نکات مربوط به بیمه مسؤلیت ساختمانی

نکات مربوط به بیمه مسؤلیت ساختمانی

بیمه مسئولیت  در ساخت و ساز آپارتمان

 

زمان مورد نیاز برای مطالعه این مطلب : 5 دقیقه

 

یک آپارتمان برای ساخت و ساز ، مراحلی را پشت سر می گذارد ، طی این مراحل طبعا مشکلات و خطراتی برای سازندگان وجود خواهد داشت ، بهترین روش برای جبران خسارات احتمالی بیمه شدن ساختمان است که به این نوع بیمه بیمه مسؤلیت ساختمانی گفته می شود .

اگر شما قصد خرید آپارتمان در تهران یا شهر های دیگر را دارید و یا اینکه جزء سازندگان آپارتمان می باشید بهتر است یک سری نکات را راجع به بیمه مسؤلیت ساختمانی بدانید .

ما بر این اساس تصمیم گرفتیم تا نکاتی که در رابطه با ساخت و ساز و بیمه مسؤلیت ساختمانی وجود دارد را برای شما دوستان و عزیزان همیشه همراه با آنلاین جو به اشتراک بگذاریم تا اگر در این زمینه سوالی دارید یا مشکلی برای شما پیش آمده بر طرف شود .

 

در ادامه با ما همراه باشید …

 

بیمه شدن ساختمان در هنگام ساخت و ساز چه اهمیتی دارد ؟

در هنگام ساخت یک آپارتمان همان طور که گفتیم خطراتی کارکنان را تهدید می کند ، بیمه مسؤلیت ساختمانی زمانی نقش مهمی را ایفا می کند که برای کارکنان مشکلی به وجود بیاید ، در کشور ما اگر برای کارکنان یک ساخت و ساز مشکلی ایجاد شود بیمه تامین اجتماعی برای گرفتن خسارت از کار فرما اقدامات لازم را به عمل می آورد و کار فرما موظف است تا تمام خسارت وارد شده به کارکنانش را در هنگام کار پرداخت نماید .

در ماده شصت ششم قانون مدنی در مورد بیمه مسؤلیت ساختمانی و پرداخت خسارت از طرف کارفرما در قبال خسارات وارد شده به کارکنانش در هنگام ساخت و ساز آپارتمان چنین آمده است :

درهنگام ساخت و ساز ساختمان و آماده کردن آن برای خرید آپارتمان توسط خریدار اگر کارکنان دچار مشکل و خسارت شوند و یا به بیماری مبتلا شوند که به خاطر عدم رعایت بهداشت از طرف کار فرما باشد ، بیمه تامین اجتماعی موظف است که غرامت خسارت وارد شده به کارکنان را تمام کمال پرداخت کند و طبق ماده پنجاه قانون مدنی بعد از پرداخت کامل خسارت وارد شده به کارکنان ، برای دریافت مبلغ پرداختی به کارکنان از کار فرمای مربوطه اقدام کند .

در چنین شرایطی بیمه مسئولیت ساختمانی کمک بسزایی خواهد کرد تا خسارت جبران شود و شخصی ضرر نخواهد کرد .

نقش بیمه مسئولیت مدنی در ساخت و آماده سازی آپارتمان

بیمه مسئولیت مدنی در کل نقش جبران خسارت وارد شده بر اشخاصی را ایفا می کند که به گونه ای در ساخت و ساز و آماده سازی یک آپارتمان دست دارند . باید به این نکته توجه داشت که شرایط کارگزینی حال چه به صورت استخدام دائم و یا روزمزدی و یا قراردادی باشد در اصلیت موضوع دخیل نحواهد بود ، به این معنا که هر شخصی که در محیط ساخت و ساز ساختمان مشغول به کار می باشد تحت پوشش این بیمه (بیمه مسئولیت مدنی ساختمانی) خواهد بود .

در هنگام ساخت و آماده سازی برای خرید آپارتمان توسط خریدار به صرفه ترین جبران خسارت ، بیمه مسئولیت است که در این شرایط طبعا نمی توان لیستی از تمام کارگران و کارکنان یک پروژه ساخت و ساز تهیه کرد و ایشان را تحت پوشش بیمه در آورد ، به این دلیل که در هر زمانی ممکن است شخص خاصی مشغول به کار خاصی باشد !

