پلاک ثبتی و تفکیکی ساختمان

پلاک ثبتی و تفکیکی ساختمان

مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه این مطلب: ۵ دقیقه

مطمعناً اشخاصی که در کارهایی همچون خرید خانه و ساخت و ساز ساختمان هستند با معنا و مفهوم پلاک ثبتی و پلاک تفکیکی آشنا هستند ، در هنگام خرید خانه پلاک ثبتی مانند کد ملی خانه شما می باشد.

پلاک ثبتی و پلاک تفکیکی خانه از طریق اداره کل ثبت رسمی اسناد و املاک کشور برای برای تمامی املاک و مستغلات کشور مشخص می شود.

در مواقعی که قصد خرید خانه دارید از طریق پلاک ثبتی می توانید به اطلاعات کاملی در مورد خانه مورد معامله در سایت اراده کل ثبت رسمی اسناد و املاک  کشور به دست آورید.

بر اساس سوالات متداولی که شما عزیزان در بخش راهنمای حقوقی معملات ملکی مطرح کرده اید تصمیم گرفتیم تا در مورد پلاک ثبتی و پلاک تفکیکی ، تفاوت این دو نوع پلاک و همچنین راه های دریافت و تخصیص این دو پلاک به املاک و تاثیر آن در خرید خانه برای شما دوستان و سروران همیشه همراه با آنلاین جو نکاتی را توضیح دهیم.

چنانچه شما نیز از افرادی هستید که در کارهایی مانند ساخت و ساز ساختمان یا خرید خانه و فروش خانه فعالیت دارید بهتر است با صرف چند دقیقه از وقت خود این مطلب را مطالعه نمایید و نکات مندرج در مورد پلاک ثبتی و پلاک تفکیکی را از دست ندهید.

اگر مایل به دریافت اطلاعاتی کامل در مورد ساخت و ساز ساختمان هستید می توانید مبحث “مجوزهای لازم برای ساخت و ساز خانه” را مطالعه نمایید.

در ادامه با ما همراه باشید …

پلاک ثبتی چیست؟

پلاک ثبتی ادقامی از شماره اصلی و فرعی مربوط به قطعاتی است که شهر به این قطعات تقسیم شده است ، این پلاک تمام قطعات فرعی داخل قطعات اصلی را به صورت دقیق در اداره کل ثبت رسمی اسناد و املاک کشور مشخص می کند و تمام اطلاعات مربوط به قطعه مورد نظر طبق این شماره در فایل آن قرار خواهد گرفت.

به همین دلیل شما در هنگام خرید خانه با استعلام پلاک ثبتی خانه مورد معامله می توانید به اطلاعات جامع و کاملی دست یابید.

مهم ترین خصوصیت پلاک ثبتی مشخص کردن محل قرارگیری قطعه فرعی در نقشه شهری می باشد.

مراحل تخصیص پلاک ثبتی به املاک و مستغلات

برای مشخص کردن پلاک ثبتی در ابتدا اراضی را به دسته هایی مشخص تقسیم می شوند، تقسمی بندی اراضی کشور از استان ها آغاز شد و این قطعات نیز به قطعه های کوچکتر تقسیم شدند که به این واحد هایی که ازطریق تقسیم استان به دست آمدند بخش می گویند.

در مرحله بعدی بخش های مربوطه که از تقسیم استان ها به وجود آمده بودند نیز به قطعات کوچکتری تقسیم شدند که در اصطلاح به این قطعات اصلی گفته می شود ، برای هر کدام از این قطعات کدی در راستای شناسایی قطعه اختصاص یافته که به این کدها، شماره پلاک اصلی گفته می شود.

در این مرحله باز هم قطعات اصلی که از تقسیم بندی بخش ها ایجاد شدند به قطعه های کوچکتری تقسیم شدند که به این واحد ها قطعه فرعی گفته می شود.

به قطعه های اصلی قطعه مادر نیز گفته می شود؛ به این دلیل که قطعات فرعی در دل این قطعات به وجود می آیند (همانند فرزندی در دل مادر)

بعد از این تقسیم بندی ها به دلایل بسیاری از جمله ازدحام جمعیت و گستردگی مناطق شهری و کشوری قطعات فرعی هم به واحد های کوچمتری تقسیم شده است.

