وام مسکن

وام مسکن

مقدار وام مسکن چقدر می باشد؟

همه چیز در مورد وام مسکن

 

وام مسکن چیست؟ افزایش چشمگیر قیمت ها این روزها قدرت خرید مردم را به شدت کاهش داده است و مسایلی مانند خرید خانه بسیار دشوارتر از قبل است. اما از طرف دیگر، میزان اجاره بالا می باشد. در عصر حاضر، یکی از معضلات و مشکلات جوانان و اکثر مردم خرید مسکن است. شاید شما از جمله افرادی هستید که پول به میزان لازم برای خرید خانه ندارید. از این رو، ما راهی برای حل این معظل و آسایش و کمک به مستاجران معرفی خواهیم کرد.

از جمله راه های خرید خانه  که خصوصا توسط جوانان مورد استفاده است، وام های مسکن می باشند. در واقع وام مسکن راه خوبی برای کاهش فشارهای مالی جوانان تلقی می گردد. در این مورد، شما می توانید برای “وام” درخواست بدهید. گرفتن وام مسکن مستلزم شرایطی است که قبل از آن باید با این شرایط و ضوابط آشنا شوید، بنابراین لطفا با ما همراه باشید. در این مقاله، شرایط وام مسکن بررسی خواهد شد.

وام مسکن

وام مسکن

شورای پول و اعتبار، طبق موافقت با پیشنهاد یکی از بانک ها برای ایجاد یک فرصت نوین برای مسکن، راه را برای استفاده از یک وام قدیمی باز کرد. مقاله جدید شورای پول و اعتبار حاکی از آن است که: این قطعنامه یک ظاهر ساده و محتوای معنی دار دارد که در شکل اول (شکل فریبانه)، فعالان بازار مسکن، ایده “تزریق وام جدید” را داده اما شکل دوم (چهره واقعی لایحه)، با رد این حساسیت، گزارش تغییر در روند پرداخت یکی از تسهیلات ساخت و ساز مسکن را می دهد. این لایحه بیان می دارد که وام مسکن بدون تسهیلات که دو سال پیش آمده و تا کنون “سقف انتقال به خریدار” بیش از 60 میلیون تومان بوده است، از سال آینده با سقف 1.6 برابر بیشتر نسبت به سقف فعلی به خریدار واحد تازه تاسیس ارائه می گردد. به این ترتیب، مخاطبان دایره کمیته حسابرسی جدید شورای پول و اعتبار، خریداران واحدهای مسکونی جدید افرادی هستند که سازنده از تسهیلات مسکن استفاده می نمود. تسهیلات بدون سپرده در حال حاضر به سازندگان در تهران در سه سطح 70 میلیون ، 90 میلیون و 110 میلیون برای ساخت و ساز متعارف، تولید انبوه و صنعتی سازی ارائه شده است.

در وضعیت فعلی “انتقال تسهیلات بدون سپرده به خریدار واحد مسکونی ساخته شده با این تسهیلات” – روند انتقال وام ساخت و ساز به خریدار در بانک ها به عنوان یک عملیات فروش اقساطی انجام می گردد.  در تهران، 60 میلیون از این تسهیلات به خریدار منتقل می شود اما با شورای جدید پول و اعتبار، سقف وام برای خریداران در تهران به 100 میلیون تومان افزایش خواهد یافت. همچنین اگر سازندگان در تهران از 160 میلیون تومان در صندوق وام مسکن یکم برای ساخت آپارتمان استفاده کنند، کل تسهیلات، که مخصوص زوجین است، در مرحله فروش اقساط به زوج خریدار واحد تازه تاسیس منتقل می شود.

