هزینه های مربوط به خرید خانه

هزینه های مربوط به خرید خانه

قطعا برای خرید خانه ، خرید ملک ، خرید زمین و خرید آپارتمان هزینه هایی باید پرداخت کرد ، چه قبل از خرید خانه ، ملک ، زمین و خرید آپارتمان ، چه در هنگام خرید خانه ، ملک ، زمین و خرید آپارتمان ؛ حتی بعد از انجام و تکمیل کارهای مربوط به خرید خانه ، ملک ، زمین و خرید آپارتمان هم گاها هزینه ها و پرداخت مبالغی هر چند ناچیز گریبان گیر ما خواهند بود .

زمانی که قصد خرید خانه ای را دارید و در نظر دارید که بعد از خرید خانه مورد نظر ، در آن سکونت داشته باشید نه تنها باید هزینه خرید آن را با بودجه خود قیاس کنید ، بلکه هزینه های دیگری همچون انتقال سند ، نقل و انتقال از خانه قدیمی به خانه جدید ، تسویه حساب کامل از لحاظ مالیاتی و دارایی و … را هم باید در نظر گرفت .

هزینه دیگری که امکان دارد به وجود آید این است که خانه خریداری شده نیاز به رنگ و نقاشی و… و حتی بازسازی داشته باشد .

پس نمی توان گفت که وقتی قصد خرید خانه ای را داریم فقط باید به فکر جور کردن مبلغ مورد نیاز برای خرید خانه مورد نظر باشیم ، بلکه خیلی از هزینه ها قبل از خرید خانه ، ملک ، زمین و خرید آپارتمان و خیلی از هزینه ها هم بعد از خرید خود را آشکار می سازند ، پس باید به فکر تمام جوانب باشیم .

در این راستا بر آن شدیم تا در مورد یک سری از هزینه های احتمالی فبل و بعد از خرید خانه ، ملک ، زمین یا خرید آپارتمان توضیحاتی را برای شما دوستان و عزیزان همیشه همراه با آنلاین جو به اشتراک بگذاریم .

پس اگر شما هم قصد خرید خانه ، خرید ملک ، خرید زمین و یا خرید آپارتمان را دارید با صرف کمی از وقت گران بهای خود نکات ارائه شده را بخوانید و این مطلب را از دست ندهید .

در ادامه با ما همراه باشید …

خرید خانه ، مواردی که باید طی شود

در مرحله اول بعد از انتخاب خانه مورد نظر باید برای عقد قرارداد خرید خانه یا خرید آپارتمان به بنگاه های معتبر معاملاتی یا همان املاک رسمی مراجعه فرمایید ، می توانید برای سهولت در این کار با مراجعه به سایت آنلاین جو در بخش معرفی املاک رسمی (منظور از املاک رسمی املاک هایی هستند که مورد تایید اتحادیه هستند و دارای کد صنفی می باشند و مجوز های لازم برای ثبت قرارداد اجاره و خرید ملک و … را دارند) ، املاکی که دارای تاییدیه می باشند را در محل مورد نظر خود پیدا کنید و برای مراجعه حضوری با آن ها هماهنگی های لازم را انجام دهید .

بعد از مراجعه به املاک در منطقه مورد نظرتان بین خریدار و فروشنده قرار دادی نوشته می شود که بعد از ثبت مشخصات قرارداد داخل سامانه ثبت املاک کشور به طرفین کد رهگیری داده می شود ، در مورد دریافت کد رهگیری در مبحث اجاره و خرید خانه همراه با کد رهگیری توضیحات کاملی ارائه شده است ، هنگام عقد قرارداد ، حق کمیسیون املاک نیز از طرفین اخذ می شود .

در اکثر مواقع در هنگام عقد قرارداد خرید خانه یا خرید آپارتمان مقداری از مبلغ کل ملک به فروشنده پرداخت می شود که طبق توافق طرفین این مبلغ تعیین می شود ، طبق روالی که برای خرید و فروش وجود دارد این مبلغ یک سوم مبلغ کل ارزش ملک است .

در تاریخ مشخص شده ای که بین خریدار و فروشنده طی شده ، دو طرف به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجه کرده و کار های انتقال سند را انجام می دهند ، در این هنگام خریدار باید کل مبلغ ارزش ملک را به فروشنده پرداخت کند ، در ضمن هزینه انتقال سند هم بین طرفین تقسیم می شود .

