موارد حقوقی اجاره خانه و اجاره آپارتمان(بخش اول)

موارد حقوقی اجاره خانه و اجاره آپارتمان(بخش اول)

مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه این مطلب: ۴ دقیقه

همانطور که می دانید اکثریت مردم به دلیل عدم قدرت خرید خانه یا خرید آپارتمان به سمت اجاره خانه یا اجاره آپارتمان می روند.

من باب همین موضوع دانستن یک سری نکات درباره قرارداد اجاره خانه یا اجاره آپارتمان بسیار ضروری می باشد، به این دلیل که توجه به این نکات است که سرانجام یک قراداد اجاره را مشخص خواهد کرد.

در این راستا تصمیم گرفتیم تا در این مطلب دو تا از ماده های قانونی که مربوط به قرارداد اجاره خانه یا اجاره آپارتمان می باشد را خدمت شما دوستان و عزیزان همیشه همراه با آنلاین جو توضیح دهیم .

چنانچه شما نیز از افرادی هستید که قصد اجاره خانه یا اجاره آپارتمان دارید با صرف کمی از وقت خود این مطلب را مطالعه نمایید و نکات مندرج در ذیل را از دست ندهید.

در ادامه با ما همراه باشید …

ماده شماره 1 مربوط به قرارداد اجاره نامه (طرفین معامله)

در مورد این ماده که اولین ماده در قراردادهای اجاره خانه و اجاره آپارتمان می باشد چند نکته وجود دارد که به آن ها خواهیم پرداخت.

  • همان طور که می دانید در قراردادهای اجاره خانه یا اجاره آپارتمان باید دو طرف مورد معامله وجود داشته باشند ؛ که طرف اول (مؤجر) شخصی است که ملک را اجاره می دهد و طرف دوم (مستأجر) شخصی می باشد که ملک مورد معامله را اجاره خواهد کرد. طرفین معامله از مهمترین بخش های یک قرارداد می باشد، به همین خاطر مشخصات دقیق و کامل دو طرف قرارداد باید برای یکدیگر محرز شود. زمانی که ملک ماین چند نفر مشاع باشد باید تمامی مالکین برای ثبت قرارداد اجاره خانه یا اجاره آپارتمان حضور داشته باشند یا در صورتی که یک یا چند نفر از ایشان در هنگام قرارداد حاضر نباشند شرکای دیگر باید از وی وکالت داشته باشند. توجه داشته باشید که در این مواقع به وکالت نامه کاملا توجه کنید زیرا در این نوع وکالت نامه ها باید حتما قید شود که وکیل مربوطه حق اجاره دادن ملک را دارد و اینکه می تواند اجاره بهاء مربوطه را دریافت کند. در مواقعی که یکی از دو طرف (مؤجر _ مستأجر)

 از طرف شرکت یا ارگان خاصی می خواهند قرارداد اجاره خانه یا اجاره آپارتمان را منعقد کنند باید در قسمت توضیحات قرارداد مشخصات ثبتی و مشخصات مدیر و هیأت مدیره شرکت درج شود، اگر در هنگام ثبت قرارداد در سامانه ثبت املاک و مستغلات در قسمت توضیحات گزینه ای برای شرکت یا ارگان وجود نداشت در این زمان شخصی که از طرف مدیر یا به نمایندگی از طرف کل شرکت آمده و حق امضاء دارد باید مشخصاتش در قسمت توضیحات نوشته شود.

  • اگر مالک یک ملک فوت کرده باشد، وراث تا زمانی که سهم الارث خود را از لحاظ قانونی تعیین نکرده باشند و گواهی انحصار وراثت و برگه مفاصاحساب مالیات بر ارث را نداشته باشند نمی توانند ملک مورد نظر را اجاره بدهند، به این دلیل که علاوه بر اینکه هنوز سهم الارث ایشان مشخص نیست شاید ورثه دیگری نیز در میان باشد که از این معامله بی اطلاع باشد.