لایحه شورای پول و اعتبار برای انتقال وام های مسکن به خریداران در شهرهای بزرگ و دیگر مناطق شهری نیز با توجه به سقف تسهیلات، میزان انتقال را افزایش داده است. در شهرهای بزرگ مانند تهران، تسهیلات بدون سپرده ساخت در سه سطح، حداکثر 100 میلیون پرداخت می شود. این تسهیلات در حال حاضر حداکثر 50 میلیون تومان را به واحدهای خریداران که با این تسهیلات ساخته شده است، می دهد، طبق به شورای جدید پول و اعتبار، حداکثر مبلغ 80 میلیون از این تسهیلات می تواند در فرم فروش اقساطی به خریدار منتقل گردد.

در دیگر مناطق شهری، طبق این لایحه، 60 میلیون از تسهیلات 90 میلیونی بدون سپرده های مسکن می تواند به خریداران این واحدها منتقل شود. در حال حاضر، سقف برای ساخت و ساز تسهیلات مسکن برای خریداران در بخش “سایر مناطق شهری” 40 میلیون است.

گام بعدی برای بازار مسکن چیست؟

همانطور که توسط شورای پول و اعتبار تصویب شده است برای افزایش سقف انتقال تسهیلات از تولید کننده به خریداران، این در واقع اولین گام برای کمک به ایجاد و ادامه رونق در بخش مسکن است، در حالی که در این مرحله به عنوان یک گام اول، سوال مطرح می شود که گام دوم برای بازار مسکن چیست؟

کارشناسان در این گزارش تأکید کردند که در زمینه های فعلی و در حالی که برخی از موقعیت ها به تمرکز بر سیاست گذاران مسکن در بخش عرضه مسکن اشاره می کنند، کلید افزایش بازار مسکن هم به طور همزمان توجه به توانمندی مالی هر دوی آنهاست و بخش های تقاضا؛ فرمول پیشنهادی و ترجیحات ارائه شده توسط این کارشناسان، به عنوان یک محرک برای رونق در بازار مسکن است و تعداد امکانات مسکن برای سازندگان با توانایی انتقال به خریداران افزایش داده شده است؛ آنها معتقدند که توجه به هر دو طرف عرضه و تقاضا نه تنها برای تقویت بنیاد مالی خوب است و به بازار مسکن نیز رونق نیز خواهد داد بلکه اگر این سیاست به همان شیوه دنبال نشود، سیاست موفق نمی باشد.

در عین حال، توجه به افزایش عرضه و تقاضا برای مسکن از سوی کارشناسان ارشد بازار مسکن مورد تایید است. کارشناسان به دنبال برخی از مواضع در مورد عدم اراده برای افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن در رابطه با پیام های سرکوب کننده نیاز به اعتبار برای خانوارها و سایر متقاضیان بازار هشدار داده اند. کارشناسان در مصاحبه ای با وزارت اقتصاد تاکید کردند که اگر سیاست مسکن بر اساس این محور باشد، این سیاست ها نهایی نخواهد شد و موفق نخواهند بود.

تمرکز بر افزایش سقف وام های مسکن با توانایی انتقال به خریدار، مهمترین و موثر ترین پیشنهاد است که، به گفته کارشناسان بخش مسکن، در وضعیت فعلی، با تقویت مبنای مالی هر دو طرف عرضه و تقاضا برای مسکن، کلید تحریک رونق در بازار املاک و مستغلات است؛ همانطور که از محتوای شورای پول و اعتبار اخیر بدیهی است، افزایش سقف تسهیلات قابل انتقال از سازنده به خریدار در همان جهت است؛ به عبارت دیگر، این عمل به نوعی به نفع هر دو طرف عرضه و تقاضا برای مسکن از بابت تسهیلات و ساخت و خرید واحدهای مسکونی است. در شرایطی که پس از تصویب اخیر شورای پول و پول با افزایش سقف انتقال امکانات از تولید کننده به خریدار، این تسهیلات برای متقاضیان بازار مسکن جذاب خواهد بود و منجر به افزایش در خرید واحدهای مسکونی با می گردد. این سوال وجود دارد. این که آیا مبلغ 110 میلیون برای ساخت مسکن در شرایط کنونی سرمایه کافی برای ساخت پروژه های ساختمانی ایجاد خواهد کرد؟ به نظر کارشناسان، به نظر می رسد که در شرایط کنونی، سیاست گذاران پولی برای افزایش سقف ساخت و ساز مسکن به عنوان گام دوم تمرکز دارند.

