نوشتن قولنامه در هنگام خرید خانه

نوشتن قولنامه در هنگام خرید خانه

مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه این مطلب: ۵ دقیقه

از مهمترین مسائلی که برای خرید خانه و  اجاره خانه وجود دارد نوشتن قولنامه است .

وقتی شما قصد خرید خانه در تهران یا اجاره خانه در تهران را دارید ، بعد از اینکه آپارتمان مورد نظر خود را پیدا کردید و مورد پسندتان واقع شد ، باید به مشاورین املاک نزدیک به آن خانه مراجعه کنید.

در این  مواقع  مشاور  املاک  برای خرید خانه یا اجاره خانه بین  خریدار  و 

فروشنده  یا مستأجر و مؤجر قراردادی خواهد نوشت که به این قرارداد به اصطلاح قولنامه گفته می شود.

نوشتن قولنامه نکات حقوقی دارد که هر دو طرف در قولنامه ، چه خریدار و فروشنده و چه مستأجر و مؤجر باید به این نکات نهایت دقت و توجه را داشته باشند ، به این دلیل که توجه نکردن به این موارد مهم باعث مشکلاتی خواهد شد که امکان دارد جبران پذیر نباشد و یا اینکه جبران آن ها درد سر های بسیاری از لحاظ مالی خواهد داشت .

در همین راستا تصمیم گرفتیم تا در مورد نکات حقوقی که در زمان نوشتن قولنامه وجود دارد برای شما عزیزان و سروران همیشه همراه با آنلاین جو توضیحاتی را ارائه دهیم .

چنانچه شما نیز از افرادی هستید که قصد خرید خانه در تهران و اجاره خانه در تهران یا شهرهای دیگر را دارید با صرف کمی از وقت خود این مطلب را مطالعه نمایید و خواندن نکات مندرج در این مطلب را از دست ندهید.

در ادامه با ما همراه باشید …

قولنامه چیست ؟

قولنامه نوعی از قرارداد اولیه‌ در زمان خرید خانه و اجاره خانه فی‌ ما بین خریدار و فروشنده یا مستأجر و مؤجر است .

فروشنده یا مؤجر قرار است ملکی را به خریدار یا مستأجر واگذار کند و شرایط این واگذاری داخل قراردادی تعیین و مشخص می شود که به آن قولنامه می‌گویند.

نوشتن قولنامه خرید خانه و اجاره خانه

این واگذاری ممکن است که در ازای وجهی کاملا نقد از طرف خریدار یا مستاجر و یا در قالب چند قسط با فاصله‌ های زمانی مشخص انجام گیرد.

در قولنامه تمام این جزئیات ذکر می‌گردند و اطلاعات مربوط به سند نیز یادداشت می‌ شود ، سپس طرفین معامله آن را امضا کرده و تا وقتی که معامله و انتقال سند و انتقال وجه به صورت کامل انجام نشده ، این قولنامه معتبر خواهد بود.

موضوع تنظیم قولنامه یکی از اصلی‌ ترین مسائل حقوقی مربوط به خرید خانه در تهران و اجاره خانه در تهران یا شهرهای دیگر می باشد که باید درباره‌ آن اطلاعات کافی داشته باشید

 تا بتوانید قراردادی از هر لحاظ راحت و  بی درد سر داشته باشید و دیگر نگران خطرات احتمالی که گاهاٌ در نوشتن قولنامه ها پیش می آید نباشید .

در قرارداد ها یا قولنامه ها مربوط به خرید خانه و اجاره خانه در قسمت توضیحات اکثراٌ مبلغی به عنوان ضمانت و خسارت برای فسخ یا ابطال بی قید و شرط قولنامه ذکر می شود ، به این معنا که در صورتی که یکی از طرفین معامله بخواهد قولنامه یا قرارداد را فسخ کند باید آن مبلغ تعیین شده را به عنوان خسارت به طرف مقابل پرداخت نماید .

مندرجات قولنامه

مهم ترین نکته و اصلی ترین  بخش در قولنامه درج کردن مشخصات فروشنده ، خریدار یا مؤجر ، مستأجر و ملک مورد نظر که قرار است معامله بر سر آن صورت بگیرد.

در مرحله دوم قولنامه  زمان آغاز و پایان معامله ذکر می‌گردد و همچنین طرفین این معامله بنا بر توافقی که بین خودشان صورت می گیرد ، در قسمت توضیحات قولنامه بخشی را برای فسخ معامله در صورت به وجود آمدن شرایط خاص در نظر می‌گیرند ، (منظور از شرایط خاص شرایطی است که خریدار یا فروشنده بر طبق آن حق دارند از نظر حقوقی و قانونی معامله را بر هم بزنند).

از شرایطی که باعث فسخ قرار داد می شود که فروشنده یا مؤجر و خریدار یا مستأجر می توانند قولنامه را فسخ کنند می توان به

دو مورد اشاره کرد که عبارتند از :

زمانی که شرایط و مشخصات ملک با شرایط و مشخصاتی که از آن در قولنامه مورد نظر ذکر شده یکسان نباشد ، در این صورت خریدار یا مستأجر می تواند به صورت یک طرفه قولنامه را فسخ یا باطل کند .