در نتیجه بیمه مسئولیت به این روال است که بدون این که از اسامی کارگران و کارکنان لیستی تهیه شود ، بر اساس متراژ مجوز ساخت و ساز پروژه تعیین می گردد و افرادی که به هر نحوی در ساخت یک آپارتمان شریک هستند و خدماتی انجام می دهند ، تحت پوشش بیمه مسئولیت مدنی ساختمانی قرار خواهند گرفت .

هنگامی که یک پروژه ساختمانی تحت پوشش بیمه مسئولیت مدنی یا ساختمای می باشد ، بیمه خسارت جانی و مالی را تا سقف دیه تصویب شده در سال جاری در نظر خواهد گرفت ، من باب مثال اگر شخص در حین انجام کاری که مربوط به پروژه باشد (حتی بیرون از محل کار) و به دلیل حوادث ناشی از کار فوت کند در سال نود و هشت در ماه های حرام سه میلیارد و ششصد میلیون (3,600,000,000)  ریال و در ماه های غیر حرام یا ماه های عادی دو میلیارد و هفتصد میلیون (2,700,000,000)  ریال به اولیای دم ایشان تعلق خواهد گرفت .

زیر مجموعه بیمه مسئولیت مدنی

یکی از مهم ترین بیمه هایی که زیر مجموعه بیمه مسئولیت ساختمانی مدنی هستند بیمه مسئولیت حوادث آسانسور می باشد که در این رابطه توضیحاتی را به شما خواهیم داد .

در مراکز تجاری و اداری مرتفع که از آسانسور استفاده می شود بیمه مسئولیت مربوط به حوادث احتمالی ناگهانی آسانسور اجباری است ولی در آپارتمان های مسکونی اختیاری است اما بهتر است که این بیمه برای آسانسور های آپارتمان های مسکونی نیز انجام شود ، در هنگام خرید آپارتمان اگر آپارتمان مورد نظر دارای بیمه مسئولیت آسانسور باشد خیلی بهتر است ، بیمه مسئولیت حوادث آسانسور به جبران خساراتی که در هنگام استفاده از آسانسور صورت می گیرد می پردازد ، چه مصرف کننده یا کاربر چه سرویس کاری که طی مدت زمان مشخصی برای بازدید از آسانسور از آن استفاده می کند .

بیمه کردن آسانسور به عهده سازنده و هیات مدیره و یا مدیر ساختمان مسکونی یا مراکز اداری یا تجاری می باشد ، به این معنا که اگر در هنگام ساخت و ساز این بیمه انجام نشد بعد از آن توسط مدیر یا هیات مدیره صورت خواهد گرفت .

حوادث احتمالی که باعث خسارت مالی و جانی در استفاده از آسانسور صورت می گیرد به دلایل گوناگونی وابسته است ؛ برای مثال سر زمان بازدید از آسانسور (هر آسانسور باید طی مدت زمان تعیین شده از طرف شرکت سازنده و تعمیر کارانشان و شرکت صادر کننده گواهی استاندارد مورد بازدید قرار بگیرد تا اگر عیب و ایراد یا مشکلی دارد تا باعث خسارت های جبران ناپذیر نشده ، به سرعت رفع شود) و همین طور استفاده اشتباه اشخاصی که از آسانسور استفاده می کنند (بیش از ظرفیت استفاده کردن و یا حمل بار و اثاثیه بیش از میزان وزن ذکر شده در دستور کار آسانسور)

جبران خسارات وارد شده از حوادثی که در آسانسور اتفاق می افتد مربوط به افرادی خاص می شود که درصد جبران خسارت توسط هر یک از این اشخاص متفاوت خواهد بود که در مراجع قانونی به این مساله رسیدگی می شود ، این  اشخاص عبارتند از : فرد یا افراد استفاده کننده از آسانسور در موقع وقوع حادثه (در صورتی که کاربر قوانین و مسائل ایمنی را رعایت نکرده باشد) ، سازنده آسانسور ، تعمیرکار یا سرویس کاری که موظف است با دست مزدی که برای او تعیین شده برای بازدید فنی آسانسور طی مدت زمان مشخصی آسانسور را از لحاظ فنی بازدید کند ، مدیر یا هیات مدیره ساختمانی که آسانسور در آن نصب شده و مورد استفاده قرار می گیرد  .