وام مسکن توسط چه بانکی صادر می شود؟

در سال 95، هیچ یک از بانک های دولتی و خصوصی حاضر به شرکت در بخش مسکن نبودند. اما بانک ملی اعلام کرد که می تواند در این زمینه کار کند، همچنین اعلام کرد که پس از فرآیندهای اداری پذیرش اوراق بهادار، وام مسکن به کسانی که اوراق قرضه را از طریق فرابورس تهیه کردند، داده می شود.

از آنجا که وام مسکن دارای نرخ بهره بسیار پایین است و دوره بازپرداخت آن تا 20 سال است که مدت بسیار طولانی بوده و توسط بانک های دیگر پذیرفته نشده، بانک ملی تنها بانک دولتی است که آن را پذیرفت.

تفاوت بین وام های مسکن بانک ملی و بانک تخصصی عامل مسکن در چیست؟

گرفتن وام از بانک ملی با بانک تخصصی عامل مسکن متفاوت است که ما در این بخش ذکر می کنیم. تفاوت اصلی وام جعاله است. هر چند که هر دو بانک ذکر شده به تمام وام گیرندگان نیز وام جعاله پرداخت می کنند، وام جعاله، که توسط بانک ملی پرداخت می شود، 10 میلیون تومان است و بازپرداخت 3 ساله است. وام جعاله بانک تخصصی عامل مسکن 20 میلیون توامن با بازپرداخت پنج ساله است.

البته یکی از شباهت های بین دو بانک این است که زوج می توانند وام از حساب سپرده تا 100 میلیون تومان دریافت کنند.

 

چگونه می توان وام مسکن 20 ساله دریافت کرد؟

به گفته مدیر کل وزارت برنامه ریزی و اقتصاد کشور، به منظور تقویت ظرفیت اقتصادی کسانی که می خواهند وام مسکن دریافت کنند، به ویژه در مناطق فرسوده، زمان دریافت تسهیلات از صندوق پس انداز مسکن یکم به چهار یا پنج ماه کاهش خواهد یافت و بازپرداخت آن 20 سال می گردد و به طور همزمان نرخ بهره به میزان یک تا دو درصد کاهش می یابد. به این ترتیب، متقاضیان وام مسکن می توانند وام را با بازپرداخت و اقساط بلند مدت بگیرند.

چگونه می توانید از صندوق پس انداز مسکن وام دریافت کنید؟

برای انجام این کار باید از موارد زیر استفاده کنید:

 • اولین کاری که باید بکنید این است که حساب پس انداز مسکن یکم باز کنید.
 • تاریخ افتتاح حساب باید 12 ماه باشد.
 • برای انجام این کار، نباید دارای چک برگشتی باشید و بدهی های خود را پرداخت کنید.
 • شما همچنین می توانید وام جعاله  دریافت کنید.
 • شما باید توانایی خود را برای پرداخت وام مسکن با استفاده از فیش حقوقی، حکم استخدامی و …. نشان دهید.
 • شما می توانید حساب خود را با بستگان باز کنید و آن را بین خودتان پس از دریافت وام تقسیم کنید.
 • شما همچنین می توانید حساب پس انداز خود را به سایر شهرها منتقل کنید.

در جدول زیر مبلغ وام از 40 تا 160 میلیون تومان صندوق پس انداز یکم پس از تغییر نرخ بهره از 9.5 به 8 درصد با فرش دوره بازپرداخت 12 ساله محاسبه شده است.

