آخرین اخبار املاک ایران _ 8 اسفند 97

جهش قیمت مسکن و سقوط قدرت وام

جهش قیمت مسکن و سقوط قدرت وام

تنزل کیفیت خرید متقاضیان مسکن در تهران طی ماه گذشته یک پیام به سیاست‌گذار این بخش مخابره می‌کند. سهم خانه‌های قدیمی در فروش ماهانه واحدهای مسکونی در پایتخت نسبت به زمستان پارسال دو برابر شده و در مقابل، وزن نوسازها کاهش قابل‌توجهی یافته است. از طرفی، تعداد کسانی که هم‌اکنون با وام اوراق مسکن اقدام به خرید می‌کنند نسبت به ابتدای سال تقریبا نصف شده است. وضع موجود، سقوط قدرت وام مسکن در اثر جهش قیمت‌ها را نشان می‌دهد که پیامد بی‌توجهی به آن رکود شدید ساخت‌وساز است.
معادله مربوط به گروه‌های سنی آپارتمان‌های فروخته شده در شهر تهران بر اساس آمار بهمن‌ماه به روز شد. معادله سن معاملاتی در ماه میانی زمستان که سهم هر یک از چهار گروه سنی اصلی آپارتمان در بازار مسکن را منعکس می‌کند، نشان از بیش از دو برابر شدن سهم آپارتمان‌های قدیمی‌ساز با عمر بنای ۱۶ تا ۲۰ سال ساخت نسبت به بهمن سال گذشته دارد. به‌رغم اینکه در بهمن‌ماه سهم معاملات آپارتمان‌های نوساز تا پنج سال ساخت نیز تحت تاثیر شرایط ویژه سازنده‌ها و اقبال برخی از آنها به فروش، یک واحد درصد افزایش یافت، اما رشد معاملات آپارتمان‌های سالخورده و قدیمی به بالاترین حد ممکن در سال‌های اخیر رسید. از سوی دیگر سلب قدرت از تسهیلات بانکی خرید مسکن تحت تاثیر جهش قیمت مسکن در سال جاری، موجب شده قدرت خرید برخی از انواع تسهیلات در مقایسه با میانگین قیمت یک واحد آپارتمان ۵۰ مترمربعی در تهران به زیر ۱۵درصد تنزل کند. نتیجه این وضعیت روی آوردن متقاضیان مسکن وام‌دار به ویژه استفاده‌کنندگان از تسهیلات از محل اوراق به خرید آپارتمان‌های قدیمی‌ساز و افزایش قابل توجه سهم این گروه از کل معاملات بوده است. آمار افت تعداد استفاده‌کنندگان از وام اوراق مسکن و همزمان افزایش بیش از دو برابری سهم خانه‌های سالخورده از معاملات در بهمن ماه، حاوی یک پیام مهم برای سیاست‌گذار بخش مسکن است که باید در سیاست‌های پیش‌روی این بخش از اقتصاد لحاظ شود. پیام روشن تنزل کیفیت خرید مسکن در تهران و کاهش تمایل به استفاده از انواع تسهیلات مسکن به ویژه وام از محل اوراق، از دست رفتن کارآیی این وام و ضرورت تقویت آن به نحوی است که منجر به تحریک عرضه و ساخت مسکن شود، است.

منبع : 55 آنلاین

وضعیت طرح اخذ مالیات بر عایدی مسکن در مجلس

وضعیت طرح اخذ مالیات بر عایدی مسکن در مجلس

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: طرح اخذ مالیات بر عایدی مسکن در کمیسیون عمران و اقتصاد مسکن مطرح شده، اما هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیده است.
صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح اخذ مالیات از خانه‌های خالی توسط تعدادی از نمایندگان در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است، گفت: این طرح با عنوان مالیات بر عایدی سرمایه مسکن در حوزه مسکن و زمین توسط اعضای کمیسیون عمران و اقتصاد مجلس مطرح شده که البته هنوز نهایی نشده است.

وی افزود: جمع‌بندی کمیسیون عمران در این باره به این صورت است که اگر این طرح در سایر حوزه‌های سرمایه‌گذاری و اقتصادی دیده نشود، نمی‌تواند در حوزه مسکن موثر واقع شود و زمینه‌ساز فرار سرمایه از حوزه مسکن می‌شود.

بدری اظهار کرد: فرار سرمایه از حوزه مسکن باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران و دلالان در سایر بازارها مانند بازار سکه و ارز سرمایه‌گذاری کنند که همین امر باعث می‌شود مالیاتی بر عایدی سرمایه پرداخت نکنند، البته این به آن شرط است که به درستی اجرا نشود، بنابراین باید تمامی جوانب لازم را در اجرای این طرح در نظر بگیریم.

منبع : افکارنیوز

تردید سازندگان در عرضه آپارتمان های نوساز در محله های مصرفی

تردید سازندگان در عرضه آپارتمان های نوساز در محله های مصرفی

بررسی تازه‌ترین فایل‌های عرضه شده در بازار مسکن نشان می‌دهد عمده آپارتمان‌های نوساز و تازه‌ساز از گروه املاک لوکس‌متراژ و عمدتا واقع در نواحی گران‌قیمت بازار مسکن هستند.
با وجود تحرک خفیف در بازار مسکن بهمن ماه، آثار منفی نوسان دوباره قیمت در دیگر بازارها همچون خودرو، ارز و سکه سبب شده سازنده‌ها درباره عرضه آپارتمان‌های نوساز در محله‌های مصرفی دچار تردید شوند و این عرضه را به سال جدید موکول کنند. هرچند آنها به خوبی می‌دانند فرصت افزایش دمای معاملات در شب عید را باید مغتنم شمرد، چراکه ریزش دوباره معاملات از ابتدای سال جدید به مدت نامعلوم بسیار محتمل است و چشم‌انداز مثبتی از رونق در بازار مسکن وجود ندارد؛ اما با این حال تردید درباره آینده قیمتی مسکن ناشی از رشد بهای سکه و خودرو سبب شده سازنده‌ها و فروشندگانی که اخیرا به انتظار افزایش قیمت خود پایان داده بودند و حتی با اندکی تخفیف حاضر به معامله در بهمن ماه شدند، اکنون دوباره در عرضه فایل خود مردد شوند. این موضوع سبب کاهش عرضه آپارتمان نوساز مصرفی در بازار مسکن طی روزهای سپری شده از اسفند ماه شده است.

منبع :افکار نیوز

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *