پرداخت عوارض شهرداری هنگام خرید و فروش خانه

پرداخت عوارض شهرداری هنگام خرید و فروش خانه

مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه این مطلب : 5 دقیقه

مطمعنا اگر در حوزه املاک معامله‌ای انجام داده باشید مانند خرید خانه ، فروش خانه و اجاره خانه با موضوع پرداخت عوارض شهرداری یا مفاصاحساب شهرداری مواجعه شده اید.

مبالغی که در هنگام خرید خانه ، فروش خانه به عنوان عوارض شهری ساختمان پرداخت می شود منبع اصلی درآمد شهرداری می باشد ، در واقع با دریافت این مبالغ ، مدیریت شهری می تواند خدمات گوناگونی را به شما ارائه دهد .

خیلی ها بر این باورند که می توانند بار مسئولیت پرداخت عوارض شهرداری ساختمان خود را ار روی دوششان بردارند و این مبلغ را پرداخت نکنند اما قطعا در هنگام خرید خانه یا فروش خانه با این موضوع مواجه می شوند و تا زمانی که عوارض شهری ساختمان ایشان پرداخت نشود قادر به خرید خانه و فروش خانه نخواهند بود .

در این نوشته به شما خواهیم گفت که عوارض شهرداری ساختمان بر چه مبنایی محاسبه می گردد و قانون در این باره چه می گوید ، نحوه دریافت فیش عوارض شهرداری و چگونه پرداخت کردن آن را به صورت الکلرونیکی را ذکر خواهیم کرد.

چنانچه شما عزیزان و دوستان همیشه همراه با آنلاین جو (سایت خرید خانه _ سایت اجاره خانه _ سایت خدمات املاک) نیز قصد خرید خانه ، فروش خانه و حتی اجاره خانه دارید به شما پیشنهاد می کنیم تا با صرف کمی از وقت خود این مطلب را مطالعه نمایید.

انواع عوارض شهرداری

مطمعنا قبل از اینکه بخواهید بدانید عوارض شهرداری به چند دسته تقسیم می شوند باید ابتدا با مفهوم آن آشنا شوید ، عوارض شهرداری را برای رفاه بیشتر پرداخت می کنیم ، به این منظور که مدیریت شهری بتواند خدمات بیشتر و بهتری به ما ارائه دهد که این  مبلغ در هنگام خرید خانه و فروش خانه باید پرداهت شود.

عوارض شهرداری شامل عوارض شهری ، عوارض ساختمان ، عوارض مدیریت پسماند و عوارض کسب و درآمد می باشد .

در هنگام خرید خانه یا فروش خانه باید به پرداخت عوارض های مربوطه دقت شود ، در صورت عدم پرداخت عوارض و مالیات در موعد مقرر، مبلغ پرداختی شامل جریمه دیرکرد خواهد شد.

آخرین موردی که شامل عوارض شهرداری می باشد یعنی عوارض کسب و درآمد مختص به ساختمان های اداری و غیر مسکونی می باشد.

در سال های گذشته برای تابلوهای مغازه ها یا کارهایی که داشتن تابلو برای آن ها الزامی بود نیز مالیات و عوارض وجود داشت که شهرداری مربوط در منطقه مبلغی را به عنوان عوارض تابلوهای اصناف از ایشان دریافت می کرد، این عوارض اکنون از طرف هیأت عمومی دیوان اداری لغو گردیده و دیگر لازم الاجرا نمی باشد.

پرداخت عوارض شهرداری از لحاظ قانونی

در کتاب قانون، ماده ها و تبصره های قانونی در مورد عوارض های شهری که پرداخ.ت آن ها الزامی است چنین گفته شده :

عوارض نوسازی و عمران شهری برای تمامی اراضی ، خانه ها ، ساختمان ها و تمام اماکن احداث شده در محدوده شهری طبق ماده ها و تبصره های قانونی در نظز گرفته می شود که پرداخت آن در موعد مشخص شده الزامی می باشد.

عوارضی که برای املاک فوق در نظر گرفته می شود در ابتدای فروردین ماه هر سال تعیین می شود که مهلت پرداخت مبلغ مشخص شده تا آخر همان سال می باشد .

به عنوان مثال شما با خرید خانه در اولین فروردین ماهی  که به آن می رسید از طریق شهرداری عوارض مربوط به ساختمان شما بسته به نوع کاربری و فعالیتتان برای شما تعیین می گردد . در رابطه با کاربری های مختلف و فعالیت هایی که در ساختمان ها می توان انجام داد در مبحث انواع کاربری زمین و ساختمان توضیحات کاملی ارائه شده که شما عزیزان می توانید در صورت نیاز مطالعه بفرمایید.