مبلغ وام انفرادی (میلیون تومان) اقساط ماهانه سود دوره کل بازپرداخت
۸۰ ۸۶۵.۰۰۰ ۴۵.۰۰۰.۰۰۰ ۱۲۵.۰۰۰.۰۰۰
۶۰ ۶۵۰.۰۰۰ ۳۴.۰۰۰.۰۰۰ ۹۴.۰۰۰.۰۰۰
۴۰ ۴۳۳.۰۰۰ ۲۲.۰۰۰.۰۰۰ ۶۲.۰۰۰.۰۰۰
مبلغ وام زوجین
۱۶۰ ۱.۷۰۰.۰۰۰ ۸۹.۰۰۰.۰۰۰ ۲۴۹.۰۰۰.۰۰۰
۱۲۰ ۱.۲۹۰.۰۰۰ ۶۷.۰۰۰.۰۰۰ ۱۸۷.۰۰۰.۰۰۰
۸۰ ۸۶۵.۰۰۰ ۴۵.۰۰۰.۰۰۰ ۱۲۵

ویژگی صندوق پس انداز مسکن برای دریافت وام مسکن

گرفتن وام از صندوق پس انداز بانک مسکن دارای ویژگی هایی است که شما باید آنها را بدانید. این ویژگی ها عبارتند از:

 • سقف این تسهیلات برابر با 80 میلیون تومان در شهرهای بزرگ مانند تهران است.
 • سقف تسهیلات در شهرهای دیگر 40 میلیون است.
 • حداقل زمان انتظار 12 ماه است.
 • مدت بازپرداخت وام مسکن در این مورد حداکثر 12 سال می باشد.
 • روش هایی که برای بازپرداخت در نظر گرفته می شوند، روش های ساده هستند. به عبارت دیگر، می توان آن را با مراحل سالانه پلکانی و دوره ای پرداخت کرد.

 

زمان شروع وام مسکن اولی ها

برای اولین بار در ماه خرداد سال 1394، اولین طرح صندوق پس انداز یکم راه اندازی و اجرا شد و از آن زمان به بعد در سراسر ایران اجرا می شود. تمام بانک های دولتی نیز می توانند وام پرداخت کنند، اما به دلیل کمبود بودجه، بانک مسکن تمام پرداخت ها را انجام می دهد. اما لازم به ذکر است که این طرح به درستی قابل قبول نیست و بسیاری از واحدهای مسکونی در کشور خالی هستند و بسیاری از خانواده ها بدون خانه.

آیا خانه اولی هستید یا خیر؟

بهتر است ابتدا با مفهوم خانه اولی آشنا شوید. در ابتدای طرح وام مسکن یکم، اصطلاحی با عنوان خانه اولی مطرح گشت. اما سوال این است که چه کسی خانه اولی است؟ در این راستا باید بگوییم که مردمی خانه اولی نامیده می شوند که؛

 • افراد بالای 18 سال با درآمد مستقل
 • زوج هایی که هیچ خانه ای ندارند

در ضمن اگر صاحب خانه هستید اما از وام های دولتی برای خرید و بازسازی استفاده نکرده اید، می توانید برای در یافت وام های مسکن اولی درخواست کنید.

شرایط دریافت وام خانه اولی چیست؟

 • ارزش اموال خریداری شده باید 20٪ از مبلغ وام بیشتر باشد.
 • ملک نباید بیش از 15 سال داشته باشد.
 • مبلغ و سقف وام در شهر کوچک 40، شهر بزرگ  60 و 80 میلیون در پایتخت می باشد.
 • حداقل سن برای دریافت وام مسکن اولی ها 18 سال با درآمد مستقل است.
 • شخص یا زوجین درخواست کننده وام باید یک حساب پس انداز داشته باشد که سپرده نصف مبلغ دریافت شده توسط بانک باشد.
 • متقاضی وام خانه نباید قبلا از امکانات دولتی برای بازسازی خانه استفاده کرده باشد.
 • خانه ای که می خواهید بخرید باید در محدوده شهر باشد.
 • معرفی یک حامی مالی(ضامن) قابل اعتماد با یک فیش حقوقی و درآمد ماهانه سه برابر مبلغ قسط مهم ترین شرط وام است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت وام مسکن یکم