در هنگام قرارداد اجاره خانه یا اجاره آپارتمان باید به این نکته توجه داشته باشید که معامله با افرادی که به سن قانونی نرسیده اند و یا دچار معلولیت ذهنی می باشند غیر قانونی خواهد

بود، به همین دلیل است به همین دلیل در هنگام تنظیم قرارداد اجاره با این افراد باید وکیل و یا قیم آن ها حضور داشته باشند، در زمانی که قرار است اینگونه قراردادها منعقد شود علاوه بر مدارک شناسایی طرف قرارداد، قیم یا وکیل وی نیز باید مدارک شناسایی خود را ارائه دهد و مشخصات کامل هر دو باید در قرارداد درج شود.

نکته قابل توجه برای مشاورین املاک: مشاورین محترم املاک باید توجه داشته باشند که اگر برای قرارداد اجاره خانه یا اجاره آپارتمان پیش نویس قرارداد تهیه می کنند تا بعد از ثبت قرارداد در سامانه ثبت املاک و مستغلات کشور و دریافت کد رهگیری پیش نویس را به قرارداد اصلی تغییر دهند، تمام نکات گفته شده در بالا را باید در پیش نویس هم رعایت کنند، به این دلیل که در گاهی مواقع قبل از نهایی شدن قرارداد بین مستأجرین و مؤجرین اختلاف پیش می آید و برای رفع این مشکل گاها به دادگاه و یا مراجع قضایی مراجعه می کنند، در این میان شاید برای اثبات مشخصه ای پیش نویس یا قرارداد را از ایشان درخواست کنند و اگر در پیش نویسی که تهیه شده این موارد رعایت نشده باشد بنگاه معاملات ملکی شما از لحاض صنفی و پروانه کسب و کار با مشکل رو  به رو خواهد شد.

ماده شماره 2 مربوط به قرارداد اجاره (موضوع و مشخصات مورد معامله)

این ماده نیز دازای چند نکته اساسی می باشد که برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد :

  • در قراردادهای اجاره خانه و اجاره آپارتمان باید دقت شود که مشخصات نوشته شده در قرارداد مذکور از لحاظ مختصات، متراژ، طبقه و واحد با سند مالکیت مطابقت داشته باشد. در مواقعی پیش آمده که مؤجر سندی را ارائه می دهد که مربوط به ملک مورد معامله نیست و مشخصاتی که در قرارداد نوشته شده با ملک مورد نظر تطابق ندارد، این موضوع را چندی بعد از سکونت، مستأجر زمانی متوجه می شود که از وی به عنوان تصرف در مال غیر شکایت شده است!

نکته قابل توجه برای مستأجرین: در هنگام اجاره خانه یا اجاره آپارتمان مستأجرین باتوجه به این که به مشاورین املاک اطمینان دارند اما باید تمامس اسناد و مدارک مورد معامله را خودشان نیز بررسی کنند و در صورت مغایرت هر نکته کوچکی آن را به مشاورین املاک گزارش دهند

 تا بعد ها دچار مشکل و درگیری با مؤجر ویا فردی دیگر نشوند

  • در قرارداد اجاره آپارتمان یا اجاره خانه باید با دقت مواردی همچون پارکینگ، انباری، وسایل گرمایشی و سرمایشی و … ذکر شود.
  • در قرارداد اجاره خانه یا اجاره آپارتمان باید نوع کاربری ملک مورد معامله ذکر شود، به این معنا که در این هنگام باید در قسمت مربوطه ذکر شود که ملک مورد نظر برای سکونت یا برای کار های اداری و تجاری یا صنعتی و تولیدی اجاره داده شده است.
  • کد پستی همراه با آدرس دقیق ملک مورد معامله باید با دقت داخل قرارداد اجاره نامه نوشته شود.

نکته قابل توجه برای مؤجرین: مؤجرین در قرارداد اجاره نامه باید دقت داشته باشند که در انتهای قرارداد ذکر شده باشد که تمامی مدارک و ملک مورد نظر به رویت مستأجر رسیده است و ایشان تایید کرده اند، این قسمت باید با امضا و اثر انگشت مستأجر تأیید شود.

از اینکه این مطلب را مطالعه نمودید صمیمانه از شما تشکر می کنیم و امیدوار هستیم که این موارد برای شما دوستان و عزیزان همیشه همراه با آنلاین جو مفید واقع شده باشد.

با ما همراه باشید …

بستن منو