هزینه های مربوط به خرید خانه 

برخی از هزینه های جانبی خرید خانه

همان طور که پیش تر خدمتتان گفتیم خرید خانه شامل هزینه هایی به جزء مبلغ ارزش کلی ملک است که عبارتند از :

  • پرداخت حق کمیسیون املاک
  • پرداخت هزینه انتقال سند ملکی
  • پرداخت هزینه تعمیرات یا بازسازی خانه جدید
  • پرداخت هزینه اثاث کشی و نقل و انتقال از خانه قبلی به خانه جدید

هزینه حق کمیسیون املاک

در عقد قرارداد خرید خانه یا خرید آپارتمان حق کمیسیون املاک در هرسال توسط اتحادیه مشخص می شود ، که در حال حاضر به این شکل است که اگر ارزش کل ملک کمتر از پانصد میلیون تومان باشد حدود پنج دهم درصد (0/5%) از ارزش کل ملک از طرفین به عنوان کمیسیون دریافت می شود و اگر ارزش کل ملک بالاتر یا بیشتر ازپانصد میلیون تومان باشد برای پانصد میلیون اولیه پنج دهم درصد (0/5%) و برای مابقی آن بیست و پنج صدم درصد (0/25%) از ارزش کل ملک از طرفین دریافت خواهد شد .

پرداخت هزینه انتقال سند ملکی

هزینه انتقال سند در دفتر خانه های ثبت اسناد رسمی کشور بر اساس برآورد قیمت ملک مورد نظر از طرف اداره دارایی از طرفین قرارداد اخذ می شود .

در ذیل در مورد ملکی که ارزش آن از طرف دارایی چهار صد میلیون تومان بر آورد شده مثالی آورده ایم تا شما کاملا در این مورد روشن شوید .

حق التحریر                               یک میلیون و سیصد و سی هزار تومان

حق الثبت                                  دویست هزار تومان

مالیات بر ارزش افزوده                 صد و نوزده هزار و هفتصد تومان

هزینه صدور الکترونیکی سند          پنج هزار تومان

جمع کل                                  یک میلیون و ششصد و پنجاه و چهار هزار و هفتصد تومان

نکته : تمام هزینه های دفتر خانه اسناد رسمی اعم از حق التحیر و حق الثبت و … بین طرفین قرارداد به طور کاملا مساوی تقسیم خواهد شد .

هزینه تعمیرات یا بازسازی خانه جدید

اگر خانه ای که خریده اید نوساز نباشد و یا بازسازی شده نباشد مطمعنا نیاز به تعمیرات و بازسازی دارد که اگر با مالک طی نکرده باشد باید هزینه آن ها را خودتان پرداخت کنید . گاها مالکین هزینه را بر عهده نمیگیرند که این موقعیت خوبی را ایجاد می کند تا بر روی قیمت مانور دهید .

برای خرید خانه و هنگام بازدید از آن بسیار دقت کنید ، حدالامکان با خود کارشناسی حرفه ای ببرید تا تمام جوانب خانه را بررسی کند تا اگر مشکلی وجود داشت به شما بگوید .

مشکلاتی هم چون نم گرفتگی دیوار ها ، پوسیدگی لوله های آب و مشکل در سیم کشی ساختمان می تواند هزینه های بسیار سنگینی را برای شما در پی داشته باشد .

هزینه های مربوط به خرید خانه

  • سعی کنید بسته بندی هایی که انجام می دهید متناسب با وسیله ای باشد که می خواهید بسته بندی کنید ، به این دلیل که در حمل و نقلش آسوده تر باشید .
  • سعی کنید در ساعاتی با شرکت های حمل بار هماهنگ کنید برای اثاث کشی که ترافیک کمتری در داخل شهر حکم فرما باشد ، این بحث باعث کمتر شدن هزینه می شود به این دلیل که در زمان و حرکت صرفه جویی می کند .
  • حدالامکان سعی کنید تا در انتقال اثاثیه کمک کنید تا سریع تر تمام شود .
  • از ابتدا هزینه ها را با شرکت حمل بار طی کنید تا بعد از اتمام کار با ایشان به اختلاف نخورید .
  • لوازم به درد نخور را از فهرست نقل و انتقال خط بزنید ، وسایلی که از انباری به انباری جدید می روند یعنی کارایی ندارند مگر اینکه لوازمی حیاتی باشند ، در نتیجه وقت خود را بابت این وسایل هدر ندهید .
  • در کل مهم ترین مسئله در کاهش هزینه اثاث کشی ، کاهش زمان اثاث کشی است ، به این دلیل که شرکت های حمل بار به صورت زمانی و اکثرا با طعرفه سه ساعت اولیه و بعد از سه ساعت ، هر ساعت اضافه دست مزد می گیرند .

امیدواریم نکاتی که در این مطلب برای شما دوستان و عزیزان همیشه همراه با آنلاین جو به اشتراک گذاشته ایم ، مفید واقع شده باشد و توانسته باشیم به شما کمکی در این باب برسانیم .

با ما همراه باشید …

بیشتر بدانید؛ آگاهانه عمل کنید:

بستن منو