موارد حقوقی اجاره خانه و اجاره آپارتمان(بخش دوم)

موارد حقوقی اجاره خانه و اجاره آپارتمان(بخش دوم)

مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه این مطلب: ۴ دقیقه

همان طور که در بخش قبلی گفته شد اکثریت به دلیل عدم توانایی خرید خانه و خرید آپارتمان به سمت اجاره روی آورده اند، به همین دلیل باید با نکاتی در این مورد آشناییت داشته باشند تا در زمان قرادادهای اجاره درگیر مشکلات نشوند.

در این راستا تصمیم گرفتیم که در این مطالب نکاتی در مورد ماده های قانونی اجاره نامه به شما دوستان و عزیزان همیشه همراه با آنلاین جو  یادآور شویم که در این مطلب دو ماده دیگر از قانون اجاره نامه را توضیح خواهیم داد.

چنانچه شما نیز قصد اجاره خانه در تهران یا اجاره آپارتمان در تهران را دارید حتما این مطلب را مطالعه نمایید و نکات مندرج در این مطلب را از دست ندهید.

در ادامه با ما همراه باشید

ماده شماره 3 قانون مربوط به اجاره نامه (مدت زمان مشخص)

در ماده شماره 3 قوانون مربوط به اجاره آپارتمان در تهران و اجاره خانه در تهران نکاتی وجود دارد که عبارتند از:

  • در این رابطه باید بدانید که در هنگام نوشتن قراردادهای اجاره خانه در تهران یا اجاره آپارتمان در تهران باید مدت زمانی که مستأجر در ملک سکونت دارد مشخص شود، این مدت مس تواند از یک ساعت باشد تا ده ها سال، اما امن ترین مدت زمانی که می توان برای یک اجاره نامه مشخص کرد یک سال است، حتی اگر مورد امنیت در اجاره را کنار بگذاریم می توانیم به این مسئله اشاره کنیم که هر سال با توجه به تورم و بالا و پایین شدن قیمت مسکن اجاره بهاء تغییر می کند و اگر مدت زمان مشخص شده در اجاره نامه بیش از یک سال 

باشد یکی از طرفین در سال جدید از لحاظ مالی متضرر خواهد کرد.

  • در ماده 501 قانون مدنی کشور آمده است که اگر در اجاره نامه ای مدت زمان تعیین نشده باشد ولی اجاره بهاء در آن به عنوان یک روز یا یک ماه یا یک سال تعیین شده باشد از لحاظ قاونی مدت زمان بر اساس اجاره بهاء مشخص شده تعیین می شود، در همین رابطه در این ماده نیز ذکر شده که اگر در اجاره نامه ای به اشتباه به جای یک ساله قید کردن مدت قرارداد آن را یک ماهه قید کنیم ولی در اجاره نامه ادله وجود داشته باشد که بتوان مدت زمان را از روی آن تشخیص داد، یک ماهه بودن قرارداد تاثیر گذار نیست، به عنوان مثال قرارداد یک ماهه ای که در انتهای آن نوشته شده باشد بابت اجاره بهاء 

دوازده فقره چک به مؤجر تحویل داده شد.

در هنگام قرارداد اجاره خانه در تهران و اجاره آپارتمان در تهران اگر مدت زمان قید نشود ایتن قرارداد باطل می باشد، اما مؤجر نمیتواند با مراجعه به شورای حل اختلاف در خواست تخلیه مک را ارائه بدهد؛ منباب این موضوع باید به دادگاه یا دادسرای مربوط به محل ملک مورد معامله رفته و بعد از طی کردن مراحل اداری حکم تخلیه ملک را دریافت کند.

ماده شماره 4 قانون مربوط به اجاره نامه (نحوه پرداخت پول پیش و اجاره بهاء)

در ابتدا باید گفت که همان طور که می دانید به مبلغی که مستأجر در قبال استفاده از ملک مورد معامله به مأجر پرداخت می کند اجاره بهاء گفته می شود که این مبلغ بسته به قراردادی که نوشته شده به صورت ماهیانه یا مدت زمانی مشخص پرداخت می گردد.

در رابطه با ماده شماره 4 قانون مربوط به اجاره خانه در تهران و اجاره آپارتمان در تهران نکاتی وجود دارد که عبارتند از:

  • در هنگام قرارداد اجاره خانه در تهران یا اجاره آپارتمان در تهران باید توجه داشته باشید که در داخل این قرارداد ذکر خواهد شد که اجاره بهاء با مبلغ تعیین شده به صورت نقد در تاریخ مشخص در هرماه به مؤجر پرداخت می گردد، در این راستا مستأجرین باید توجه داشته باشند که در قبال پرداخت اجاره بهاء حتما از مؤجر رسید دریافت کنند، به این دلیل که اگر با ایشان دچار اختلاف یا درگیری شوند، با مراجعه به دادگاه نمی توانند دلیل قانع کننده ای برای قاضی ارائه دهند که بپذرید زیرا واریز کردن پول به حساب مؤجر و یا دادن پول نقد بدون دریافت رسید می تواند بابت بدکاری نیز باشد.

در هنگام قراردادهای اجاره خانه در تهران یا اجاره آپارتمان در تهران در داخل 

قرارداد نحوه پرداخت اجاره بهاء ذکر می شود که گاها برای تضمین رداخت این مبلغ از طرف

  • مستأجر دوازده فقره چک تحویل مؤجر داده می شود که در این صورت مستأجر می تواند هم چک را در موقع مقرر از طریق ارسال چک به بانک پاس کند و هم اینکه مبلغ را در ازای پس گرفتن چک مورد نظر به صورت نقد به مؤجر پرداخت کند.
  • در هنگام قرارداد اجاره خانه در تهران یا اجاره آپارتمان در تهران در زمانی که پول پیش یا مبلغی به عنوان رهن به مؤجر پرداخت می گردد باید دقت داشت که روش های مختلفی برای پرداخت این مبلغ وجود دارد، به صورت نقد و یا اینکه فقط به عنوان تنضمین و به صورت چک.
  • پرداخت پول پیش و یا رهن به عنوان تنضمی است و شما متعهد خواهید شد که ملک مورد نظر را سالم به مؤجر بازگردانید.
  • مؤجر موظف خواهد بود که بعد از اتمام موعد اجاره مبلغ یا چکی که به عنوان رهن یا تضمین دریافت کرده را در صورت سالم بودن ملک و تسویه کامل مستأجر به ایشان باز گرداند.
  • اگر مبلغ رهن به صورت چک دریافت گردد طبق توافق طرفین تنها در مواقعی مؤجر حق به اجرا گذاشتن آن را دارد که در قرارداد ذکر شده است.

از اینکه این مطلب را مطالعه نمودید سپاسگزاریم و امیدوار هستیم تا نکات فوق برای شما دوستان و عزیزان همیشه همراه با آنلاین جو مفید واقع شده باشد.

با ما همراه باشید …

بستن منو