همان طور که گفته شد هر کدام از این افراد یا شرکت ها یک درصد مشخصی از هزینه جبران خسارت را بر عهده دارند ، که اگر خسارت وارد شده جانی باشد یعنی اگر در حادثه ای شخصی جان خود را از دست بدهد این چهار فرد و شرکت مربوطه باید تقبل کنند که دیه این فرد را پرداخت کنند که بسیار هزینه سنگینی خواهد شد ، به همین دلیل در ساختمان های مسکونی هم که بیمه شدن آسانسور اجباری نیست به شدت با این مسئله موافق هستند که در اولین روز بهره برداری از آسانسور نصب شده حتی در هنگام ساخت و ساز، حتما کار های مربوط به بیمه آسانسور انجام شود .

جبران کدام خسارات بر عهده بیمه مسئولیت ساختمانی می باشد ؟

جبران کدام خسارات بر عهده بیمه مسئولیت ساختمانی می باشد ؟

طبعا در هنگام ساخت و آماده سازی پروژه ای که به خرید آپارتمان توسط خریدار می انجامد ، وقتی بیمه مسئولیت ساختمانی به میان می آید ، یک سری از خسارات را تحت پوش قرار می دهد که عبارتند از :

 • خسارات ناشی از جراحات
 • پرداخت دیه در ماه های حرام
 • پرداخت دیه در ماه های غیر حرام (عادی)
 • پرداخت ارش

در مورد موارد فوق مختر توضیخی خواهیم داد تا اگر قصد خرید آپارتمان و ساخت و ساز ساختمان در تهران و شهر های دیگر را دارید با اینگونه مسائل آشنا شوید .

خسارات ناشی از جراحات

میزان پرداخت خسارات ناشی از جراحات وارد شده بر کارگران و کارکنان به میزان پرداختی بستگی دارد که کار فرما در هنگام بیمه کردن ساختمان پرداخت می کند ؛ در صورت ایجاد جراحت بر روی اعضاء کارکنان و کارگران با تایید پزشک ، بیمه مربوطه خسارت درمان را پرداخت می کند .

پرداخت دیه در ماه های غیر حرام (عادی)

در هنگام آماده سازی ساختمان برای خرید آپارتمان مربوطه توسط خریدار اگر یکی از کارکنان یا کارگران در سانحه ای که مربوط به کار است فوت کنند بیمه مسئولیت ساختمانی با در نظر گرفتن میزان پرداختی که کارفرما در حین بیمه شدن پرداخت کرده ، دیه متوفی را به اولیای دم ایشان پرداخت می کند .

در سال نود و هشت دیه متوفی بر اثر سوانح شغلی در ساخت و ساز برابر با دو میلیارد و هفتصد میلیون ریال می باشد .

پرداخت دیه در ماه های حرام

در هنگام آماده سازی ساختمان برای خرید آپارتمان مربوطه توسط خریدار اگر یکی از کارکنان یا کارگران در سانحه ای که مربوط به کار است فوت کنند بسته به تصویب پرداخت دیه سال جاری بیمه مسئولیت مدنی به اولیای دم متوفی دیه اختصاص می یابد که در ماه های حرام تقریبا سی و سه درصد بیشتر از ماه های غیر حرام یا عادی می باشد .

دیه در ماه های حرام در سال نود و هشت بنا بر تصویب بیمه مسئولیت مدنی برابر با سه میلیارد و ششصد میلیون ریال خواهد بود .

پرداخت ارش

پرداخت ارش در شرایطی می باشد که نقص عضوی صورت گیرد و عضو آسیب دیده دیگر مانند قبل قادر به انجام فعالیت نباشد ، در بسیاری از مواقع پرداخت ازش بیشتر از پرداخت دیه کامل خواهد بود .

نکته : در هنگامی که سازمان بیمه مبلغ پرداختی را تغییر دهد ، کارفرما با دریافت الحاقیه ای می تواند پرداخت خسارات را به مبالغ بالاتر ببرد .

اصطلاحاتی که در بیمه مسئولیت ساختمانی به کار می رود

اصطلاحاتی که در بیمه مسئولیت ساختمانی به کار می رود

طبعا در خصوص تمام بیمه ها اصطلاحاتی و جود دارد که در مورد بیمه مسئولیت ساختمانی هم برخی از این اصطلاحات صدق می کند ، که بهتر است سازندگان یا اشخاصی که قصد خرید آپارتمان را دارند ، چه خرید آپارتمان در تهران و چه خرید آپارتمان در شهر های دیگر این مسائل و اصطلاحات را بدانند .