در این حین باید به دنبال راه حلی مناسب بود که قطعه های کوچکتر از قطعه های فرعی نیز را بتوان شناسایی کرد؛ به همین دلیل اداره کل ثبت رسمی اسناد و املاک کشور تصمیم گرفت که برای واحد هایی که در داخل قطعه های فرعی می باشند را اینگونه کد گذاری کند : یک شماره برای قطعه اصلی و یک شماره برای مشخص شدن اینکه قسمت مورد نظر قطعه ای کوچکتر از قطعه فرعی است.

همان طور که قبل تر گفته شد پلاک ثبتی مربوط به یک زمین یا ملک از ادقام کد فرعی و کد اصلی تشکیل خواهد شد، هنگام خرید خانه و ساخت و ساز ساختمان کدی که به عنوان پلاک ثبتی به خانه شما اختصاص می یابد از همین نوع پلاک ثبتی می باشد.

پلاک ثبتی اصلی و پلاک ثبتی فرعی

پلاک ثبتی اصلی به این معناست که ملک مورد نظر در کدام قسمت یا قطعه مادر قرارداد و پلاک ثبتی فرعی مربوط به این است که ملک موجود در کدام یک از قطعه های فرعی می باشد.

مانند نام و نام خانوادگی که برای افراد در شناسنامه و دیگر مدارک شناسایی تعیین می شود.

در نتیجه برای شناسایی یک ملک اداره کل ثبت رسمی اسناد و املاک کشور ، کد اصلی و فرعی مشخص شده را در سمت راست سند مالکیت درج می کنند.

در مورد سند مالکیت در مبحث “نکاتی مربوط به انواع اسناد ملکی” توضیحات کاملی ارائه شده که می توانید در صورت نیاز مطالعه نمایید.

کد اصلی مختص به ملک و کد فرعی را با علامت مُمَیِّز (/) از یک دیگر جدا می کنند ؛ در این کد شماره ای که سمت راست علامت ممیز می باشد کد فرعی و کدی که در سمت چپ علامت ممیز می باشد کد اصلی خواهد بود.

به عنوان مثال در هنگام خرید خانه یا هر ملکی که پلاک ثبتی آن ۴۷/۵۸۶۶ می‌باشد؛ شماره ۴۷ که در سمت چپ ممیز درج شده کد اصلی ملک و شماره ۵۸۶۶ که در سمت راست علامت ممیز درج شده کد فرعی مربوط به ملک مورد نظرخواهد بود.

گاها ممکن است بعد از استعلام پلاک ثبتی از اداره کل ثبت رسمی اسناد و املاک کشور در داخل توضیحات مربوط به ملک با کلماتی چون مفروز ، افراز شده و مجزا شده رو به رو شوید ؛ این کلمات به این خاطر می باشند که در هنگام خرید خانه قسمت فرعی به قسمت های فرعی کوچکتر تقسیم یا به اصطلاح افراز شده است .

اگر مایل به دریافت اطلاعات بیشتر راجع به سند مفروز می باشید در مبحث “خرید و اجاره خانه با سند مفروز” توضیحات تکمیلی و جامعی ارائه شده که می توانید مطالعه نمایید.

پلاک یا شماره تفکیکی چیست؟

اگر در هنگام خرید خانه یا اجاره خانه با پلاک تفکیکی مواجه شدید مشکلی نخواهد بود ، به این دلیل که گاها اداره کل ثبت رسمی اسناد و املاک کشور برای قطعاتی که ثبت شده اند و بعد از ثبت پلاک به قطعه های کوچکتری تقسیم بندی شدند شماره ای در نظر می گیرد که به این شماره پلاک تفکیکی یا شماره تفکیکی گفته می شود.

تفاوت پلاک ثبتی و تفکیکی

با توجه به تعریف پلاک یا شماره تفکیکی باید بدانید که این پلاک به شماره قطعه نیز مشهور می باشد که از شماره یک شروع می شود و با توجه به تعداد قطعات افزایش می یابد.