 • اصل و تصویر پایان کار ساخت و ساز
 • ارائه مدارک شناسایی برای خریدار و فروشنده
 • تکمیل فرم درخواست
 • ارائه قبض ساختمان
 • اصل و تصویر همه صفحات سند مالکیت
 • ارائه فیش حقوقی
 • برگه گردش حساب ضامن
 • چک های استخدام

نکات مهم در بهترین راه ثبت نام و گرفتن وام مسکن یکم

هنگامی که شرایط و ضوابط برای وام مسکن یکم تایید شد، بانک مبلغ درخواست وام مورد نیاز متقاضی را پرداخت می کند. همچنین لازم به ذکر است که اگر بخواهید یک وام برای زوجین دریافت کنید، این مبلغ به طور جداگانه به هر زوج پرداخت می شود. اقساط این نوع وام های بانکی 12 ساله است و می توان آنها را پلکانی افزایش داد. بنابراین، پس از سال اول، میزان اقساط به تدریج افزایش می یابد. همچنین بهتر است بدانید که وام مسکن یکم با نرخ بهره 9.5٪ پرداخت می شود. برای مثال، فرد باید مبلغ ماهیانه 930 هزار تومان را برای وام 80 میلیونی خرید خانه پرداخت کند.

پرداخت وام مسکن یکم با شرایط جدید

 • افزایش زمان بازپرداخت مسکن از 12 سال به 15 سال
 • کاهش سود خالص از 9.5٪ به 8٪
 • سپرده اولیه برای باز کردن حساب از یک سال (12 ماه) به 10 ماه کاهش یافت

با توجه به عدم استقبال مردم این تغییرات رخ داد، اما همچنان طبق تورم و نوسانات اقتصادی بالا این نوع از نرخ بهره برای خرید وام خانه، به ویژه در تهران و شهرهای بزرگ اقتصادی نمی باشد.

سقف وام مسکن یکم

 • تسهیلات با توجه به شهرستان و وضعیت متاهلی و یا مجردی اعطا می شود. سقف تسهیلات و حداقل موجودی مورد نیاز برای هر دوره 6 ماهه به شرح زیر است:
 • در تهران، سقف تسهیلات برای افراد مجرد 80 میلیون ، برای افراد متاهل 160 میلیون و حداقل موجودی 13.5 میلیون است.
 • در شهرهای با جمعیت بیش از 200 هزار نفر، سقف تسهیلات برای افراد مجرد 60 میلیون است، برای افراد متاهل 120 میلیون و حداقل موجودی 10 میلیون است.
  در دیگر مناطق شهری، سقف تسهیلات برای افراد مجرد 40 میلیون است، افراد متاهل 80 میلیون و حداقل موجودی 6.7 میلیون دلار است.
 • نرخ بهره برای بازپرداخت وام مسکن یکم 9.5 درصد و حداکثر بازپرداخت 12 سال است.
  بازپرداخت این تسهیلات، علاوه بر روش ساده، می تواند به صورت متناوب و پلکانی پرداخت شود. این بدان معنی است که سال های اول اقساط پایین تر پرداخت می شود و در طول زمان افزایش می یابد.

