مهم ترین نکته در هنگام اجاره خانه

مهم ترین نکته در هنگام اجاره خانه

مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه این مطلب:۳ دقیقه

در هنگام اجاره خانه نکات بسیار مهمی وجود دارد که توجه به این نکات باعث موفقیت در قرارداد اجاره خانه خواهد شد؛ یکی از اساسی ترین نکات در مبحث اجاره خانه تعیین زمان یا مدت زمانی است که مستأجر در خانه مورد اجاره سکونت خواهد داشت.

بر اساس سوالات متدوالی که در بخش راهنمای حقوقی معملاک ملکی از طرف شما سروران مطرح شده تصمیم گرفتیم در این مطلب در مورد تعیین مدت زمان اجاره خانه که از مهم ترین بخش های قرارداد اجاره می باشد برای شما دوستان و عزیزان همیشه همراه با آنلاین جو توضیحاتی را ارائه دهیم.

چنانچه شما نیز از افرادی هستید که قصد اجاره خانه دارید و یا می خواهید خانه خود را اجاره دهید با صرف چند دقیقه از وقت خود حتما این مطلب را مطالعه نمایید و نکات این بخش را از دست ندهید.

در ادامه با ما همراه باشید …

تعیین مدت زمان اجاره نامه (مدت زمان سکونت مستأجر در ملک مورد اجاره)

در ماده 501 بند شماره 3 قانون اجاره خانه در مورد مدت زمانی که باید بین طرفین قرارداد اجاره نامه تعیین گردد نکاتی آمده که برای شما خواهیم گفت :

+ در ماده 501 قانون مدنی کشور آمده است که اگر در قرارداد اجاره نامه ای مدت زمان تعیین نشده باشد ولی مقدار اجاره خانه در آن به عنوان یک روز یا یک ماه یا یک سال تعیین شده باشد از لحاظ قاونی مدت زمان بر اساس مقدار اجاره خانه مشخص شده تعیین می شود، در همین رابطه در این ماده نیز ذکر شده که اگر در اجاره نامه ای به اشتباه به جای یک ساله قید کردن مدت قرارداد آن را یک ماهه قید کنیم ولی در اجاره نامه ادله ای وجود داشته باشد که بتوان مدت زمان را از روی آن تشخیص داد، یک ماهه بودن قرارداد تاثیر گذار نیست، به عنوان مثال قرارداد یک ماهه ای که در انتهای آن نوشته شده باشد بابت اجاره خانه دوازده فقره چک به مؤجر تحویل داده شد.

+ در مبحث تعیین مدت زمان سکونت مستأجر بهتر است بدانید که در هنگام نوشتن قراردادهای اجاره خانه باید مدت زمانی که مستأجر در ملک سکونت دارد مشخص شود، این مدت می تواند از یک ساعت باشد تا ده ها سال، اما امن ترین مدت زمانی که می توان برای قرارداد های اجاره نامه مشخص کرد مدت زمان یک سال است، حتی اگر مورد امنیت در اجاره را کنار بگذاریم می توانیم به این مسئله اشاره کنیم که هر سال با توجه به تورم و بالا و پایین شدن قیمت مسکن، مقدار اجاره خانه نیز تغییر می کند و اگر مدت زمان مشخص شده در اجاره نامه بیش از یک سال باشد یکی از طرفین در سال جدید از لحاظ مالی دچار ضرر و زیان خواهد شد.

+ در مواقعی که بعد از عقد قرارداد اجاره خانه یکی از طرفین (مؤجر یا مستأجر) فوت کند، در مدت زمانی که برای قرارداد اجاره نامه تعیین شده هیچ تأثیری نخواهد گذاشت و ورثه به تمام نکات اجرایی این قرارداد ادامه خواهند داد یا بهتر است بگوییم ادامه این قرارداد از طرف ورثه از لحاظ قانونی الزامی خواهد بود.

+ در هنگام قرارداد اجاره خانه  اگر مدت زمان سکونت مستأجر در ملک اجاره ای در آن قید نشود این قرارداد باطل می باشد، اما مؤجر نمی تواند با مراجعه به شورای حل اختلاف در خواست تخلیه ملک را ارائه بدهد؛ من باب این موضوع باید به دادگاه یا دادسرای مربوط به محل ملک مورد معامله رفته و بعد از طی کردن مراحل اداری حکم تخلیه ملک را دریافت کند.

در آخر باید بگوییم که در هنگام قرارداد اجاره نامه مهم ترین نکته، تعیین زمانی مشخص برای سکونت مستأجر در ملک اجاره ای می باشد، در نتیجه باید به این مسئله دقت بسیار زیادی شود تا سر انجام قرارداد اجاره خانه با موفقیت رو به رو شود.

از اینکه این مطلب را مطالعه نمودید بسیار سپاسگزاریم و امیدوار هستیم که این نکته برای شما دوستان و عزیزان همیشه همراه با آنلاین جو مفید واقع شده باشد.

 

با ما همراه باشید …

بیشتر بدانید؛ آگاهانه عمل کنید:

بستن منو