تغییر کاربری ساختمان با مراجعه به دفاتر خدمات نوسازی شهری
  • بررسی ملک از طرف کارشناسان دفاتر خدمات نوسازی شهری و صدور نقشه
  • صدور و دریافت مجوز از مراجع مربوطه
  • تائیدیه نهایی و دریافت مجوز تغییر کاربری ساختمان

ثبت درخواست تغییر کاربری ساختمان با مراجعه به دفاتر خدمات نوسازی شهری

 اگر بعد از خرید خانه  تصمیم به تغییر کاربری ساختمان یا واحد مربوطه گرفتید باید به دفاتر خدمات نوسازی مراجعه کنید و فرمی که شامل مشخصات ملک و صاحب ملک می باشد را پر کنید ، بعد از پر کردن این فرم و ارائه آن به دفاتر خدمات نوسازی و درخواست تغییر کاربری جوابی از طرف این سازمان دریافت خواهید کرد مبنی بر تایید درخواست ارائه شده .

بررسی ملک از طرف کارشناسان  دفاتر نوسازی شهری و صدور نقشه

در این مرحله بعد از  اجاره خانه و ثبت در خواست برای تغییر کاربری ، از طرف اداره یا دفتر خدمات نوسازی کارشناسی به موقعیت ملک مورد نظر خواهد آمد و آن را ارزیابی میکند که آیا امکان تغییر کاربری وجود دارد یا خیر.

 توجه داشته باشید که اگر قصد اجاره خانه داشته باشید که می توان برای تغییر کاربری آن اقدام کرد این عمل باید توسط مالک اصلی انجام پذیرد.
مراحل تغییر کاربری مسکونی به تجاری

صدور و دریافت مجوز از مراجع مربوطه

بعد از مرحله بررسی ملک و صتدر شدن نقشه که در آن تمام مشخصات ملک مورد نظر درج شده مجوزی مبنی بر تغییر کاربری ملک صادر خواهد شد ، در نقشه مورد نظر امکان دارد بعضی از مکان های ملک تغییر کند و بسته به نوع کاربری آن امکان حذف مکتان نیز وجود دارد.

تائیدیه نهایی و دریافت مجوز تغییر کاربری ساختمان

در این مرحله تمامی جوانب سنجیده شده مانند معابر و جا بجایی مکان های ساختمان طبق نقشه و … که در صورت تایید کامل کارشناس های مربوطه در دفاتر خدمات نوسازی  مجوزی مبنی بر تغییر کاربری ساختمان مسکونی به تجاری به صاحب ملک ارائه خواهد شد .

در آخر همانطور که گفتیم در هنگام  اجاره خانه مهم ترین مساله مبحث کاربری ساختمان است که برای تغییر کاربری و یا تایید آن حضور صاحب ملک با تمام مدارک مربوطه الزامی می باشد.

از اینکه این مطلب را مطالعه نمودید صمیمانه سپاسگزاریم و امیدوار هستیم که نکات مندرج در این بخش برای شما مخاطبین و سروران همیشه همراه با آنلاین جو  مفید واقع شده باشد.

با ما همراه باشید …

بیشتر بدانید؛ آگاهانه عمل کنید:

قوانین و مقررات خرید خانه

بستن منو