نکاتی درباره وام مسکن یکم

 • شما می توانید از تسهیلات خودداری کنید و حساب خود را در هر زمان ببندید. در این مورد، بانک، بهره سپرده شما را براساس نرخ بهره سپرده های کوتاه مدت محاسبه و پرداخت می کند.
 • اگر پس از ارسال اسناد به بانک، به شما گفته شده است که شما شرایط لازم برای دریافت وام ندارید، می توانید از مزایای سپرده کوتاه مدت بهره ببرید، یا از امکانات تسهیلات پس انداز مسکن یکم تا مقدار مشخص شده استفاده کنید.
 • پس از دریافت وام مسکن یکم، شما می توانید سایر وام ها را از بانک مسکن (به عنوان مثال، وام اوراق ممتاز) دریافت کنید. اما، برعکس این عملی نیست، و اگر قبلا چنین وامهایی دریافت کرده باشید، واجد شرایط وام مسکن یکم نخواهید بود.
 • اگر قبلا از تسهیلات مسکن استفاده کرده باشید، فقط با شرایطی می توانید وام مسکن یکم دریافت کنید. باید یکی از بستگان نزدیک (پدر، مادر، همسر، فرزند، خواهر، برادر، نوه، پدربزرگ و مادربزرگ) وام را بگیرد و اولین اقساط را پرداخت کند و سپس وام را به شما انتقال دهد. در هر صورت، هیچکس نمیتواند بیش از یک بار وام مسکن بگیرد.
 • اگر به سقف وام دهی رسیده اید، می توانید پول را از حساب خود برداشت کنید، اما نباید به حساب خود خاتمه دهید. در این مورد، امتیاز شما تا یک سال حفظ خواهد بود. همچنین پس از رسیدن به سقف امتیاز، تا زمانی که حداقل موجودی (تهران 13.5 میلیون، شهر بزرگ 10 میلیون و دیگر شهرها 6.7 میلیون) داشته باشید، امتیاز شما حفظ می گردد.

انواع وام مسکن

وام مسکن

وام های مسکن به دو گروه تقسیم می شوند. وامی که افراد اوراق بهادار را از بازار سهام خریداری می کنند و وام هایی که از صندوق پس اندازگزفاه می شود. شرایط دریافت وام مسکن از لحاظ پرداخت، زمان انتظار و سود بازپرداخت متفاوت می باشد. هر دو گروه به صورت جداگانه به زوجین تحت شرایط مختلف پرداخت می شوند.  در زیر، انواع و شرایط دریافت وام مسکن معرفی شده است.

وام اوراق

برای دریافت وام برای خرید اوراق بهادار در بازار سرمایه، متقاضیان باید یک برگ اوراق قرضه برای هر 500 هزار تومان خریداری کنند. قیمت هر برگ 75 هزار تومان می باشد. برای مثال، فردی که می خواهد وام 70 میلیون تومانی را دریافت کند، باید 140 برگ اوراق قرضه خریداری کند و مبلغی حدود 10 میلیون تومان پرداخت نماید.در این حالت،  شما لازم نیست منتظر نوبت خود برای خرید وام باشید.. پس از خرید اوراق، اقداماتی برای پرداخت وام انجا م می شود.

با توجه به آخرین لایحه شورای پول و اعتبار، سقف پرداخت وام ها از خرید اوراق بهادار به طور فردی در تهران به 70 میلیون تومان، مراکز و شهرهای بیش از 200 هزار نفر جمعیت تا 60 میلیون و دیگر مناطق تا 50  میلیون تومان است

این وام برای زوج های تهرانی تا 120 میلیون، مراکز استانی و شهرهای بیش از 200 هزار نفر، تا 100 میلیون و دیگر مناطق تا 80 میلیون است. بهره بازپرداخت این تسهیلات حدود 17.5 درصد و زمان بازپرداخت آن تا 12 سال است. اقساط می تواند به صورت ساده یا پلکانی پرداخت شود. بازپرداختها نیز ساده و پلکانی هستند و هیچ محدودیتی برای دریافت وام از طریق اوراق قرضه وجود ندارد.

وام مسکن یکم 98

بودجه صندوق پس انداز برای هر دو زوج و به صورت جداگانه پرداخت می شود. برای وام مسکن یکم 98 به شکل انفرادی در تهران، 80 میلیون، مراکز استان و شهرهای بیش از 200 هزار نفر 60 میلیون و در سایر مناطق تا 40 میلیون است. زوج ها در تهران تا 160 میلیون، مراکز استانی وشهرهای بیش از 200 هزار نفر تا 120 و دیگر مناطق تا 80 میلیون می توانند از امکانات وام مسکن یکم 98 استفاده کنند

 • برای دریافت وام مسکن یکم 98، شما باید نیمی از وام را برای یک سال سپرده کنید.
 • شما می توانید مبلغ سپرده را کاهش دهید و دوره سپرده را افزایش دهید.
 • اولین مزایای بازپرداخت اقساط 98.5٪ است.

