نکاتی در مورد انواع اسناد ملکی

نکاتی در مورد انواع اسناد ملکی

انواع سند ملکی

زمان مورد نیاز برای مطالعه : 7 دقیقه

 

یقینا تا به حال نام های بسیاری از انواع سند ملکی را شنیده اید ؛ اما شاید از ماهیت معنایی و وجودی سند به صورت دقیق اطلاع نداشته باشید .

آیا ملکی که خریده اید سند معتبری دارد ؟

آیا میدانید مسائل حقوقی انواع اسناد با هم متفاوت است ؟

آیا میدانید چگونه مراحل درخواست سند را پیگیری کنید ؟

در نظر داشته باشید که حتما قبل از هر معامله باید با انواع سند آشنایی کامل داشته باشید !

مهمترین مساله برای خرید و فروش ملک صحت سند آن ملک میباشد که انواع مختلفی دارد ، پس باید با قوانین تمامی اسناد آشنایی داشته باشید تا در آینده به مشکل خاصی بر نخورید !

با ما همراه باشید . . .

 

معنی سند و سند رسمی

سند به معنای لغوی عبارت است از نوشنه ای که در آن طلب شخصی نسبت به شخص یا اشخاصی دیگر قید شذه است .

به سندی که در سازمان یا دفاتر ثبت اسناد رسمی دارای صلاحیت تنظیم شده باشد سند رسمی گفته می شود .

 

اسناد ملکی انواع مختلفی دارد :

* سند مشاع

* سند شش دانگ

* سند مفروز

* سند منگوله دار

* سند تک برگ

* سند عرصه و عیان

* سند وقفی

* سند ورثه‌ای

* سند المثنی

* سند شورایی

* سند وکالتی

* سند معارض

* سند رهنی

* سند بنچاق

سند ملکی مشاع

سند مشاع یکی از انواع سند ملکی است که در کشور ایران بسیار رایج است . واژه مشاع از اشاعه می آید که به معنای شراکت است . در واقع ملکی که سند مشاع دارد به معنای آن است که ملک به نام دو یا چند نفر است و هرکدام از این افراد سند رسمی مختص به خود را دارند ، به این معناست که در کل ملک مورد نظر با هم شریک هستند .

ای نوع اسناد از نظر مسائل حقوقی بسیار پیچیده هستند .

 

سند ملکی شش دانگ

سند شش دانگ به سند رسمی گفته میشود که ملک مورو نظر به صورت کامل برای یک نفر است . شش دانگ در لغت نامه به معنای شش جهت است که در املاک به جهات شمال ، جنوب ، شرق ، غرب ، بالا و پایین اشاره دارد ، منظور از بالا و پایین همان بام و زیر زمین ملک است.

در این گونه اسناد هیچ گونه شبهه ای وجود ندارد و مراحل قانونی آن نیز بسیار بسیار ساده است .

سند ملکی مفروز

سند ملکی مفروز دقیقا در مقابل سند مشاع بیان می شود . به این معناست که اگر شرکای یک ملک تصمیم بگیرند که هرکدام سهم خود را از هم جدا کنند و به طور مستقل در سهم خود ساخت و ساز انجام دهند باید سند و ملک ما بینشان افراز شود . بعد از این مرحله دیگر هر یک به طور اختصاصی مالک هستند .

مسائل اینگونه اسناد بسیار پیچیده است و باید بسیار در آن دقت کرد .

 

سند ملکی منگوله دار

به سندی که به آن منگوله متصل است سند منگوله دار می گویند ، منظور از منگوله همان نخی است که ما بین سند است و با یک تکه سرب پلمپ شده ، این پلمپ توسط اداره ثبت اسناد رسمی ایجاد می شود و نشان دهنده اصالت و قانونی بودن آن سند می باشد .

در اینگونه اسناد هیچگونه شبهه ای وجود ندارد و این اسناد بسیار قابل اطمینان است .

سند تک برگ

همانطور که از اسم این سند مشخص است یک سند تک برگی است و مانند سند منگوله دار دفترچه ای نیست ، این گونه اسناد جدید تر و از لحاظ قانونی دقیق تر است ، زیرا عکس سند منگوله دار که دست نوشت است این سند چاپیست و خوانا تر است .

تفاوت حائز اهمیت این سند نسبت به سند منگوله دار این است که وقنی ملکی دارای سند تک برگ می باشد و خریداری می شود برای خریدار سند تک برگ جدیدی از طرف اداره ثبت اسناد رسمی کشور ارسال و سند قبلی باطل می شود ، همانطور که می دانید در اسناد دفترچه ای منگوله دار نام خریدار جدید بعد از صاحب ملک ، به عنوان صاحب سند جدید درج می شود .

سند ملکی عرصه و اعیان

سند عرصه، سند ملکی مربوط به زمینی است که آپارتمان در آن بنا می‌شود و سند اعیان مربوط به سند ملکی واحدهایی است که بر روی آن زمین ساخته می‌شوند.

میزان سهم هریک از مالکین واحدها از زمین بستگی به اندازه و متراژ واحد آن‌ها دارد. با درخواست از شهرداری‌ و ادارات مربوطه می‌توان سهم زمینی که واحد ملکی خود در آن بنا شده است را مشخص کرد.

