مسائل قانونی مربوط به گرو گذاشتن سند برای ضمانت

مسائل قانونی مربوط به گرو گذاشتن سند برای ضمانت

مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه این مطلب: ۴ دقیقه

سند های ملکی به عناوین مختلفی در اختیار نهاد ها و ارگان های دولتی و غیر دولتی قرار می گیرند ، به عنوان مثال برای مرخصی زندانی ، گرفتن وام از بانک ها ، شورای حل اختلاف ، دادگاه ها ، دادسرا ها ، خارج شدن از کشور برای اشخاصی که خدمت سربازی را انجام نداده اند و …

شما می توانید بعد از اجاره خانه یا خرید خانه سند مالکیت خود را برای اکثر عناوین فوق به عنوان وثیقه یا ضمانت قرار دهید.

بر اساس سوالات متداولی که شما سروران در قسمت راهنمای حقوقی معاملات ملکی از ما پرسیده اید تصمیم گرفتیم تا در مورد این مبحث به شما دوستان و سروران همیشه همراه با آنلاین جو توضیحاتی را ارائه دهیم .

چنانچه شما نیز از افرادی هستید که می خواهید سند اجاره خانه یا خرید خانه خود را در اداره یا سازمانی به عنوان ضمانت یا وثیقه قرار دهید می توانید با صرف کمی از وقت خود این مطلب را مطالعه نمایید؛ به شما عزیزان توصیه می کنیم نکات مندرج در این مطلب را از دست ندهید .

در ادامه با ما همراه باشید …

در مورد گرو گذاشتن سند های ملکی بهتر است در ابتدا با معنا و مفهوم سند یا سند مالکیت و انواع سند آشنا شوید .

سند مالکیت چیست ؟

در هنگام اجاره خانه یا خرید خانه به برگه ای که مالکیت خانه را بنام شخصی به ثبت می رساند سند مالکیت گفته می شود.

سند ها به دو نوع رسمی و عادی یا غیر رسمی تقسیم بندی می شوند که تعداد زیادی را شامل می شوند .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سند مالکیت می توانید مبحث “نکاتی مربوط به انواع اسناد ملکی” را مطالعه نمایید .

اسناد رسمی و عادی یا غیر رسمی

در هنگام اجاره خانه یا  خرید خانه به تمام اسنادی که با مراجعه به دفاتر ثبت اسناد رسمی کشور تنظیم می گردد و یا به دست مامورین دفترخانه اسناد رسمی نوشته و تایید می گردد اسناد رسمی گفته می شود ؛ اسناد غیر رسمی یا عادی نیز دقیقا مخالف اسناد رسمی هستند و مابین دو نفر  یا چند نفر نوشته می شود که تنها دو شاهد آن را امضاء می کنند، این اسناد را می توان با مراجه به دفترخانه ثبت اسناد ، به صورت رسمی در آورد.

وضعیت فروش خانه با سندی که به عنوان وثیقه یا ضمانت گرو گذاشته شده

در هنگام اجاره خانه یا خرید خانه سندی به شما داده می شود ، شاید شما بعد از مدت ها این سند را برای شخصی به عنوان وثیقه در نهاد یا ارگان دولتی یا خصوصی ارائه داده باشد و حال قصد فروش آپارتمان خود را دارید ، باید بدانید که در این مواقع چه عملی باید انجام داد .

در مواقعی که سند مالکیت شما به عنوان وثیقه یا ضمانت نزد ارگان یا نهاد دولتی یا خصوصی می باشد ، به عنوان مثال برای شخصی به دادگاه ارائه داده اید و حال قصد فروش ملک خود را دارد ، باید فرد مورد نظر را به دادگاه معرفی کرده و سند آپارتمان یا ملک خود را دیافت کنید .

در مواقعی که شما برای اجاره خانه یا  خرید خانه خود از بانک ، وام مسکن دریافت کرده اید و قصد فروش آپارتمان یا ملک خود را دارید باید به بانک مورد نظر مراجعه کنید و کارهای مربوط به انتقال وام را انجام دهید تا بتوانید سند را به شخصی که خربدار ملک شما می باشد انتقال دهید .

ارائه سند ملکی برای ضمانت شخص مالک

با اجاره خانه یا خرید خانه و دریافت سند مالکیت ، شما می توانید در موارد مختلفی این سند را به عنوان ضمانت ارائه دهید ؛ به عنوان مثال برای پرداخت مهریه ، در هنگام دعاوی که کار به دادگاه ختم می شود ،دریافت وام و …

در ابتدا شخصی که اجاره خانه یا خرید خانه را انجام داده و سند نیز به ایشان انتقال یافته است می تواند بابت این خرید از بانک های مختلفی وام مسکن دریافت کند ، در مبحث “هر آنچه باید در باره اخذ وام مسکن بدانید” در مورد وام مسکن توضیحاتی دقیق و کاملی ارائه داده شده که می توانید در صوریت نیاز مطالعه نمایید .

نکته بسیار مهم و حائز اهمیت :  اگر در دنیای مجازی عبارتی مانند «ارائه سند برای ضمانت» را جستجو کنید خواهید دانست که مراکز مختلفی وجود دارند که بع ضا غیر قانونی این امر را برای شما انجام می دهند ، باید به این نکته توجه کنید که تا زمانی که کار شما درست نشده نباید مبلغی را پرداخت کنید ، در این مواقع بسیار سفت و سخت قراردادی بنویسید ، به این دلیل که امکان دارد بعد از اینکه کار شما انجام شد و مبلغ مورد نظر را هم پرداخت کردید بعضی از افراد سود جو با کلک هایی که بر آن ها مسلط هستند سند را پس گرفته و کار شما دوباره به مشکل بخرد .

از اینکه با ما همراه شدید و این مطلب را مطالعه نمودید صمیمانه سپاسگزاریم و امیدوار هستیم که نکات مندرج در این مطلب برای شما دوستان و سروران همیشه همراه با آنلاین جو مفید واقع شده باشد .

بیشتر بدانید؛ آگاهانه عمل کنید:

بستن منو