وام های خرید زمان

یک طرح دیگر به نام وام مسکن خرید زمان است که توسط صندوق پس انداز تامین می شود. در این مورد، متقاضی می تواند از پس انداز سپرده خود پس از شش ماه استفاده کند و وامی بیش از 8 میلیون تا حداکثر 12 میلیون دریافت کند. برای دریافت این وام، متقاضی باید دو برابر مبلغ وام دریافت شده را برای شش ماه سپرده نماید. به عنوان مثال، برای دریافت وام 8 میلیون، باید 16 میلیون در حساب خود برای شش ماه نگه دارد.

 • بهره بازپرداخت 11٪ است.
 • سن خانه خریداری شده با این وام نباید بیش از 25 سال باشد.

وام مشترک یا جعاله تعمیر مسکن

 • وام به صاحبان خانه پرداخت می شود. متقاضیان، همه افرادی که در صندوق پس انداز مسکن دارای حسابی هستند و هم افرادی که وام مشترک را از طریق اوراق خریداری شده دریافت می کنند، می توانند از وام جعاله استفاده کنند.
 • شما باید اوراق بهادار برای دریافت وام مشترک خریداری کنید.
 • برای دریافت وام از 20 میلیون تومان، 40 برگ از اوراق بهادار مورد نیاز خواهد بود.
 • بازپرداخت وام 18٪ است.
 • با توجه به قوانین فعلی، نیازی به ضامن وام مسکن وجود ندارد. در این مورد، ضامن وام خانه شما تا زمان پرداخت کامل اقساط در وام بانکی است. با این حال، برخی شعبات ضمانت یا چک برای اعتماد بیشتر درخواست می کنند.
 • برای انتقال دهی وام مسکن یکم به فردی که می خواهد خانه خریداری کند، باید از روش انتقال بدهی استفاده کنید.
 • هزینه انتقال وام یک درصد است.
 • اگر کسی می خواهد از وام مسکن خود برای خانه دیگری استفاده کند، باید سند جدید را جایگزین سند قبلی کند. به این ترتیب انتقال وام مسکن یکم نیازی به پرداخت بخشی از بدهی ندارد.

ضوابط وام مسکن 98

در گذشته، وام های مسکن برای خرید یک خانه در شهری مانند تهران کافی نبود و بدون سرمایه شخصی عملا بی فایده بود. با توجه به پرش قیمتی که در سال 97 مشاهده کردیم، تمایل مردم برای دریافت وام های مسکن حتی کمتر شده است. قیمت ها در حدود 90 درصد افزایش یافته است و خرید خانه در تهران و بسیاری از شهرهای بزرگ دیگر با تکیه بر وام بدون سرمایه شخصی امکان پذیر نیست.

در چنین وضعیتی، نیاز به تغییر شرایط تسهیلات بسیار احساس می شود. هنوز هیچ اخبار قطعی در مورد میزان وام مسکن یکم 98 اقساط آن وجود ندارد. با این حال، مقامات در برخی از گفتگوها با خبرگزاری ها به تغییر در این شرایط اشاره کرده اند. برای مثال، معاون توسعه و برنامه ریزی اقتصادی در مصاحبه ای اعلام کرد که دولت قصد دارد در سال 98 بودجه بانک مسکن را افزایش دهد تا بتواند به متقاضیان بیشتر و بهتر امکانات ارائه دهد.

رئیس کمیته عمران همچنین در مورد امکان دو برابر شدن میزان وام مسکن در مصاحبه ای صحبت کرد. البته، باید در نظر داشت که هیچ یک از اخبار مربوط به میزان وام مسکن یکم 98 و یا وام مسکن 98 قطعی نیست و ما باید برای اخبار قطعی صبر کنیم.

