مراحل تنظیم و ثبت سند برای خرید خانه

مراحل تنظیم و ثبت سند برای خرید خانه

 

مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه این مطلب:۳ دقیقه

 

بی شک برای شما یا اطرافیان شما پیش آمده که برای تنظیم و ثبت سند در هنگام خرید خانه سوال یا مشکلی پیش آمده که گاها توانسته اید آن را حل کنید و در مواقعی درگیری های بسیاری از این بابت داشته اید.

تنظیم و ثبت سند در هنگام خرید خانه در تهران یا شهرهای دیگر مراحلی دارد که باید با دقت طی شوند.

من باب این موضوع تصمیم گرفتیم تا نکاتی را در مورد سپری کردن مراحل ثبت و تنظیم سند برای خرید خانه یا خرید آپارتمان در تهران و شهرهای دیگر برای شما دوستان و عزیزان همیشه همراه با آنلاین جو به اشتراک بگذاریم.

چنانچه شما نیز از افرادی هستید که در این خصوص سوال یا مشکلی دارید نکاتی که ارائه شده را حتما مطالعه نمایید و این مطلب را از دست ندهید.

در ادامه با ما همراه باشید …

سند چیست؟

به نوشته‌ای که مالکیت یک ملک را برای فرد، افراد، گروه یا ارگانی به اثبات برساند سند گفته می‌شود. طبق ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی به اسنادی که در اداره ثبت اسناد، دفاتر ثبت اسناد رسمی کشور و یا به دست مأمورین دولتی دارای صلاحیت تنظیم و ثبت شود سند رسمی گفته می‌شود، برابر با ماده ۱۲۸۹ قانون مدنی هر سندی که در ماده ۱۲۸۷ نباشد و به صورت عادی تنظیم شده باشد سند غیر رسمی یا سند عادی می‌گویند.


تفاوت میان سند رسمی و غیر رسمی

مهم‌ترین و چشمگیرترین تفاوتی که میان این دو سند وجود دارد اجرایی بودن یا نبودن این اسناد می‌باشد، سندهای رسمی از لحاظ اجرایی و مراجعه به مراجع قانونی اعتبار بسیاری دارند و کاملاً قابل پیگیری می‌باشند در صورتی که سندهای غیر رسمی ویا عادی از این اعتبار بی بهره‌اند.

در نتیجه هنگام خرید خانه یا خرید آپارتمان در تهران و شهر های دیگر به سند موجود دقت کنید ، به این دلیل که در اسناد عادی راه های کلاهبر داری برای افراد سودجو زیاد است.

مراحلی که باید برای ثبت یک سند رسمی در رابطه با معامله ملکی مانند خرید آپارتمان یا خرید خانه در تهران یا شهرستان‌ها طی شود شامل سه مرحله می‌باشد که عبارت‌اند از:

 • توافق بین طرفین معامله
 • دریافت کد رهگیری
 • تنظیم و ثبت سند مالکیت

در رابطه با این سه مرحله توضیحاتی را خدمت شما خواهید داد.در رابطه با این سه مرحله توضیحاتی را خدمت شما خواهید داد.

توافق بین طرفین معامله

در وهله اول خریدار باید با فروشنده بر سر قیمت و … به توافق برسند تا بتوانند برای ثبت سند به بنگاه‌های معاملات ملکی مراجعه کنند.

کد رهگیری از طریق بنگاه‌های معاملاتی برای یک سند ملکی از طریق سامانه ثبت املاک و مستغلات کشور دریافت می‌شود، این کد که سیزده رقمی می‌باشد همراه با هولوگرامی در سمت راست سند در قسمت بالای آن درج می‌شود که با درج کردن این کد در سامانه تمام اطلاعات یک ملک را می‌توان مشاهده کرد اعم از اسم و مشخصات فردی و مشخصات کامل ملکی. ارائه این کد از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی الزامی و 

کاملاً رایگان است که علاوه بر درج روی سند مربوط به معامله ملکی مانند خرید خانه یا خرید آپارتمان در تهران و شهرستان‌ها این کد سیزده رقمی برای خریدار و فروشنده نیز از طریق پیامک ارسال می‌شود، اگر بنگاه‌های معاملات ملکی این روند را برای یک معامله انجام ندهند ازلحاظ قانونی برایشان مشکل ایجاد می‌شود و حتی ممکن است تا مدتی طولانی یا برای همیشه دفتر ایشان پلمپ شود و پروانه کسب ایشان باطل خواهد شد!

در مورد کد رهگیری در مبحث “خرید و اجاره خانه همراه با کد رهگیری” و مبحث “خرید و اجاره خانه و نحوه دریافت کد رهگیری” توضیحات کاملی ارائه شده است که شما می توانید در صورت نیاز این مطالب را مطالعه نمایید.

