نکات حقوقی قرارداد خرید خانه و اجاره خانه

نکات حقوقی قرارداد خرید خانه و اجاره خانه

مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه این مطلب: ۵ دقیقه

همان طور که می دانید در هر معامله باید به یک سری نکات توجه کرد تا اینکه در معامله ای که انجام می دهید به سرانجامی موفق دست یابید ، باید توجه داشته باشید که برای اینکه در معاملات ملکی همچون خرید خانه و اجاره خانه موفق شوید و قراردادتان دارای اعتبار و امنیت باشد باید تمام نکات حقوقی را در آن رعایت کنید.

طبق سوالات متداولی که شما سروران در بخش راهنمای حقوقی معاملات ملکی  در مورد نکات حقوقی قرارداد های خرید خانه و اجاره خانه از ما پرسیده اید تصمیم گرفتیم تا در این مطلب درباره این نکات توضیحاتی را برای شما عزیزان و سروران همیشه همراه با آنلاین جو ارائه دهیم .

چنانچه شما نیز از افرادی هستید که در این باره به مشکلی برخورد کرده اید ویا در مورد نکات حقوقی قراردادهای خرید خانه و اجاره خانه سوالی برایتان پیش آمده با صرف کمی از وقت خود این مطلب را مطالعه نمایید و نکات ارائه شده در این مطلب را از دست ندهید .

در ادامه با همراه باشید …

شرایط معاملات قانونی

برای اینکه معامله و قرارداد خرید خانه و اجاره خانه از لحاظ قانونی صحت داشته باشد باید نکاتی را رعایت کرد، در ماده شماره صد و نود قانون مدنی کشور این نکات به چهار بخش تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

 1. موضوعی مشخص (مورد معامله)
 2. مشروع بودن معامله
 3. اهلیت دو طرف در معامله
 4. قصد از معامله و رضایت طرفین

موضوعی مشخص (مورد معامله)

موضوعی که در مورد آن معامله انجام می گیرد باید مشخص باشد ، به این معنا که در معامله خرید خانه و اجاره خانه ملک مربوطه باید وجود خارجی داشته باشد .

در ماده دویست و پنج قانون مدنی کشور مواردی نوشته شده که رعایت نکردن این موارد منجر به فسخ و ابطال قرارداد یا معامله می شود ، که عبارتند از :

 • در معامله خرید خانه و اجاره خانه مورد معامله باید مالیت داشته باشد ، یعنی سند آن به نام مؤجر باشد .
 • در معامله خرید خانه و اجاره خانه مورد معامله باید قابل تسلیم باشد ، یعنی به شخص دیگر اجاره داده نشده باشد .
 • در معامله خرید خانه و اجاره خانه ، مورد معامله باید منفعت عقلانی داشته باشد ، یعنی هزینه ای که بابت آن درخواست می شود معقول باشد .
 • در معامله خرید خانه و اجاره خانه مورد معامله باید منفعت مشروع داشته باشد ، یعنی باید قصد مؤجر باید مشروع باشد و بخاطر فرار از دین این کار را انجام ندهد .
 • در معامله خرید خانه و  اجاره خانه مورد معامله باید موجود باشد ، یعنی ملکی که مؤجر می خواهد اجاره دهد وجود داشته باشد .
 • در معامله خرید خانه و اجاره خانه مورد معامله باید قابل نقل و انتقال و قابل اجاره دادن باشد ، به این معنا که سند آن گرو جایی نباشد و مشکل خاصی نداشته باشد که نتوان آن را اجاره داد .
 • در معامله خرید خانه و اجاره خانه مورد معامله باید با اصل موجودیت آن تطابق داشته باشد ، به این معنا که مشخصات کامل ملک مورد نظر عینا با مشخصاتی که در قرارداد نوشته شده یکی باشد .

مشروع بودن معامله

در یک معامله سالم و دقیق از نظر قانونی ، موضوع و انگیزه طرفین از این معامله باید مشروع باشد ، به عنوان مثال شخصی برای فرار از دین سند ملک خود را بنام دیگری کرده و یا به مستأجر اجاره داده است تا در صورتی که طلبکاری از او مطالبه دین کرد بتواند از پرداخت بدهکاری خود فرار کند و در صورت شکایت طلب کار از او نتواند خانه را تصاحب کند .

به طور کل می توان گفت اگر انگیزه نا مشروع بین هر یک از دو طرف قرارداد خرید خانه یا اجاره خانه ثابت شود ، می توان با استناد بر آن ، قرارداد مورد نظر را را فسخ یا باطل کرد .

اهلیت دو طرف در معامله

به طور کل به توانایی قانونی یک فرد برای اجرای هر معامله ای را اهلیت می گویند ، یعنی یک فرد از لحاظ قانونی قادر به انجام یک معامله باشد .

اهلیت خود به سه بخش تقسیم می شود ، که عبارتند از :

 1. اهلیت رشد
 2. اهلیت بلوغ
 3. اهلیت عقل

اهلیت رشد

به اشخاصی که به سن قانونی رسیده اند می گویند که به اهلیت رشد رسیده است ، در کشور سن اهلیت رشد هجده سال تمام می باشد . افراد زیر هجده سال نمی توانند معامله ای انجام دهند و اگر هم یکی از طرفین اهلیت رشد را نداشته باشد ، یعنی سن او کمتر از هجده سال باشد معامله خرید خانه یا اجاره خانه باطل اعلام خواهد شد .

اهلیت بلوغ

اهلیت بلوغ در پسران و دختران از لحاظ سن و سال فرق می کند ، در کشور ایران و در دین اسلام سن بلوغ در دختر ها نه سال تمام و در پسر ها پانزده سال تمام است .

اهلیت عقل

طرف قرار داد باید عاقل باشد و اگر یکی از طرفین دچار جنون باشند و از لحاظ عقلی مشکلی داشته باشند ، این معامله باطل می باشد .

قصد از معامله و رضایت طرفین

در هر معامله به خصوص در معاملات خرید خانه یا اجاره خانه مهم ترین شرط این است که دو طرف راضی به انجام معامله باشند و قصدشان از این معامله درست و عقلانی و همچنین قانونی باشد .

شرایط فسخ قرارداد و معامله باطل

هنگامی که معامله ای انجام می شود و قرارداد خرید خانه یا اجاره خانه فی ما بین طرفین معامله نوشته می شود و این قرارداد به امضاء طرفین در می آید و از طرف دفاتر ثبت اسناد رسمی کشور ثبت می شود ، دو طرف یک معامله عهده دار مسولیت هایی می شوند ، در صورتی که به هر دلیلی یکی از طرفین نتواند به مسئولیتی که بر عهده دارد جامه عمل بپوشاند ، طرف مقابل با استناد بر شواهد و مستندات می تواند دحواست فسخ قرارداد را بدهد ، به این ترتیب قرارداد فسخ می شود ، در کل به هر دلیلی معامله به سر انجام نرسد به آن معامله ، معامله باطل می گویند ، قبل تر در مطالب پیشین شرایط فسخ و ابطال قرارداد را به طور کامل توضیح داده ایم .

از اینکه این مطلب را مطالعه نمودید صمیمانه سپاسگزاریم و امیدوار هستینم که نکات مندرج در این مطلب برای شما عزیزان و سروران همیشه همراه با آنلاین جو مفید واقع شده باشد .

با ما همراه باشید …

بیشتر بدانید؛ آگاهانه عمل کنید :

بستن منو