همان طور که قبل تر گفته شد بعد از تعیین مبلغی که باید به عنوان عوارض شهرداری پرداخت کنید به شما تا پایان سال مهلت داده می شود ، حال اگر این هزینه یا مبلغ تععین شده را طی این مدا و کمتر از یک سال پرداخت کنید تحت عنوان خوش حسابی از مبلغ قابل پرداخت شما حدود ده درصد کثر می گردد که این مطلب در کتاب قانون به صورت کاملا واضح ذکر شده است ، در همین کتاب ، طبق ماده ها و تبصره های موجود ، ذکر شده که اگر شخصی بعد از  خرید خانه ، اجاره خانه یا فروش خانه در مدت زمان نعیین شده (پایان سال جاری) عوارض مربوط به ساختمان خود را پرداخت نکند ، به مبلغ مورد نظر حدود ده درصد به عنوان جریمه اضافه می شود.

در مورد عوارض خدمات و مدیریت پسماند نیز در قانون ماده ها و تبصره هایی وجود دارد که بر اساس آن شما موظف به پرداخت این عوارض خواهید بود ، قطعا جمع آوری زباله هایی که تولید می شوند برای شهرداری هزینه های گوناگونی خواهد داشت ، در نتیجه پرداخت عوارض خدمات و مدیریت پسماند از لحاظ قانون الزامی می باشد.

عوارض کسب و پیشه نیز از جمله عوارض شهری و عمرانی محسوب می شود که مربوط به اصنافی است که در شاخه های مختلف مشغول فعالیت می باشند ، مبلغ قابل پرداخت به عنوان عوارض کسب و درآمد یا عوارض کسب و پیشه بسته به مبلغ درآمد پایه ، موقعیت مکانی و مساحت ملک مشخص خواهد شد .

پرداخت عوارض شهرداری به عهده کیست ؟

اولین سوالی که برای تمامی شما عزیزان پیش خواهد آمد این است که عوارض شهرداری را چه شخصی باید بپردازد ؟ یا اینکه در هنگام خرید خانه ، فروش خانه یا اجاره خانه  عوارض شهرداری چگونه محاسبه می شود و پرداخت آن بر عهده مالک می باشد یا مستاجر ؟

در مورد تمامی هزینه هایی که مربوط به مالک و تمامی هزینه هایی که مربوط به مستاجر می باشد در قوانین مالک و مستاجر نوضیحات کاملی ارائه شده ، در نتیجه اگر مایل به مطالعه این مطالب هستید می توانید با مراجعه به بخش قوانین مالک و مستاجر اطلاعات کاملی در این خصوص به دست آورید .

در هنگام خرید خانه ، فروش خانه یا اجاره خانه طبق قوانین مالک و مستاجر پرداخت عوارض مدیریت پسماند بر عهده شخصی می باشد که از خانه یا محلی که به آن عوارض مدیریت پسماند تعلق می گیرد اسنفاده می کند ، به این معنی که در اجاره دادن خانه و مستقر بودن مستاجر در خانه مورد نظر عوارض مدیریت پسماند را در هر صورتی مستاجر متقبل می شود ولی عوارض دیگر مانند عوارض نوسازی و عمران شهری بر عهده مالک یا صاحب خانه می باشد ، در حقیقت مستاجر به هیچ وجه مسئولیتی در قبال پرداخت این عوارض نخواهد داشت مگر اینکه در قولنامه یا اجاره نامه ای که مابین موجر و مستاجر وضع شده این مطلب درج شده باشد که مستاجر تا زمانی که در خانه مورد معامله سکونت دارد پرداخت تمام عوارض مربوط به ملک مورد نظر را متقبل می شود.

پس در هنگام اجاره خانه باید به اجاره نامه ای که امضا می کنید نهایت دقت و توجه را داشته باشید تا دچار مشکلاتی در خصوص پرداخت هزینه های مختلف نشوید.

در خصوص عوارض کسب و پیشه نیز همانند اجاره خانه به این شکل است که عوارض مربوطه را باید شخصی که صاحب پروانه است و شغلی را در محل مربوط دارد پرداخت کند .

از اینکه این مطلب را مطالعه نمودید سپاسگذاریم و امیدوار هستیم تا نکات فوق برای شما عزیزان و دوستان همیشه همراه با آنلاین جو (سایت اجاره خانه _ سایت خرید خانه _ سایت خدمات املاک) مفید واقع شده باشد.

بستن منو