این اصطلاحات عبارتند از :

 • دیه
 • نقص عضو
 • خسارات بدنی
 • خسارات جانی
 • پیمانکار های فرعی
 • پیمانکار های اصلی
 • محدوده بیمه شده
 • پرداخت قاعده نسبی
 • شخص ثالث
 • مکان های وابسته به پروژه

در مورد تک تک این اصطلاحات توضیحاتی را برای شما عزیزان ارائه خواهیم داد تا در صورت نیاز به آن آگاهی لازم را داشته باشید .

 

دیه

دیه به معنای پرداخت خون بها فرد فوت شده به اولیای دم ایشان می باشد که شخصی که در فوت ایشان مقصر بوده موظف خواهد بود تا هزینه را به اولیای دم پرداخت نماید .

 

نقص عضو

نقص عضو به معنای از کار افتادن عضو می باشد ، حال شاید نقص عضو منجر به از کار افتادگی داعم شود و یا می تواند بعد از انجام معاینات و درمان های پزشکی مشکل بر طرف شود .

 

خسارات بدنی

خسارات بدنی به آسیب هایی گفته می شود که به جرح منجر شود .

 

خسارات جانی

به آسیب هایی که به شخص کارگر وارد می شود که منجر به فوت ایشان خواهد شد .

 

پیمان کارهای فرعی

پیمان کارهای فرعی به اشخاصی می گویند که جزء کارکنان اصلی یا کارفرما ها نیستند و به محوی در انجام پروژه کمک رسانی می کنند .

 

پیمان کارهای اصلی

پیمان کار های اصلی به افرادی که در پروژه به صورت مستقیم کار می کنند ولی کار فرما نیستند و تخت نظر کارفرما می باشند گفته می شود .

 

محدوده بیمه شده

در بیمه مسئولیت ساختمانی محدوده بیمه شده به جایی گفته می شود که پروژه در حال آماده سازی برای خرید آپارتمان توسط خریدار می باشد .

 

پرداخت قاعده نسبی

وقتی در زمان وقوع حادثه و پرداخت خسارت ، اطلاعات غلطی به صورت غیر عمد داده می شود ، خسارت نسبت به آن اطلاعات غلطی که داده شده محاسبه نمی شود ؛ در این زمان به حق بیمه ای که باید پرداخت می شده و حضورا موجود می باشد پرداخت می گردد .

 

شخص ثالث

به افرادی که به هیچ وجه مربوط به پروژه نمی شوند ولی امکان خسارت دیدن آن ها وجود دارد شخص ثالث می گویند ، برای مثال ، راننده کامیونی که از طریق یه شرکت برای شما سیمان می آورد .

 

مکان های وابسته به پروژه

به اماکنی که به گونه ای با پروژه درگیر هستند گفته می شود ، مانند خوابگاه کارکنان ، غذاخوری و …

 

هزینه قابل پرداخت برای بیمه کردن ساختمان یا آپارتمان در حال ساخت

در این زمینه باید گفت که هزینه قابل پرداخت برای بیمه کردن یک ساختمان در حال ساخت و آماده سازی به پرداحتی کارفرما و درخواست وی برای میزان پرداخت خسارت بستگی دارد ، به این معنا که کارفرما هر چقدر بیشتر پرداخت کند در هنگام وقوع حادثه بیشتر خسارت داده می شود ، البته این میزان سقفی دارد که بیش از این سقف قابل پرداخت و درخواست نیست .

 

در آخر باید گفت که کل کارایی بیمه برای هر صنفی برای آسایش و آرامش شخص یا شرکت بیمه شده می باشد ، تمامی بیمه ها بر اساس دخواست شما و میزان هزینه ای که می خواهید پرداخت کنید در زمان حادثه خسارات را به شما پرداخت خواهند کرد .

 

 

از اینکه این مطلب را مطالعه نمودید بسیار سپاسگزاریم و امیدوار هستیم که توانسته باشیم برای سوال های شما دوستان و عزیزان همیشه همراه با آنلاین جو پاسخی دقیق و برای مشکلات شما راه حلی مناسب ارائه داده باشیم .

 

 

با ما همراه باشید …

 

بستن منو