دریافت این کد سیزده رقمی دارای مزیت‌هایی می‌باشد که عبارت‌اند از:

 • استعلام مشخصات ملکی از شهرداری
 • امنیت بالای معاملات ملکی
 • پیگیری قانونی در صورتی که یکی از طرفین به عهدشان عمل نکنند
 • جلوگیری از فسخ یا ابطال قرارداد توسط طرفین(بدون دلیل محکمه پسند)
 • تخلیه ملک در زمان مقرر(در این رابطه با ارائه کد رهگیری مراجع قانونی به سرعت پیگیری خواهند کرد)

در هنگام معاملات ملکی مانند خرید خانه، خرید آپارتمان در تهران یا شهرستان‌ها بعد از اینکه طرفین معامله با هم به توافق رسیدند و با مراجعه به بنگاه‌های معاملاتی کد سیزده رقمی رهگیری را دریافت می‌کنند برای ثبت سند در زمانی معین با یکدیگر قرار گذاشته و صحبت‌های نهایی انجام می‌شود، در این مرحله بنگاه‌های معاملات ملکی وظایفی را بر عهده دارند که عبارت‌اند از:

 • دریافت مفاصا حساب ملک مورد نظر
 • استعلام از شهرداری یا بخش داری برای عدم بدهی ملک
 • استعلام از اداره دارایی و بیمه (در صورت تجاری بودن ملک مورد معامله)
 • استعلام برای گواهی پایان کار ساختمان
 • پیگیری شماره ثبت حقوقی و مشخصات فروشنده (در صورتی که 

فروشنده شخص حقوقی باشد و نه حقیقی ، به این معنا که شخصی از طرف مالک اصلی وکالت داشته باشد)

بعد از طی شدن تمامی این مراحل ، طرفین معامله برای ثبت سند مالکیت به دفاتر ثبت رسمی اسناد کشور مراجعه می کنند که این دفاتر با دریافت بنچاق ملک مورد معامله ، مالکیت از مالک اصلی یا فروشنده به طرف دوم یا خریدار منتقل خواهد شد.

بنچاق به برگه‌ای گفته می‌شود که تمامی مشخصات ملک مورد معامله و هزینه‌هایی که انجام شده در آن ثبت گردیده است، این برگه در دو سایز  و  می‌باشد که به برگه‌های سایز  به اصطلاح نیم برگ و به برگه‌های سایز  تک برگ گفته می‌شود. بنچاق یکی از مواردی است که قبل از سند انجام می‌گیرد و از لحاظ اعتباری در رده دوم می‌باشد، البته بدون بنچاق نیز مراحل ثبت سند صورت خواهد گرفت ولی برای اطمینان بیشتر دفتر خانه‌ها می‌توانند از محلی که کارهای این معامله انجام‌شده درخواست بنچاق نمایند که یک نسخه در اختیار ایشان قرار خواهد گرفت.

در مورد هزینه های انتقال سند چند مورد وجود دارد که عبارتند از :

 • هزینه ثبت سند در دفتر خانه که بین دوطرف معامله تقسیم می شود
 • حق کمیسیون مشاورین املاک که به صورت درصدی می باشد
 • فروشنده یا صاحب ملک باید به شهرداری بابت پسماند و عوارض مبلغی را پرداخت کند

دارایی نیز از فروشنده مبلغی را به عنوان نقل و انتقال ملک دریافت خواهد کرد ، در صورتی که ملک مورد معامله قبلا نیز اجاره داده شده باشد باید مالیات بر اجاره نیز پرداخت شود

در اسناد قدیمی که دفترچه ای بوده اطلاعات ملک و مالک به صورت دقیق وجود ندارد و مالکین یک ملک به صورت ردیفی نوشته می شدند که مشخص می شد که ملک مورد نظر از چه شخی به شخصی دیگر منتقل شده ، این اسناد از امنیت کمی نسبت به اسناد جدید برخوردار هستند .

اسناد جدید که در واقع اسناد تک برگ نامیده می شوند دارای امنیت بالایی می باشد که به این صورت است در مهنگام معامله ملکی مانند خرید خانه یا خرید آپارتمان در تهران سند قبلی باطل می شود و سندی جدید برای شخص خریدار یا مالک جدید صادر شده و برای ایشان ارسال خواهد شد .

در هنگام معاملات ملکی همچون خرید خانه و خرید آپارتمان در تهران یا شهرستان ها وقتی بین طرفین معامله قولنامه یا مبایعه نامه نوشته می شود و فروشنده از اینکه سند را به نام خریدار بزند امتناع می کند خریدار می تواند با مراجعه به مراجع قضایی دارای صلاحیت این موضوع را پیگیری کند و درخواست الزام به تنظیم سند را ارائه دهد.

در این مواقع فروشنده ملزم خواهد بود تا سند مربوطه را به نام خریدار منتقل کند ، در صورتی که فروشنده فوت کرده باشد وراث ایشان این کار را باید انجام دهند ، حتی اگر فروشنده یا وراث در دادگاه حاضر نشوند دادگاه حکمی می دهد که با استناد بر آن مأمورین ثبت اسناد این کار را از طرف فروشنده برای شما انجام خواهند داد .

 

از اینکه با ما همراه بودید و این مقاله را مطالعه کردید از شما بسیار سپاسگزاریم و امیدوار هستیم که این مقاله و نکات درج شده برای شما دوستان و عزیزان همیشه همراه با آنلاین جو مفید واقع شده باشد.

 

با ما همراه باشید …

بیشتر بدانید؛ آگاهانه عمل کنید:

بستن منو