چه تسهیلاتی “بهترین” است؟

سبد خرید مسکن که در طول دو سال گذشته با تعریف اوراق قرضه زوجین، وام صندوق یکم و وام بافت فرسوده متنوع شده است. فراوانی انواع تسهیلات برای مسکن قدیم و جدید، که انتخاب متقاضیان را افزایش می دهد، برای آنها شرایط انتخاب را نیز سخت تر نموده است. هر یک از امکانات پیشین، از لحاظ میزان نرخ سود، شرایط سپرده، میزان اقساط و مدت زمان بازپرداخت، دارای الزامات خاص خود است که متقاضیان نسبت به هزینه و مزایای تسهیلات و انطباق آن به شرایط اقتصادی می تواند مسیر بهتر را ایجاد کند.

مسیرهای سه جانبه برای گروهی از متقاضیان مسکن طراحی شده اند که نمی خواهند یک سال صبر کنند و در صندوق پس انداز یکم سپرده ندارند. به عبارت دیگر، اگرچه سقف وام یکم برای خانوارها بیشترین تسهیلات را فراهم می کند، اما از یک سوی دیگر زوج هایی با سابقه مالکیت، امکان ورود به صندوق یکم را ندارند و از طرف دیگر یک گروهی از خانه اولی، قصد دارند تا در کوتاه ترین زمان ممکن از تسهیلات بهره مند شوند. به رغم هزینه بهره بردن از انواع مختلف امکانات و پارامتر احتمالی پرداخت امکانات تأیید شده، می توان گفت برای زوج ها، از میان “تسهیلات بدون سپرده بانک های تجاری“، “تسهیلات اوراق مسکن” و “تسهیلات بدون سپرده بانک مسکن ” آخرین گزینه به عنوان بهترین مسیر در حال حاضر توصیه می شود.

تسهیلات اوراق مسکن برای زوج ها در شرایط حاضر بهتر از سایر امکانات از لحاظ “اطمینان پرداخت توسط بانک عامل” و در “ارزش واقعی”، “نرخ بهره”، “اقساط” و “دوره بازپرداخت” است. در تهران، این تسهیلات با ارزش اسمی 140 میلیون است که از جمله قیمت خرید اوراق قرضه برای 120 میلیون، پرداخت خواهد شد و ارزش واقعی این تسهیلات به 123 میلیون خواهد رسید. این مبلغ بیش از 100 میلیون تسهیلات بانک های تجاری است، در حالی که دوره بازپرداخت به جای 5 سال 12 ساله است و نرخ بازده آن بین 17.5 تا 18 درصد است. از سوی دیگر، مبلغ قسط تسهیلات 140 میلیونی در حدود.2-2.5 میلیون در هر ماه خواهد بود، در حالی که میزان قسط بانک های تجاری در صورت بازپرداخت 5 ساله حداقل 2.5 میلیون در هر ماه تخمین زده می شود.

نتیجه

 • وام مسکن به دو دسته اصلی صندوق پس انداز مسکن و اوراق بهادار تقسیم می شود.
 • هر گروه از این وام ها به افراد و زوج ها پرداخت می گردد.
 • سود بازپرداخت وام مسکن پایین تر از صندوق پس انداز مسکن و زمان انتظار طویل تر است.
 • اقساط این وام ها می تواند ساده یا پلکانی باشد.
 • جزئیات وام 98 مشخص نیست
 • مقامات احتمال افزایش مبلغ وام را داده اند.

شما با ویژگی ها و شرایط دریافت وام در انواع بازپرداخت آشنا شدید. ما این مقاله را برای کسانی که مستاجر هستند و یا برای زوج های تازه ازدواج کرده که با مشکلات مسکن مواجه شده اند، اختصاص دادیم، برای این که با شرایط آشنا شوند. بنابراین اگر شما به وام مسکن نیاز دارید، از حالا شروع به دریافت آن کنید.

بستن منو