پلاک ثبتی به این شکل نیست و همان طور که قبلا گفته شد از دو شماره فرعی و اصلی تشکیل شده است که با علامت ممیز از یکدیگر جدا می شود ، البته در مواقعی که قطعه اصلی به قطعات کوچکتر تقسیم نشده باشد دیگر در پلاک ثبتی شماره ای به عنوان کد فرعی نخواهد بود .

گاها ممکن است در هنگام خرید خانه و یا اجاره خانه با جمله ای رو به رو شوید که نوشته شده باقی مانده پلاک ثبتی فرعی … از اصلی ؛ این جمله به این دلیل است که در حین جداسازی ، صاحب یک قطعه مادر ملک خود را به چندین قسمت فرعی و کوچکتر تقسیم کرده و از قسمت اصلی مقداری باقی مانده ؛ بر این اساس به باقی مانده قطعه مادر شماره ای تعلق می گیرد که در آن نوشته می شود باقی مانده پلاک ثبتی فرعی … از اصلی .

توجه داشته باشید که هر یک از قطعات تفکیکی که در اداره کل ثبت رسمی اسناد و املاک کشور ثبت شده باشد به خودی خود ملکی جداگانه به حساب خواهد آمد و می توان برای آن سند شش دانگ تهیه کرد .

در مورد سند شش دانگ در مبحث “سند شش دانگ در خرید و اجاره خانه” توضیحات کاملی ارائه شده که در صورت لزوم می توانید مطالعه نمایید .

توجه داشته باشید که شماره تفکیکی در داخل بنچاق نیز درج می گردد ؛ در مورد سند بنچاق نیز در مبحث “آشنایی با سند بنچاق در خرید و اجاره خانه” توضیحات کاملی ارائه شده است که شما عزیزان می توانید در صورت لزوم مطالعه نمایید.

چگونگی درج شماره تفکیکی در سند مالکیت

شماره پلاک تفکیکی یک ملک اصولا به چند روش در سند مالکیت درج می شود ؛ این شماره در صفحه دوم سند دفترچه ای و سمت راست در بالای سند تک برگ درج می شود.

روش‌های درج شماره ثبتی در سند عبارت‌اند از:

یک شماره اصلی همراه با یک شماره فرعی

به عنوان مثال ۳۵/۸۹۹

یک شماره اصلی همراه با چند شماره فرعی

به عنوان مثال ۲۳-۴۴-۵۶/۵۶۹

چند شماره اصلی همراه با چند شماره فرعی

به عنوان مثال ۳۴-۱۸۷-۱۴/۸۹۹-۶۵۵     

یک شماره اصلی بدون شماره فرعی

به عنوان مثال ۳۴۴

استعلام پلاک ثبتی به صورت الکترونیکی

 در هنگام خرید خانه یا اجاره خانه برای اینکه بخواهید پلاک ثبتی یک ملک را مشاهاده کنید و استعلام بگیرید و مشخصات تکمیلی ملک مورد نظر را ببینید می توانید با مراجعه به سایت اداره کل ثبت اسناد و املاک این کار را انجام دهید ؛ من باب این موضوع و استعلام کدی هجده رقمی از شما درخواست می شود که به این کد هجده رقمی شناسه یکتا برای استعلام گفته می شود.

شناسه یکتای استعلام چیست؟

اطلاعات دقیق سند مالکیت باید در سمانه اداره کل ثبت اسناد و املاک ثبت گردد ؛ بعد از انجام عملیات ثبت و نهایی شدن این امر کدی هجده رقمی مانند کد پیگیری به شما داده می شود که به این کد “کد یکتای استعلام  گفته می شود ، این کد در تمام کشور یکپارچه می باشد و به هیچ وجه امکان ندارد این کد برای بیش از یک ملک استفاده شود .

از اینکه این مطلب را مطالعه نمودید صمیمانه تشکر می کنیم و امیدوار هستیم تا این مطلب و نکات مندرج برای شما دوستان و سروران همیشه همراه با آنلاین جو مفید واقع شده باشد .

با ما همراه باشید …

بیشتر بدانید؛ آگاهانه عمل کنید:

بستن منو