برای تفکیک سهام از زمین مراحل پیچیده ای را باید طی کرد ، این مراحل برای مواقعی کاربرد دارد که واحدی در زمینی نسباتا یزرگ باشد که ورثه ای شده و برای تعیین سهم هر یک از وراث باید نسبت به مقدار سهمشان از واحد ساخته شده بر روی آن زمین کمک گرفت .

 

سند وقفی

سند وقفی سندی است که صاحبان ملک یا زمین یا هر چیز دیگری ، آن‌ها را وقف کرده و اداره‌ی اوقاف این ملک‌ها رو به صورت ۹۹ ساله به دیگران منتقل می‌کند و از آن‌ها اجاره می‌گیرد . طبق قانون و مسائل حقوقی ، خرید و فروش اموال وقفی ، بدون هماهنگی و اجازه گرفتن از اداره اوقاف ممنوع بوده و تخلف به حساب می‌آید .

اگر اشخاصی که با اجازه اوقاف ساختمانی در زمین اوقافی بسازند، می‌توانند فقط برای ساختمان خود سند درخواست کنند.

 

سند ملکی ورثه‌ای

سند ورثه‌ای یکی دیگر از انواع سند موجود در کشور است . بعد از فوت مالک ، ملک و اموال او به وراث می‌رسد . وارثان می‌توانند با ارائه دادن مدارک به اداره ثبت مربوطه ، به اندازه سهم الارث خود درخواست صدور سند مالکیت کنند. مدارک مورد نیاز برای صدور سند وررثه‌ای عبارت است از تقاضای صدور سند مالکیت ، گواهی حصر وراثت ، فرم مالیاتی ۱۹ و  اصل سند مالکیت صاحب قبلی .

 

سند ملکی المثنی

اگر به هر دلیلی مثل سیل ، آتش سوزی یا دزدیده شدن ، سند اصلی از بین برود ؛ مالک سند با در دست داشتن مدارک لازمه می تواند با مراجعه به دفاتر مربوطه درخواست المثنی دهد ، این کار خود شامل مراحلی می شود که بعد از تکمیل مراحل ، سند المثنی برای مالک صادر می شود .

 

سند ملکی شورایی

از انواع دیگر اسناد کشور ، سند شورایی است . به سند عادی که توسط شورای محلی یک منطقه مهر شده باشد سند شورایی می‌گویند . باید توجه داشت که این نوع سند به خاطر اینکه عادی محسوب می‌شود اعتبار سند رسمی را ندارد .

اینگونه اسناد از نظر حقوقی و قضایی بسیار پیچیده هستند و برای تبدیل آنها به سند رسمی مراحل زیاذی را باید پشت سر بگذارید .

 

سند ملکی وکالتی

سند وکالتی به سندی می‌گویند که به نام شخص یا اشخاصی به عنوان وکیل مالک اصلی تنظیم شده باشد .

گاهی اوقات ممکن است به هر دلیلی از جمله بیماری ، فوت و ، ، ، یک یا چند نفر از سوی یک نفر وکالت داشته باشند .

در این صورت باید وکالت آن‌ها به صورت رسمی ثبت شده باشد تا برای دیگران نیز از اعتبار لازم برخوردار باشد .

 

سند ملکی معارض

اگر برای یک ملک با ابعاد مشخص شده دو سند رسمی با نام و تاریخ متفاوت ثبت شده باشد به آن سند معارض می گویند .

طبق قانون با پیگیری این موضوع یکی از اسناد حذف می شود .

 

سند  رهنی

گاها افراد ملکی را خریداری میکنند که برای خریدنش از بانک ، وام مسکن گرفته اند که اصطلاح به آن خانه وام دار گفته می شود ، در این حالت سند تا باز پرداخت کامل وام ، در رهن بانک نگه داشته می‌شود که این مسئله در خود سند هم نوشته می شود . منظور از رهن سند در نزد بانک ، گرو ماندن آن در آن بانک نیست ؛ بلکه در خود سند نوشته می شود که این سند تا تاریخ باز پرداخت وام در رهن بانک است ، آنگاه سند به خریدار تحویل داده می‌شود ، اگر مالک در موعد مقرر وام خود را پرداخت نکند بانکی که وام را پرداخت کرده و سند در رهن آن است ، حق تصاحب کردن آن ملک را دارد .

سند  بنچاق

در زمان های قدیم برای مالکیت ، دست نوشته ای بین طرفین نوشته می شد که البته اشخاص معروف شهر آن را مهر و امضا میکردند و مورد تایید همگان بود ،  به این نوع سندهای ملکی ، اسناد بنچاق می‌گویند که البته امروزه مانند سابق دیگر رواج ندارند ، اما اعتبار آن ها پس از تأیید صحت نزد مراجع قانونی پذیرفته است .

،

،

،

امیدواریم از مطالب فوق نهایت استفاده را برده باشید ، ، ،

 

با آنلاین جو همراه باشید ، ، ،

پاسخی بگذارید

بستن منو