مورد دوم زمانی می باشد که خریدار یا مستأجر مبلغی که طی قولنامه قرار بوده در تاریخ معینی پرداخت شود را پرداخت نکند ، در این مواقع فروشنده یا مؤجر می تواند بدون نیاز به حضور خریدار یا مستأجر قولنامه را فسخ کند.

در مورد شرایط فسخ یا ابطال قرارداد و قولنامه در مطالب قبلی توضیحاتی کامل و جامع داده ایم .

 

نکاتی که در نوشتن قولنامه باید رعایت کرد

یکی از مهمترین نکاتی که هنگام نوشتن قولنامه یا قرار داد باید به آن توجه کرد ، معتبر بودن بنگاه املاکی است که شما برای ثبت قرارداد به آن مراجعه می کنید ، در این خصوص می توانید در قسمت املاک رسمی سایت آنلاین جو  به راحتی املاک ثبت شده و مورد تایید و معتبر که از طریق اتحادییه مربوطه مجوز لازم را کسب کرده اند و نزدیک به خود را بیابید .

نکته : مشاورین املاک برای ثبت رسمی املاک خود می توانند به این سایت مراجعه کنند .

از دیگر نکات قابل توجه در معاملات ملکی همچون خرید خانه یا اجاره خانه این است که تمام مفاد مندرج در قولنامه به صورت یکسان و هم زمان با یکدیگر به سر انجام برسند ، به طور مثال زمانی که سند به طور دقیق به نام خریدار شد خریدار موظف به پرداخت کامل پول به فروشنده می باشد و یا تا موقعی که خریدار مبلغ کامل را به فروشنده پرداخت نکرده ، اشتباه است اگر فروشنده سند ملکی خود را به خریدار انتقال دهد و ملک مورد نظر را به نام او کند !

اگر ملک مورد معامله به نام چند نفر باشد ، در این صورت باید تمامی افرادی که ملک به نام آن ها است برای نوشتن قولنامه در بنگاه حاضر شوند و یا یکی از آن ها از دیگران وکالت داشته باشد ، که البته این وکالت باید از طریق دفاتر ثبت اسناد رسمی کشور مورد تایید قرار بگیرد ، در غیر این صورت 

هیچ گونه اعتباری نخواهد داشت و بعد ها در این باب دچار مشکل خواهید شد . برای مثال می توان به مواردی مانند املاک ورثه ای که قبلا هم گفته شد اشاره کرد .

در قولنامه هایی که برای خرید یا اجاره ملک نوشته می شود باید مبلغ قابل پرداخت و نحوه پرداخت به صورت کاملا دیق درج شود و مشخصات اسناد و مدارکی که فروشنده باید ارائه دهد هم باید بو طور کامل در قولنامه نوشته شود ، در غیر این صورت به مشکل بر خواهید خورد .

اسناد و مدارکی مانند سند مالکیت ، وکالت و چک یا پولی که قرار است فی ما بین دو طرف معامله رد و بدل شود تا زمانی که معامله به سر انجام برسد نزد بنگاه به صورت امانتی قرار می گیرد و ایشان یه هیچ وجه حق ارائه این موارد را به طرف مقابل ندارد .

نکته : در معاملاتی که مبلغ مرد نظر به صورت اقساطی و با ارائه چک یا سفته صورت می گیرد باید توجه داشت که حتما تمام مشخصات سفته یا چک در قولنامه ذکر شود .

نوشتن قولنامه برای خرید خانه
نکات قابل توجه در قولنامه خرید خانه

اسناد ملکی بسیار گوناکون هستند که در بخش انواع سند های ملکی به آن ها اشاره کردیم ، یکی از این نوع سند ها سند قولنامه ای می باشد ، در انتهای نوشتن قولنامه طرفین باید امضا< کنند و هر کدام هم باید دو شاهد به همراه خود بیاورند که آن ها نیز باید قولنامه را امضاء کنند ، در آخر هم باید مهر و امضای بنگاه مربوطه و مشاور املاک در قولنامه باشد ، قولنامه در سه نسخه نوشته شده که در اختیار فروشنده یا مؤجر و خریدار یا مستأجر و بنگاه معاملات املاک قرار خواهد گرفت.

نکته : سه نسخه ای که از قولنامه تهیه شده باید عیناً مثل یکدیگر باشند ، در غیر این صورت شرایط فسخ و ابطال قرارداد یا قولنامه ایجاد خواهد شد .

در آحر باید گفت ممکن است مطالب فوق خیلی ساده به نظر بیایند اما باید در نظر داشت که در معاملات ملکی بالاخص در خرید خانه در تهران و اجاره خانه در تهران یا شهرهای دیگر بسیار مهم هستند و عدم توجه و رعایت نکردن نکات فوق گاهاً دردسر های بسیار بزرگی را در پی خواهد داشت .

از اینکه این مطلب را مطالعه نمودید بسیار شپاسگزاریم و امیدوار هستیم نکاتی که در این مطلب آورده شد برای شما سروران و عزیزان همیشه همراه با آنلاین جو مفید واقع شده باشد .

با ما همراه باشید …

بیشتر بدانید؛ آگاهانه عمل کنید:

بستن منو